Dava ertelenmemeliydi

Dava ertelenmemeliydi

Konya İnanç Özgürlükleri Platform üyeleri Mavi Marmara Gemisi davasının Şubat ayına ertelenmesine tepki gösterdi.

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Sözcüsü Mustafa Büyüksarıkulak, Mavi Marmara Gemisi'ne saldıranlara karşı açılacak olan davada geç kalındığını, bu davanın da Şubat ayına ertelenmesinin vahamet olduğunu söyledi

Başörtüsüne özgürlük istemek için yola çıkıp 270 haftadır Kayalıpark'ta bir araya gelen Konya İnanç Özgürlükleri Platformu üyeleri dün de Mavi Marmara Gemisi'ne saldıranlara karşı açılan davanın Şubat ayına ertelenmesine tepki gösterdi. Kayalıpark alanında bir araya gelen grup adına konuşan platform sözcüsü Mustafa Büyüksarıkulak, Mavi Marmara Gemisi'ne yapılan saldırının suçlularının yargılanmasının Şubat ayına ertelenmesine tepki gösterdi. Büyüksarıkulak, mahkemenin Şubat ayına ertelenmesini skandal olarak nitelendirerek, “Gün gelir karşı çıktığınız şeyler, küçümsediklerimiz, başkaları yapınca hafife aldıklarımız, kendisi hakkında mücadele edeceğiniz, kendisinden beklentilerinizin olduğu, mücadelenizin yönünü ve istikametini belirlediğiniz şeylere dönüşüverir. Bunu tarihin hareketliliği ilkesi ile izah edebiliriz ya da başka sebepler aramak zorunda kalırız. Mavi Marmara katliamının sorumlularını tespit etmek ve onları cezalandırmak için açılan mahkeme Şubat ayına ertelendi. Mahkemenin bu kadar geç açılmış olması bir skandal iken mahkemenin ertelenmiş olması da ayrı bir vahamettir” dedi.

MAVİ MARMARA DAVASI NEDEN ŞUBAT AYINA ERTELENDİ?

Şubat ayında İsrail Hükümeti'nin değişmesi ile davanın ertelenmesini ilişkilendiren Büyüksarıkulak, “Mavi Marmara Gemisi İsrail'in Gazze ambargosunu sona erdirmek için siyasal ve hukuki yolların tükendiği, artık harekete geçmenin gerekliliği tezi üzerine ortaya çıkmış bir aktiviteydi. Bugün aynı aktivitenin siyasal ve hukuki sürece yönelmiş olmasını ve bu yönelişin çözümün bir parçası olduğunu tarihin değişkenlik ilkesi ile izah etmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte mahkemenin erteleme gerekçelerini yeterli bulmuyoruz. Neden ertelendiğine dair soru işaretleri taşıyoruz. Şubat ayına ertelenmesinin İsrail seçimleri ile bir alakası var mıdır? Kararın İsrail'de seçilecek hükümete göre ayarlanması söz konusu mudur? Kamuoyu bunu ciddi bir şekilde merak etmektedir. Çıkacak olan kararın Kudüs'ün özgürleşmesi ve Gazze'deki ambargonun kaldırılması üzerindeki etkisi ne şekilde olacaktır. Korkumuz İsrailli yetkililere verilebilecek olan cezanın İsrail'in varlığını onaylama ve Kudüs üzerindeki iddialarının tasdiki mahiyetinde bir anlam taşımasındandır” diye konuştu.

BM'NİN GÖREVİ GALİPLERİN HAKLARINI KORUMAKTIR!

Birleşmiş Milletler'in de (BM) olaylara bakış tarzında bazı yönlerinin tenkit edilmesi gerektiğini dile getiren Platform Sözcüsü Mustafa Büyüksarıkulak, “BM toplantısında BM'nin daimi üyelerini tartışmaya açmayı teklif eden ve veto hakkının daimi üyeler ile sınırlı olmasını eleştiren Başbakan'ın bu çıkışının haklı ve doğru bir çıkış olduğunu belirtmez isteriz. İkinci Dünya Savaşı'ndan beri işlenen pek çok cürümün sebebi ve destekleyicisi veya sessiz kalıcısı olarak ortada duran BM'nin sadece bir yönünün tenkit edilmesini de doğru bulmuyoruz. BM İkinci Dünya Savaşı'nın galiplerinin yeryüzü hegemonyasını sağlama almak için oluşturdukları emperyalist bir yapılanmadır. Galiplerin çıkarlarını korumaktan başka da hiçbir gaye gütmemektedir. Hedefleri kendi çıkarlarını korumak olan bir topluluğun dünyaya liderlik etme isteğinin tezahürü olan bu örgütlenme içerisinde onun bazı aksaklıklarını tenkit etmek yeterli bir tutum değildir” ifadelerini kullandı.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.