Bütçenin yarısı yollara

Bütçenin yarısı yollara

Konya İl Genel Meclisi, Kasım ayında tahmini olarak belirlediği 2013 bütçesini oylayarak kesinleştirdi. 165 milyonluk bütçede en büyük pay 81 milyon 541 bin 200 TL ile altyapının oldu

Konya İl Genel Meclisi, yoğun bütçe görüşmeleriyle geçen Kasım ayı toplantılarını tamamladı. 20 gün boyunca hafta sonu da dahil olmak üzere çalışan meclis, komisyon raporlarının ardından 2013 bütçesinin temelini oluşturan Performans Planı’nı görüşerek, 2013 yılının tahmini bütçesini 165 milyon TL olarak belirledi. Toplantılarının son 3 gününde ise Bütçe Kararnamesi ve harcama kalemleri üyelerin tek tek isimleri okunarak oylamaya sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edilen 2013 yılı bütçesinde en büyük pay yol yapım ve bakımlarında kullanılmak üzere altyapıya ayrıldı. İl Özel İdaresi Altyapı ve Ulaşım Daire Başkanlığı’nın 2013 bütçesi 81 milyon 541 bin 200 TL olarak kabul edildi. Bütçenin diğer büyük kalemi ise İmar ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı’na aktarıldı. 42 milyon 401 bin TL ayrılan başkanlık, 2013 yılı içinde genel kamu hizmetleri, iskan, sağlık ve eğitim hizmetleri verecek. İmar ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı’nın en büyük kalemini 22 milyon 635 bin TL ile derslik yapımı oluşturuyor. İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’na 16 milyon 821 bin TL, Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’na 14 milyon 2 bin 300 TL ayrılan İl Özel İdaresi bütçesinde diğer hizmetlere ise 9 milyon 145 bin 500 TL pay edildi.

“KONYA’YA EN İYİ HİZMETİ VERECEĞİZ”

Konya İl Genel Meclisi’nin 20 gündür üzerinde çalıştığı bütçenin Konya’ya hayırlı olması temennisinde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, “Ekibime ve sizlere güveniyorum. Bugüne kadar olduğu gibi 2013 yılında da hep birlikte güzel işler yapacağız. Özellikle yollarda, içme sularında, kilitli taş ve kanalizasyon çalışmalarında, tarımda ve kırsal kalkınmaya verdiğiniz destek ve güçten dolayı teşekkür ediyorum. Bugün 80 milyonluk bütçeden 165 milyonluk bütçelere gelindi. Verdiğiniz desteğin karşılığını teknik ekibimle çalışıp verecek, mahcup olmayacağız. 2013’te işlerimizi daha rahat, daha güzel yapacağımıza inanıyorum. Konya’ya en iyi hizmeti vereceğimize ekibim adına söz veriyorum” dedi.

“ÇITA HER GEÇEN GÜN YÜKSELİYOR”

İl Özel İdaresi’nin 2013 yılı bütçesinin hayırlı olması temennisinde bulunan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Özel İdare’nin KOP ve KÖYDES gibi projelerden aldığı desteklerle çıtayı her geçen gün yükselttiğini vurguladı. Büyükşehir Yasası’nın çıkması ile İl Genel Meclisleri ve İl Özel İdarelerinin kapatılacak olmasına rağmen çalışmalarını azim ve kararla devam ettirdiklerine işaret eden Selvi, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra köy ve beldelerin daha iyi hizmet alacağını belirtti. Selvi, “Yeni yasadan sonra Konya hak ettiği hizmeti artarak alacaktır” diye konuştu.

Bütçe ayını başarıyla tamamlayan Konya İl Genel Meclisi, 2012 yılının son toplantısını Aralık ayında gerçekleştirecek. Meclis, Aralık ayı toplantılarını 03 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 14.00’te açacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.