''Elmanın Başkenti'' modern bahçelerle büyüyor

''Elmanın Başkenti'' modern bahçelerle büyüyor

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, 25 yıl önce bir bozkır görünümünde olan Karaman Ovası'nın elma bahçeleri sayesinde yemyeşil görünüm kazandığını söyledi.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, 25 yıl önce bir bozkır görünümünde olan Karaman Ovası'nın elma bahçeleri sayesinde yemyeşil görünüm kazandığını söyledi.
    
Muğlu,  elma rekoltesi ve fidan sayısı bakımından Türkiye'de her zaman ilk 3 sırada olan Karaman'ın haklı şekilde ''Elmanın Başkenti'' unvanını kazandığını belirtti.
    
Karaman'da elmacılığın çok eskiye dayandığını fakat son 25 yılda geleneksel üretim yöntemlerinin yerine modern tekniklerin kullanılmasıyla ilin elma üretimiyle adından bahsettirmeye başladığını ifade eden Muğlu, şunları kaydetti:
   
''Bugün Karaman'da 21 bin 273 hektar alanda 6 milyon elma ağacı var. Bu, tespit edilebilen rakamlar. Bir de kayıt altında olmayan elma bahçeleri var. Eskiden elma bahçelerinin büyüklüğü 3-5 dönüm olurdu. Şimdi tek parça 300-400 dönüm elma bahçeleri var. Tamamına yakını modern tekniklerle inşa edilmiş bahçeler. Bu bahçelerdeki elma çeşitleri de dünyanın her yerinde rağbet gören kaliteli çeşitler.''
    
     -Türkiye üretiminin 5'te biri-
    
Muğlu, Karaman'da yılda 450-500 bin ton civarında elma yetiştirildiğini, bunun da Türkiye'nin üretiminin 5'te biri olduğunu aktararak, şöyle devam etti:
    
''Karaman'ın, elma üretiminin yoğun olarak yapılan diğer yerlere göre en büyük avantajı; sahip olduğu geniş düzlükler. Bu düzlükler sayesinde elma bahçeleri her yıl genişliyor. Yeni bahçelerin tesis edilmesine imkan sağlıyor. Büyük elma tüccarları ve ihracatçı firmalar bu tür bahçelere rağbet ediyor. Karaman'ın coğrafi yapısı elma üretimi için çok uygun. Yetiştirilen elmanın aroması ve tadı çok farklı. Bunun yanında Karaman elması daha dayanıklı.''
    
Elmanın bu sezon bahçede kilosu 70 kuruş ile 1 lira arasında satıldığını anlatan Muğlu, ''Bu sene elma rekoltesinde aşırı don ve olumsuz hava koşullarından dolayı yüzde 40'lık azalma var. Bu yüzden elma üreticisi zor durumda. İlk fırsatta elindeki ürünü satmak zorunda kaldı. Şimdi kışın tüccar, elmayı piyasaya hangi fiyattan sürerse tüketici o fiyatta tüketecek. Bu yüzden tüketici elmayı biraz pahalı tüketebilir'' diye konuştu.
    
     -Ova yeşile büründü-
    
Muğlu, elma üretiminin ekonomik getirisinin yanında Karaman için bir faydasının da çevreye olan katkısının olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
    
''Geçmiş yıllarda Karaman denince ovanın üzerine kurulmuş yeşili olmayan bir kent akla gelirdi. Bugün yüksek bir yere çıktığınızda ağaçlarla kaplı yemyeşil bir ova ile karşılaşıyorsunuz. Bunun da sebebi elma bahçeleri. Ülkemizde her yıl kırsal alanların ağaçlandırılması için harcanan para ve emek göz önüne alındığında milyonlarca elma ağacının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.''
    
Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay da elma üretiminde Karaman'ın Türkiye'de çok önemli yere sahip olduğuna işaret ederek, şunları ifade etti:
    
''Ancak üretimde önemli bir yere sahip olan Karaman'a devlet tarafından elma ihracatı için herhangi bir teşvik verilmiş değil. Karaman'da kaliteli üretim var. Bu elmayı muhafaza edecek 80 bin ton kapasiteli modern soğuk hava depoları mevcut. Şu anda bir teşvik olmadığı için elma ticareti ve ihracatı yapan arkadaşlarımızın uluslararası piyasalarda rekabet yapmaları zor görünüyor. Daha önceki yıllarda teşvik uygulamaları olmuştu. Yine olabilir.''


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.