Çiftçinin Rüyası tam not aldı

Çiftçinin Rüyası tam not aldı

Tarladan sofraya kadar tarımsal ürerimde yaşanan süreci, mizahi bir dil ile anlatan “Çiftçinin Rüyası” adlı tiyatro oyunu Niyaz Usta İlkokulu öğrencilerine sahnelendi

Tarladan sofraya kadar tarımsal ürerimde yaşanan süreci, mizahi bir dil ile anlatan “Çiftçinin Rüyası” adlı tiyatro oyunu Niyaz Usta İlkokulu öğrencilerine sahnelendi

 

Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen “Çiftçinin Rüyası” adlı tek perdelik çocuk tiyatrosu Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konya Şeker’in sponsor olduğu tiyatroya, Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konya il ve ilçe ziraat oda başkanları, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, tiyatronun tarım, toprak ve doğa sevgisini öğrencilere aşıladığını söyledi. Tarım ve üretimin kutsallığı önemli olan bir olgu olduğunu söyledi. Tarımsal ürünlerin üretilme sürecindeki zorluğun altını çizen Baydar, “Bu sürecin nasıl oluştuğu ve masalarımıza kadar nasıl geldiği tiyatromızda belirtilmiştir. Çocuklarımız üzerinde farkındalık oluşturmak istiyoruz. Tarımı ve doğayı sevmeyi, hassas davranarak israfı önlemeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmayı Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdik. Konya Şeker’de sponsor oldu ve oyunu sergiledik. Büyükşehir belediyemizin de maddi katkıları ile böyle bir oyunu çocuklarımıza buluşturduk. Burada kurumların ortak çalışmasının en güzel sonucunu görüyoruz. Gösteri, Konya’nın 7 ilçesinde 10 farklı yerde sahnelenecektir. Oyunun senaristi Münir Karakaş hocamıza da çok teşekkür ederim” dedi.

TOPRAĞA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, “Çiftçinin rüyasını sormuşlar hep gelecek yıl demiş. Dolayısıyla çiftçilik bir umut dünyasıdır. Okulda öğretmenlerimiz öğrencilerine sorular sorduğunda ilginç cevaplar alıyor. İlkokulda öğretmenimiz çocuğa, ‘Evladım kiraz nerede yetişir?’ diye sorduğuna çocuk kirazın markette yetiştiğini söylüyor. Aslında soframıza gelen her nimetin çok büyük emeklerle hatta 1 yıllık süreçten sonra soframıza geldiğini hangi çilelerin insanlarımızın çektiğini arkadaşlarımız uygulamalı olarak gösteriyorlar. Toprağın verimli olması için gübre atılacak, beklenecek ve hasat edilecek, işlenlendikten sonra sofralara gelecek. Bu meşekatli sürecin kıymetini bilmemiz gereken çok şey var. Önce toprağın kıymetini bilerek, toprağa sahip çıkacağız” dedi.  Marketten bir ürünün para ile alındığında onun karşılığını sadece para ile verilmediğini kaydeden Gürsoy, “Hepsinden daha önemlisi şükredip, bu nimetlerin değerini bileceğiz. Sahnelenen oyunumuz bütün bu gerçekleri bizlere göstermektedir” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından “Çiftçinin Rüyası” adlı oyun sahnelendi. Niyaz Usta İlkokulu öğrencilerine sahnelenen oyun öğrenciler tarafından büyük beğeni topladı. Tiyatro, önümüzdeki günlerde Karatay, Akşehir, Beyşehir, Çumra, Hadim ve Ahırlı ilçelerinde sahnelerenerek öğrencilerle buluşacak.

MEHMET AKİF SÜTÇÜ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.