Bu okulda ''tembel öğrenci'' yok

Bu okulda ''tembel öğrenci'' yok

Bu okulda ''tembel öğrenci'' yok

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ''her çocuk başarır'' projesinin uygulandığı pilot okullardan Konya'nın Derebucak ilçesindeki ilköğretim okulunda, verilen ek dersler sayesinde sınıfında arkadaşlarından geri kalan çocuklar da büyük ilerleme kaydederek, öğretmenlerini ve velilerini şaşırttı.
Derebucak Şehit Hüseyin Albaşgil İlköğretim Okulu Müdürü Abdullah Kör, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ''Her Çocuk Başarır'' projesinin, 14 Mart'ta 26 ilde 47 ilköğretim, 99 ortaöğretim olmak üzere toplam 146 okulda pilot olarak başlatıldığını anımsattı.
Konya'da da kendi okullarının pilot okul olarak seçildiğini ifade eden Kör, ''Proje ile akranlarından geride kalmış, yaftalanmış veya başarısız olduğu düşünülen ve eğitimde sorun yaşayan çocukların yitirdikleri güvenin ve başaracaklarına olan inançlarının yeniden yeşertilmesi amaçlanıyor. Biz de bu çerçevede Bakanlığımızın projesini gerçekleştirmek için çaba harcıyoruz'' dedi.
Okullarında bu projenin 11 Nisan'da başlatıldığını anımsatan Kör, proje çerçevesinde okullarında 0-1 arası not alan, derslerinde geri kalmış, ''tembel'' diye yaftalanmış 25 öğrenciye, okul dışından görevlendirilen 3 öğretmen tarafından sosyal bilgiler, Türkçe ve yabancı dil dersleri verilmeye başlandığını bildirdi.
Kör, kısa süre geçmesine karşın proje kapsamında ek ders almaya başlayan öğrencilerin büyük başarı gösterdiğini vurgulayarak, ''Öğrencilerimizin notlarını takip ettim. Gözle görülür bir düzelme var. Öğretmen arkadaşlarımız da bu öğrencilerin artık derse katılımlarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Bu bizi çok sevindiriyor'' diye konuştu.
ÖĞRENCİLERİN DERSLERE KATILIMLARI ARTTI
Okulun Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni Ahmet Aktel ise proje kapsamında her öğrencinin haftada 4 saat, zayıf olduğu alanda ders aldığını bildirdi. Son bir ay içerisinde öğrencilerde gözle görülür bir ilerleme kaydettiklerini anlatan Aktel, şunları kaydetti:
''Proje uygulanmaya başlandıktan sonra öğrencilerimizin yazılı notlarında, proje ve performans ödevlerinde, derslere katılımlarında çok ciddi anlamda bir girişkenlik görüyoruz. Bu olumlu gelişmelerin çok kısa sürede olması bizim için sevindirici. Açıkçası biz bu kadarını beklemiyorduk. Verilen ek dersler sayesinde sınıfında akranlarından geri kalan çocuklar da büyük ilerleme kaydederek, bizi ve velilerini şaşırttı. Bu bizim için çok sevindirici bir gelişme. Diliyoruz ki önümüzdeki yıllarda bu proje biraz daha yaygınlaşır. Derslerimiz projenin son tarihi olan 11 Haziran'a kadar devam edecek. Eğer projemiz başarıya ulaşırsa önümüzdeki eğitim öğretim yılında sene başından itibaren uygulamaya konulacak.''
Aktel, projede verilen ek dersler için eğitim öğretimde görev almayan öğretmenlerin tercih edildiğini anımsatarak, bu anlamda projenin bu öğretmenler için de iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.
Derebucak Kaymakamı Oktay Ateş ise projenin uygulanmaya başlandığı günden bu yana velilerden olumlu tepkiler aldıklarını bildirdi.
Öğrencilerin derslere katılımının yüzde 100 olduğunu dile getiren Ateş, ''Proje ile eğitimde başarının artacağını düşünüyoruz. Proje kapsamında haftada 3 gün olmak üzere toplamda 340 saat eğitim verilecek'' diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.