Evler bakımsızlıktan yıkılıyor

Evler bakımsızlıktan yıkılıyor

Şeb-i Arus'a sayılı günler kaldı. Bir yandan Mevlana Müzesi etrafındaki çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmaları yetiştirilmeye çalışılırken diğer yandan en önemli eksiklikler unutuluyor

Mevlana Müzesi çıkışındaki Karatay Belediyesi'nin yaptırdığı evler bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Sıvaları dökülen, çatıları çökme noktasına gelen evlerin ortaya çıkardığı çirkin görüntüler ziyaretçilerin tepkisine neden oluyor. Evlerin bakımsızlığı, çevrenin düzensizliği, çöplerin toplanmıyor oluşu, müze giriş ve çıkışına park edilen arabalar Mevlana Hazretleri’nin mirasına yakışmayan görüntülere neden oluyor.
HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM
Mevlana Müzesini ilk defa ziyaret ettiğini ve çok büyük hayal kırıklığına uğradığını belirten Recep Karagöz, “Mevlana'nın felsefesine ve öğretisine hayranım. Onunla ilgili bir çok kitap okuduktan sonra müzeyi ziyaret etme ihtiyacı hissettim. Bursa'dan kalkıp buraya kadar geldik arkadaşımla. Ancak çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Böyle büyük bir Manevi Önder'in mirasına sahip çıkılamamış olduğunu gördüm. Her gün binlerce insanın geldiği bu müzeyi bu kadar bakımsız görmek bizi üzdü. Müzenin giriş ve çıkışını otopark yapmışlar. Bu bana çok ilginç geldi. Çıkış kapısının karşısında bulunan evler neredeyse yıkılmak üzere. Yerler çöp ve izmarit dolu. Bu kadar turizm potansiyeli yüksek bir müzeye hiç yakışmayan bir tablo. Bursa’da tarihi eserleri ve manevi büyükleriyle ünlü bir şehirdir. Ancak bizim orada bu görüntüleri göremezsiniz. Bizim belediyemiz tarihine, kültürel ve manevi mirasına sahip çıkmada başarılıdır. Aynı sözleri Konya için söyleyemeyeceğim malesef. Dünyanın dört bir yanından insanların geldiği bu yerlere nasıl sahip çıkılmaz anlamıyorum. Gerçekten çok üzüldüm ve bir daha gelmeyi düşünmüyorum. Mevlana Hazretleri'nin mirasını böyle görmek istemezdim” dedi.
GÜVENLİK ZAAFİYETİ VAR
Almanya'dan geldiğini ve gördüklerinden dolayı çok şaşırdığını belirten Mehmet Tutar isimli vatandaş ise, “Bildiğim kadarıyla Mevlana Müzesi Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ikinci müzesi. Sürekli de ziyaretçi sayısı artıyor. Benim en çok dikkatimi çeken müzenin girişinde otopark olması. Belediye'nin buradan gelecek üç beş kuruşa çok mu ihtiyacı var. Ayrıca 17 aralıkta Şeb-i Arus törenleri var. Umarım o gün de bu araçlar burda olmaz. Hem bu araçların kontrolü yapılıyor mu bilmiyorum. Her gün teröre şehit veren bir ülkeyiz. Bu güne kadar 10 binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu kadar çok düşmanımız varken böyle önemli bir müzenin girişine önüne gelen herkesin arabasını park edebilmesi ise büyük bir güvenlik zaafiyeti. Herhangi bir terör eylemini engelleyecek bir yapılanma göremiyorum ben burada. İlla başımıza kötü bir şey gelmesi mi gerekiyor önlem almak için. Böyle bir müze Almanya'da olsaydı bunların hiç birini göremezdiniz. Kabul edelim ki tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkmıyoruz. Para gelsinde gerisi ne olursa olsun anlayışı hakim. Eminim gelen yabancı misafirlerimiz de hayal kırıklığına uğruyordur. Yan tarafta bir restorasyon çalışması var sanırım. Umarım bu kadarla kalmaz ve müzenin her yeri restore edilir”

YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.