Buğday fiyatı normal

Buğday fiyatı normal

Bu yıl için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatı ton başına 862 TL olarak belirlendi. Geçen yıla göre alım fiyatında yüzde 10-15 düşüş var. Ziraatçılar ise piyasa koşullarına göre fiyatı normal seviyede buldu

Milyonlarca çiftçinin merakla beklediği buğday alım fiyatı açıklandı. Bu yıl için alım fiyatı ton başına 862 TL olarak belirlendi. Konya Ovası'nda henüz hububat hasadı başlamazken Türkiye'nin birçok bölgesinde hasat devam ediyor. Üreticinin mağdur olmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububat piyasaları için müdahale alım fiyatlarını belirliyor. TMO'nun nasıl bir taban fiyatı açıklayacağı merak konusu olmuştu. Beklenen açıklama geldi. Bu yıl için Anadolu kırmızı sert buğdayın müdahale alım fiyatı ton başına 862 TL oldu. Konya Ovası'nda bu sezon genel olarak olumlu hava şartlarından dolayı başta buğday olmak üzere hububat ürünlerinde yüksek rekolte beklentisi hakim oldu. Üretici bu iyi hava koşullarının iyi bir alım fiyatıyla noktalanmasını bekliyordu. Ancak açıklanan alım fiyatları geçen yıla göre daha düşük. Fiyatta yüzde 10-15 oranında düşüş sözkonusu. En son 2013 yılında belirlenmiş olan müdahale alım fiyatı ton başına alım fiyatı 720 TL’ydi. 2013 harmanında buğday alım fiyatına sadık kalınmamıştı. Ekmeklik buğdayın alım fiyatı 600'ün altına kadar düşmüştü. Üretici bu yıl fiyata sadık kalınmasını istiyor. Öte yandan bu yıl hububat rekoltesinin geçen yıla göre önemli oranda artması bekleniyor. Geçen yıl 19 milyon olan hububat rekoltesinin bu yıl 22.5 milyon ton olması tahmin ediliyor.

FİYATLAR BU SEVİYEDE KALSIN

Buğday alım fiyatının normal seviyede olduğunu belirten Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, "Eğer alımda bu fiyata bağlı kalınırsa çiftçi bu yıl ürününü iyi fiyattan satar. Bu yıl yağışlı geçti. Yüksek rekolte bekliyoruz. Fiyatların bu seviyede kalmasını istiyoruz. Fiyatlarda görülecek bir düşüş üreticiyi üzer. Çünkü çiftçiyi ancak bu fiyat kurtarır. Çiftçinin elinden ürününü ucuza almaya çalışan fırsatçıların önünü kapatmalıyız" dedi. Bölgede yağışların sürdüğünü, yağışların devam etmesi halinde buğdayın protein değerinde düşüşün görüleceğini söyleyen Kavuneker, "Sel ve dolu hadiseleri de bazı bölgelerde ciddi hasarlar oluşturdu. İnşaallah üretici iyi bir harman geçirir" sözlerini kullandı.  

BİRAZ DAHA YÜKSEK OLSAYDI İYİ OLURDU

Açıklanan alım fiyatlarıyla ilgili konuşan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Celil Çalış, verimlerde yüzde 50 artış beklediklerini, dolayısıyla alım fiyatının da normal olduğunu söyledi. Çalış, "Geçen yıl bakanlık müdahele etmedi. Fiyatları serbest piyasa belirledi. Geçen yıl Ağustos ayında buğday bin lirayı bulmuştu. Geçtiğimiz haftalarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde buğdayın tonu ortalama 750 liradan satıldı. Mazot, ilaç, gübre fiyatlarını düşünürsek fiyatlar yeterli değil. Piyasa ekonomisine göre ise beklenen bir fiyattı. Biraz daha yüksek olsaydı daha iyi olurdu. Kaliteye bağlı olarak fiyat belirlenecek. Kaliteli buğday yüksek fiyattan gider. 13,5 proteinlik ekmeklik buğdaya fiyat açıklandı. TMO ne kadar alım yapacak? TMO'nun yapacağı alım miktarı çok önemli. Geçen yıl çok az bir alım yaptı. Geçen yıl buğdayın fiyatı 950- bin lirayı gördü. Açıklanan fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 15 düştü. Şu an tavan fiyatı açıklandı. Taban fiyatı tercih edilseydi daha iyi olurdu" diye konuştu. 

BU YIL YAĞIŞLAR İKİ KATINA ÇIKTI

Yağışlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Celil Çalış, geçen yıla oranla yağışların iki katına çıktığını, yağış miktarındaki artışın verimleri yüzde 50 oranında artırdığını ifade etti. Yağışlardaki artışa nazaran buğdayın kalitesinde ise düşüşün görüleceğini söyleyen Çalış, şunları söyledi: "Yağışlar bu yıl çok fazlaydı. Bitki ihtiyaç duyduğu azotu tam alamadı. Tohumların tamamı çıktı. Geçen yıl yağış azdı, başaklar seyrekti. Bu yıl başaklar sık. Bu nedenle geçen yılın kalitesini yakalayamayız.

KERİM ATICI merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.