Davutoğlu'ndan Türk devletlerine dua

Davutoğlu'ndan Türk devletlerine dua

Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları üçlü toplantısına katılmak üzere Azerbaycan'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk devletleri için dua etti.

Davutoğlu, Türk devletlerinin gücünün kendi güçleri gibi olduğunu belirterek, "Allah bu 3 bayrağı dünyanın her yanında birlikte dalgalandırsın" dedi.

Dışişleri Bakanları üçlü toplantısı için Bakü'ye gelen Davutoğlu heyetler arası görüşmelerin ardından Türkmenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu toplantıda Azerbaycan'ın bağımsızlık gününü kutlayarak, "Bugün gerçekten halklarımıza çok güzel müjdeler verdiğimiz, verebileceğimiz çok önemli toplantıyı yapıyoruz. Ben her şeyden önce dostum Memmedyarov'a teşekkür ediyorum. İki sebeple de kutlamada bulunmak istiyorum. 28 Mayıs Azerbaycan'ın bağımsızlık yıldönümü 1918'e giden. Kardeş Azerbaycan halkını bir millet iki devlet anlayışına sahip olduğumuz, aynı anlayışı Türkmenistan'la da paylaşıyoruz. Bu bağımsızlık yıldönümleri dolayısıyla tebrik ediyorum. Allah topraklardan Azerbaycan bayrağını, o şanlı Azerbaycan bayrağını hiçbir zaman eksiltmesin, bir daha Azerbaycan'ı istiklal mücadelesi vermek zorunda bırakmasın. Ebediyete kadar Azerbaycan'ın istiklali Türkiye'nin istiklalidir. Aynen 1918'de olduğu gibi ve Azerbaycan'ın istiklaliyle güçlü ve kuvvetli bir devlet olması bizim için Türkiye'nin istiklali ve gücü gibidir. Bu Türkmenistan için de geçerlidir. Allah bu 3 bayrağı dünyanın her yanında birlikte dalgalandırsın" dedi.

"TOPLANTIDA TÜRKÇEMİZİN 3 BOYUNUN DİLİNİ KULLANDIK"

Toplantıda tamamen Türkçe boylarına ait dilleri kullandıklarını ve sorunsuz şekilde anlaştıklarını da kaydeden Davutoğlu, "Bir güzel hususu da beyan etmek istiyorum. Bugün gerek baş başa yaptığımız görüşmede, gerek heyetler arasında eminim şimdi basın toplantısında da güzel Türkçemizin 3 boyunu kullandık. Türkmen Türkçesi, Azeri Türkçesi, Anadolu Türkçesiyle konuştuk. Başka bir dil girmedi aramıza. Eminim Yunus Emre, Karacaoğlan, Nizami Gencevi, Mahtumkulu Firaki onlar çok manen de bugün şad olmuşlardır. Birbirimizi anlamakta da hiç zorluk çekmedik. Dolayısıyla bundan sonra bu geleneği de yerleştirmeyi inşallah başarırız" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN HUZURU TEMİNAT ALTINA ALMAK"

3 ülkenin huzurunun teminat altına alınmasının kendileri için büyük önem arz ettiğine de vurgu yapan Davutoğlu, "Önemli olan ülkelerimizin istiklalini, huzurunu, refahını teminat altına almak. Bu istiklal ve huzur ve refah ile bütün Avrasya'da uluslararası barışı Hazar'da, Orta Asya'da, Karadeniz'de, Kafkaslar'da, egemen kılmak. Bu konuda tekrar gösterdikleri misafirperverlik dolayısıyla değerli dostum Elmar Beye, bu sabahta çok kapsamlı bir şekilde cumhurbaşkanımız sayın İlham Aliyev'le görüşmeler yaptık. Kendisine bütün Azeri kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sayın cumhurbaşkanımız Aliyev'le de Moskova ziyaretimiz öncesinde hem sayın Meredov ile hem sayın Memmedyarov ile bölgedeki gelişmeleri ayrıca değerlendirdik. O konuda da bu üçlü toplantı marjında ikili olarak da ilişkilerimizi ele alma imkânımız oldu. Aynı şekilde de Raşid Beyle de Türkiye-Türkmenistan ikili ilişkileri başka toplantıda bir araya geldik. Ayrıca ben son olarak değerli dostlarımı, kardeşlerimi Türkiye'de inşallah 2, 3,4 Haziran'da Türkiye'de Türkçe Konuşan Ülkeler zirvesinde ayrıca Türkiye-Türkmenistan ikili zirve toplantısında görmekten de büyük mutluluk duyacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.