Destici: Ayasofyasız İstanbul, İstanbulsuz Türkiye Olmaz

Destici: Ayasofyasız İstanbul, İstanbulsuz Türkiye Olmaz

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul’un fethinin hem milli hem de dünya tarihi için dönüm noktası olduğunu söyledi. Destici, Fatih Sultan Mehmet'ten bahsedince Ayasofya'dan bahsetmemenin olmayacağını belirterek,...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul’un fethinin hem milli hem de dünya tarihi için dönüm noktası olduğunu söyledi. Destici, Fatih Sultan Mehmet'ten bahsedince Ayasofya'dan bahsetmemenin olmayacağını belirterek, Ayasofyasız İstanbul, İstanbulsuz Türkiye olmayacağını ifade etti.

İstanbul'un fethinin 561. yıl dönümü ile ilgili yazılı açıklama yapan Mustafa Destici, “Sultan Mehmet'in 21 yaşında iken ‘Fatih’ unvanını alarak Fatih Sultan Mehmet olarak anılmaya başlamasına, Osmanlı Devleti'nin Devleti Aliye-i Osmanlı olmasına, Bizans'ın yıkılmasına, bir çağın kapanıp yeni bir çağın başlamasını sağladığını hatırlatarak, "Peygamber Efendimiz(SAV)'in tecellisi olan İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümü kutlu olsun.” dedi.

Destici, tarih boyunca nice zaferlere imza atan necip milletin en kutlu ve en büyük adımlarından birisinin de İstanbul'un fethi olduğunu vurguladı.

“İstanbul'un fethi, hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için adeta bir dönüm noktası olmuştur.” diyen Destici şunları söyledi: “İstanbul'un Fethi, yıkılmaz sanılan Bizans surlarının yıkılabileceğini, 'sağlam bir inanç ve imanın' gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda İstanbul'un fethi, Türk milletinin dünya tarihindeki silinmez mührü olarak yer almıştır. Tarihte çok uzun süre alınması imkânsız gibi görünen İstanbul büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet'in dehası ve akıl dolu hamlesiyle milletimizin ve İslam'ın egemenliğine girmiştir.”

"TÜM ECDADIMIZIN RUHU ŞAD OLSUN"

Fatih Sultan Mehmet'ten bahsedince Ayasofya'dan bahsetmemenin olmayacağını kaydeden Destici, şunları kaydetti: “Ayasofya, 482 yıl cami olarak hizmet gördü. Ama 1935'te müzeye çevrildi, o günden bugüne cami olmayı bekliyor. Ayasofya kilise değil, müze de değil, bilakis camidir. Cami olmasına rağmen kamuoyu tarafından tam olarak bilinmeyen nedenle 27 yıldır ibadete kapatılmıştır. Hatırlarsınız; 88 yıl sonra Sümela Manastırı ibadete açılmıştır. Hristiyan Ortodokslara müze statüsünde olan bir yerde ayin yapılmasına müsaade eden zihniyet, biz Müslüman Türklerin yaptığı müracaatları dikkate bile almamış, Ayasofya'da namaz kılmamıza ve ibadet yapmamıza izin vermemiştir. Bu durumu büyük Türk milletinin takdirlerine sunuyorum. Herkes bilsin, Ayasofyasız İstanbul, İstanbulsuz Türkiye olmaz. Ayasofya'nın aslına dönmesi, inşallah Büyük Birlik Partililere, Alperenlere nasip olacaktır. Başta Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri olmak üzere İstanbul Fetih şehitlerimizin ve tüm ecdadımızın ruhu şad olsun.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.