Dövizle halı tamir edenler kurdan mutlu

Dövizle halı tamir edenler kurdan mutlu

Dünyanın halı restorasyon merkezi olarak bilinen Aksaray'ın merkeze bağlı Sultanhanı beldesinin, döviz kurunun yükselmesi dolayısıyla ekonomik krizden daha az etkilendiği bildirildi.


Sultanhanı Belediye Başkanı Seyit Temel yaptığı açıklamada, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi birçok ülkeden gelen yıpranmış tarihi halıların, ''Dünyanın Halı Restorasyon Merkezi'' olarak nitelendirilen Sultanhanı'nda yeniden hayat bulduğunu söyledi. 
Geçmişte halı ve kilimleriyle ünlü olan Sultanhanı'nın günümüzde tamiriyle tanındığını belirten Temel, ''Özel sipariş üzerine az sayıda üretim devam ediyor. Belde halkı, halı ve kilim üzerindeki uzmanlığını tamirde kullanıyor. Tamire ihtiyaç duyan halılar, yeniden hayat bulurken, restorasyondaki ustalığımız dünyayı Sultanhanı'na çekiyor'' dedi. 
Sultanhanı'nda binin üzerinde kişinin halı ve kilim tamiri yaptığını anlatan Temel, şunları kaydetti: 
''Eskimiş, deforme olmuş halı onarımdan geçtiğinde, tamir edilen kısmının neresi olduğu anlaşılamıyor. Üretimdeki kalitemiz restorasyonda devam edince dünya çapında ün yaptık. En önemlisi de Sultanhanı, kervansarayı ve halı restorasyonu ile Türkiye'ye önemli miktarda döviz girdisi sağlayan önemli bir belde. Halı ve kilim restorasyonu için bize gelen müşterilerin küresel krizden etkilenmeleri bizim de işlerimizi azalttı. Buna karşılık döviz kuru yükseldi. Döviz kurunun yükselmesi, Dünyanın Halı Restorasyon Merkezi Sultanhanı'nda küresel krizin etkisini azalttı. Krizi en az zararla atlatıyoruz.'' 
Krizde işçi çıkarmadan devam eden sektörü dövizin yükselmesinin ayakta tuttuğunu belirten Temel, ''Döviz yükselmese önemli sayıda kişi işsiz kalabilirdi. Yurt dışına dövizle çalışıyoruz ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ediyoruz'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.