Fas’la ticari köprü kuruldu

Fas’la ticari köprü kuruldu

ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ve beraberinde Başkan Yardımcıları ile birlikte Fas Krallığı Türkiye Büyükelçisi Lotfi Aouard’un davetlisi olarak Ankara’ya gitti.

ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ve beraberinde Başkan Yardımcıları ile birlikte Fas Krallığı Türkiye Büyükelçisi Lotfi Aouard’un davetlisi olarak Ankara’ya gitti. ASKON Konya Şubee Başkanı Yakup Başkan Yıldırım, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, ASKON ve Fas Krallığı Ankara Büyükelçiliği bünyesinde geçtiğimiz aylarda başlatılan Ekonomik işbirliği kapsamında heyetler arası ziyaret ve ASKON Fas iş gezisi sonrasında karşılıklı buluşmaların bir devamını Fas Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildiğini söyledi. Fas Büyükelçisi Lotfi Aouard’un başkanlık ettiği büyükelçilikteki toplantıya, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım ve Şube Başkan Yardımcılarının katıldıklarını belirten Yıldırım,“Fas Krallığı Türkiye Büyükelçiliği aracılığıyla başlattığımız olduğumuz Konya Fas ilişkilerinin ekonomi ayağında karşılıklı ziyaretler yapılmış ve ilgili muhatapların karşılıklı görüşmeleri sağlanmıştır. Konya ve Fas heyetleriyle yapılan bu ziyaret ve görüşmelerin uygulamaya yönelik neticeler vermesi için elçilikle birlikte büyük gayret gösterilmektedir” dedi. Fas iş gezisi ile ilgili yapılan ekonomik değerlendirmeden sonra, ASKON Üyesi işadamlarını ticaret için ülkesine yapmış oldukları iş ziyareti ve fuar ziyaretinden dolayı memnuniyetini dile getiren Büyükelçi Aouad, bundan sonra ikili görüşmelerin devam etmesini arzuladıklarını, ticari faaliyetlerin daha da hız kazanmasını beklediklerini ifade etti.

Fas Krallığı ile ilgili çeşitli bilgiler veren Büyükelçi Lotfi Aouad, sözlerini şöyle sürdürdü; “Fas Krallığı'nın ülkemiz yönetiminde söz sahibi olan güçlü bir parlamentosu vardır ve gücünü doğrudan halkın oylarından almaktadır. Demokrasiye inanan ve ülkesini de demokrasiyle yöneten bir ülkeyiz. Bize göre demokrasi sürekli devam eden bir öğrenimdir. Biz sürekli olan bir siyasi istikrarla ülkemizin ekonomik ve kültürel gelişimini sürdüreceğini düşünüyoruz. Fas Krallığı'nın bu dünyadaki cennet olmadığını biliyoruz ama ülkemizin gelişmesi ve halkımızın refah düzeyini yükseltmek için sürekli çalışıyoruz. Fas Krallığı'nın Orta Doğu'da ve Arap dünyasında yaşanan gelişmelerden en az etkilenmesinin sebebi de ülke yönetiminin vatandaşlarımızın isteklerini cevap vermesindedir. İnsan gelişiminin ulusal gelişimi sağlayacağını düşünüyor ve bunun için çalışıyoruz. Siyasal, ekonomik ve kültürel reformları sürdürerek Fas'ın daha çok gelişmesini sağlayacağız ve tekraren en kısa zamanda Konya’yı ziyaret edeceğim” diye konuştu. Ziyaretin sonrasında karşılıklı hediyeleşmeden sonra toplantı sona erdi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.