Engelliye engel olmayın

Engelliye engel olmayın

Toplumun bir parçası olan engellilere yönelik çalışmalar hız kazanıyor. Ancak onların hayatını kolaylaştıracak olan bu hizmetler vatandaşların bilinçsizlikleri yüzünden onların kullanımına engel oluyor

Toplumda kendilerini göstermeye, toplumdan soğuk durmamaya çalışan engelliler 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde kendilerine engel olan durumların ortadan kaldırılmasını istiyor. Konya'da kamu kurum ve kuruluşlarının, esnafların ve vatandaşların engellilere yönelik yapılan çalışmaları engellediklerini söyleyen Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan vatandaşlardan bu durumdan vazgeçmelerini, özürlüleri toplumdan soyutlamamaları, onlar için yapılan iyileştirmelere engel olmamalarını istedi. Özağan, “Belediyelerimiz son dönemde yaptığı çalışmaları engellilere yönelik yapmaya çalışıyor. Bizim en büyük sıkıntımızdan bir tanesi trafikte karşıdan karşıya geçerkenki yaşadığımız sıkıntı. Belediyemize yaptığımız müracatlar sonucunda şehir içinde birçok yerdeki trafik lambasın sesli sinyalizasyon sistemi takıldı. Bu sistem bizim karşıdan karşıya geçmemizi kolaylaştırıyordu. Ama bazı esnaflarımız nedense bu seslerden rahatsız olduğunu söyleyerek, cihazların sesinin kısılmasını istediler ve yetkililer de bu cihazların sesini kıstı. Burada ki sesler dünyanın her tarafnıdan kabul edilen ve aynı anlama gelen sesler. Bunları sadece bizler değil, yurt dışından gelen turistler de kullanılıyor du ama bunun sesini kısıyorlar ve bu da bizleri etkiliyor” dedi.

ENGELLİLERİN ÖNÜNDE ENGEL OLMAYIN

Özağan, kaldırımların da engellilere yönelik düzenlenmeye çalışıldığını ancak esnafların kaldırımları bilinçsiz şekilde işgal ettiklerini, buraların engellilerin kullanımına engellendiğini ifade etti. Engellilerin en büyük sıkıntılarından birinin de iş bulma konusunda olduğunu dile getiren Özağan, “Engelli vatandaşlara sosyal yardım paketleri veriliyor. Ama bize sosyal yardım paketleri lazım değil. Birçok engelli arkadaşımızın şu anda işe ihtiyacı var. İşi olmadığı için de aile hayatını kuramıyor. Bu sosyal yardım faaliyetleri geçici çözümler bunlardan vazgeçilerek, kalıcı çözümler bulunması gerekiyor. Devletimiz özürlülere yönelik kadrolar açıyor ama özel sektörde iş bulma imkanları biraz daha zor. İş yerlerinde çalışan sayısı 50 kişi geçtiği zaman özürlü bir birey çalıştırmak zorunda. Ama bu özürlüler görme özürlü olunca işe almakta çekinyor ve iş vermek istemiyor” ifadelerini kullandı.

ENGELLİ OTOPARKLARINI İŞGAL EDİYORLAR

Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı da Konya halkının engeliler için yapılan çalışmaların önüne engel koyduğunu söyledi. Mıhçı, Konyalı halkın engelilere karşı biraz daha duyarlı olmasını isteyerek, “Son zamanlarda engelli ve sakat vatandaşlar için yapılan iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar belediyelerimiz tarafında sürdürülürken, vatandaşlarımızın bazıları yapılan bu çalışmalara engel oluşturuyor. Belediyemiz özürlülerin kullandığı araçların kullanımı için otopark alanı tahsis ediyor. Ama vatandaşlarımızın bazıları bu otopark alanlarını kendileri için kullanıyorlar. Bu otopark alanını işgal eden araçları da öyle normal araçlar değil, daha lüks olan araçlar. Bu hususlara biraz dikkat edilsin ve engelli vatandaşlara toplumda sahip çıksınlar. Onları dışlamasınlar, onlar için yapılan çalışmalara destek versinler ve bunlara engel olmasınlar” dedi.

ENGELLİLERİ SUİSTİMAL EDENLERE İNANMAYIN

Engelliler açısından büyük sıkıntılardan birinin de başkaları tarafından engelliler adına kitap ve dergi satanların olduğunu belirtti. Mıhçı, “Şehir merkezinin en işlek adreslerinden bir tanesi olan Zafer Meydanı burada engellilerin adını kullanarak, onlar ile hiç ilgisi olmayanlar, ellerinde kitap, dergi alıp bunları satıyorlar. Sokaklardan başlayarak, apartmanlara kadar ellerinde bu materyallari satmaya çalışıyorlar ve para topluyorlar. Sözde oradan aldıkları para ile sakat arkadaşlarımıza tekerlikli sandalye alacağız diyorlar. Özürlü arkadaşlarımız tekerlekli sandalyesini kendisi alır. Ya da derneği gelir gerekli işlemlerden sonra biz ona kullanacağı tekerlekli sandalyesini tahsis ederiz. Halkımız bu tür kitap satışı yapanlara ve engellilerin adını kullananlara itibar etmesinler, bu kişileri polise şikayet eksinler” diye konuştu.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.