En fazla Kur'an kursu Konya'da

En fazla Kur'an kursu Konya'da

Beyazid Camii Kız ve Erkek Kur'an Kursu'nun temel atma töreninde konuşan Müftü Şükrü Özbuğday, Konyanın 3 bin cami ve 800 Kuran Kursu ile Türkiyede örnek bir şehir olduğunu söyledi

Selçuklu İlçesine bağlı Yazır Mahhallesi’nde yapılması planlanan Beyazid Camii Kız ve Erkek Kur'an Kursu'nun temeli dualar eşliğinde atıldı. İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ve Selçuklu İlçe Müftüsü Ali Okutan'ın da katıldığı temel atma törenine vatandaşlar da ilgi gösterdi. Zeki Altındağ Camii imamı Ahmet Babür'ün Kur'an dinletisi ile başlayan program İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ve Selçuklu İlçe Müftüsü Ali Okutan'ın konuşmalarıyla devam etti. Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday konuşmasında, “İslam ülkeleri arasında en fazla Kuran Kursu, İmam Hatip Lisesi, İlahiyat Fakültesi ve Cami Türkiye'de var. Şükürler olzun ki 3 bin camii ve 800'e yakın Kuran Kursu ile Türkiye'nin illeri arasında en fazla Camii ve Kuran Kursu ise Konya da” dedi. Konuşmaların ardından kız ve erkek Kur'an kursu yanında cami imamları için lojman da yapılması planlanan ve 350 bin TL ye malolması beklenen inşaatın temeli dualar eşliğinde atıldı.

SELÇUKLU'YA 70. KUR'AN KURSU

Törende konuşan Selçuklu İlçe Müftüsü Ali Okutan, temeli atılan Kuran Kursu'nun Selçuklu'da faaliyet gösterecek 70. kurs olduğunu belirtti. Okutan konuşmasının devamında, “Şu anda Selçuklu ilçemizde eğitim veren 62 adet kurs var. 7 tane inşaatı devam eden kursla birlikte toplam kurs sayımız 69'a çıkmıştır. Beyazid Camii Kuran Kursu'muz tamamlandığında inşallah 70. kuran kursumuz olacaktır. Bu kurslarımızda 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibari ile 4 bin 895 kişi eğitim almaktadır. Allah'a şükür imkanlarımız çok genişledi. Bu imkanlardan yararlanmak gerek. 70 Kuran Kursu ve 650 personelle Selçuklu'nun hizmetindeyiz. Her yaştan insan gelip Kur'an eğitimi alabilir. Yapılacak yeni kursumuz hayırlara vesile olur inşallah. Destek olan emek veren herkesten cenabı Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

60 YAŞINDA HAFIZLIK EĞİTİMİ ALAN VATANDAŞLARIMIZ VAR

Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday ise konuşmasında Kur'an-ı Kerim'i öğrenmenin, anlamanın, hıfzetmenin öneminden bahsetti. Özbuğday, “Allah bizi dünyaya gönderdikten sonra başıboş bırakmadı. Uyarıcılar, peygamberler ve kutsal kitaplar gönderdi. İlk insan aynı zamanda ilk peygamberdi. Hz. Adem Aleyhisselam'a gönderilen kutsal sayfalara Suhuf denir. Bu ilk kutsal sözlerden sonra bazı peygamberlere kutsal metinler indirilmiştir. Son peygamber, bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V), son kutsal kitap bizim kitabımız Kur'an-ı Kerim'dir. Bizim Kur'an-ı Kerim'e karşı bazı ödevlerimiz ve görevlerimiz vardır. Onu okumak, öğrenmek, manası üzerine düşünüp, tefekkür etmek en büyük görevlerimizdendir. Kuran'a karşı ödevlerimizi yerine getirmek için böyle kurslara ve eğitim müesseselerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle tarihten beri bütün müslümanlar bu ilim ve irfan yuvalarına gereken önemi vermiş ve Kuran'ı insanlığa aktarmaya çalışmışlardır. Bu sayede islama hizmet eden değerli insanlar yetişmiştir. İslam ülkeleri arasında en fazla Kuran Kursu, İmam Hatip Lisesi, İlahiyat Fakültesi ve Cami Türkiye'de var. Şükürler olzun ki 3 bin camii ve 800'e yakın Kuran Kursu ile Türkiye'nin illeri arasında en fazla Camii ve Kuran Kursu ise Konya da. İstanbul'da da 3 bine yakın camii var ancak nüfusu bakımından karşılaştırıldığında Konya öne çıkmaktadır. Bu cami ve kurslar Devlet-Millet dayanışmasının en büyük örneği. Fedakar halk yardım ve dayanışmayla bu cami ve kursları yaparken devlette eğitimi verecek görevlileri gönderiyor ve onların maaşlarını veriyor. Bunun için şükürler olsun ki Ku'ran-ı Kerim'i öğrenmenin önünde hiçbir engel yok. Kurslarımızın kapısı her yaştan vatandaşımıza açık. Şu anda 50-60 yaşında hafızlık eğitimi alan pek çok vatandaşımız var. Kursumuzun yapımında emeği geçen, yardımı dokunan herkese gönülden teşekkür ediyorum.Hepsinden Allah razı olsun. Kuran Kursu'muz hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.