Fetih dünyaya yön verdi

Fetih dünyaya yön verdi

İstanbul’un Fethi’nin dünyaya yön verdiğini belirten AGD Şube Başkanı Mehmet Parlak, 561 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi'nin hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsali olduğunu söyledi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şube Başkanı Mehmet Parlak, İstanbul’un Fethi’nin 561. Yıldönümü sebebiyle, dernek binasında bir basın toplantısı düzenledi. Parlak, bu yılki fetih kutlamalarına, cumartesi günü 40 bin gencin katılımı ile Ayasofya’da kılınacak sabah namazı ile başlanacağını, akabinde ise Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu'ndaki program ile devam edileceğini ifade etti. Parlak, Soma’da yaşamını yitiren işçilerin yakınlarının acılarını paylaşmak ve onlara bu zor günlerinde yardımcı olabilmek için AGD mensuplarının maddi açıdan seferber olduklarını söyledi. Aynı şekilde kalplerin teskin olması ve işçilerin maneviyatları için de ülke genelinde AGD mensupları tarafından hatimler okunduğunu ifade eden Parlak, bu hatimlerin duasının 31 Mayıs Cumartesi Günü Fethin sembolü Ayasofya’da sabah namazının ardından Kâbe İmamlarından Abdullah Basfar tarafından yapılacağını söyledi. Parlak şöyla konuştu: “İşte o günden sonra İstanbul için sayısız seferler yapıldı. İslam orduları bu güzel övgüye nail olabilmek için üstün gayretler içerisine girdiler. Nihayetinde İstanbul’un Fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Han’a nasip oldu. Başta İstanbulumuz olmak üzere bu coğrafyayı İslam’a açan inancımızın temel şiarlarından olan fütuhat anlayışıdır. Elbette İslam’ın bu coğrafyada varlığının teminatı da genç neslin yüreklerine yerleştirilmiş fütuhat anlayışı olacaktır. Fetih şuurundan yoksun bir gençlik kardeşleri için yaşamanın ve ölmenin ne demek olduğunun da çok uzağında kalacaktır.”

EFENDİMİZİN MÜJDESİ HATIRLATILIYOR
561 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi'nin hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsali olduğunun altını çizen Parlak, konuşmasına şöyle devam etti: “Fetih ile birlikte Efendimiz’in yaklaşık sekiz yüz elli yıl önce verdiği bir haber gerçekleşmiştir. Henüz yirmi bir yaşında bir genç olan Fatih Sultan Mehmet Han Efendimiz'in 'ne güzel kumadan' övgüsüne mahzar olmuştur. Fatih’in emrindeki İslam Ordusunun her bir mensubu da yine Efendimiz’in 'ne güzel asker' övgüsünü hak etmiştir. Anadolu Gençlik Derneği’mizin İstanbul’un Fethine dair her sene düzenlediği bu kutlamalar aynı zamanda Efendimiz’den bir mübarek haberi ve müjdeyi yeniden hatırlatmaktır. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yaptığımız tüm çalışmalar fütuhat bilincine sahip bir gençlik yetiştirmek üzeredir.İstanbul, dünyanın gidişatına yön vermiş bir şehirdir.Bu kutlamalar tüm İslam âlemi için yeni bir kutlu yürüyüşün ayak sesleridir.”

TÜM KONYALILAR ETKİNLİKLERE DAVETLİ
Ayasofya Camii'nin fethin sembolü olduğunu belirten Parlak, “Ayasofya Camii hakkın batılı kuşatmasıdır. İslam’ın Avrupa’daki varlığının tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. Fatih Sultan Mehmet’in vakfıdır. 1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilen Ayasofya yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmüş olması kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkes bu mahzunluğu yüreğinde hissetmektedir. Caminin açılması talebinin ne Sultan Ahmet Camii’nin ne de Firuz Ağa Camii’nin cemaate yetip yetmemesiyle bir ilgisinin olmadığını bu coğrafyanın tarihine duyarlı olan herkes bilmektedir. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması, hem Fatih’e bir vefadır, hem de İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır. Aynı zamanda milletimizin iradesinin tecellisidir. Ayasofya Camii meselesi aynen Mescid-i Aksa gibi ümmete şümul bir meseledir. Bu yıl ki Fetih kutlamalarına 31 Mayıs Cumartesi günü Ayasofya’mızda kırk bin kadar AGD’li gencin katılımı ile kılacağımız sabah namazı ile başlayacağız. Anadolu Gençlik mensubu olsun ya da olmasın tüm kardeşlerimizi 31 Mayıs Cumartesi günü sabah namazı için Ayasofya’mıza davet ediyoruz” diye konuştu.

HALİD ŞEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.