Bu köyde ekonomik sıkıntı yok

Bu köyde ekonomik sıkıntı yok

Derebucak ilçesine bağlı Durak köyü, çok sayıda villası, çok amaçlı salon, kilitli taştan yolları, şehitlik anıtı, kanalizasyon alt yapısı ile alışılmış köy manzarasından uzak bir görünüm sergiliyor

. 
Durak köyünde 3 dönemdir muhtarlık yapan Hami Okur, çok sayıda iş adamı, müteşebbis çıkaran Durak köyünün iş dünyasında başarılı olan bu hemşehrilerinden yardım gördüğünü söyledi. 
Bunların başında Akkanat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akkanat'ın geldiğini ifade eden Okur, köyde her evden en az bir kişinin Ali Akkanat'ın bölgede kurduğu tekstil üzerine üretim yapan Beyteks Fabrikası'nda çalıştığını belirtti. 
Artık tarım hayvancılığın eskisi kadar yaygın olmadığı köyde bu fabrika sayesinde işsizlik ve ekonomik sıkıntının görülmediğini dile getiren Okur, başka şehirlerde yaşayan çok sayıda Durak'lının da yaz mevsimini havası ve suyu temiz, doğal güzelliği göz kamaştıran köyünde geçirdiğini, bunun için durak'ta çok sayıda dubleks ve triplex villa yaptırıldığını kaydetti. 
Hayırsever iş adamlarının köylerini unutmadığını ve destek için gittikleri zaman kendilerini geri çevirmediğini dile getiren Okur, şöyle devam etti: 
''Ali Akkanat tarafından köyümüze Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, yurdu ve lojmanları yaptırıldı. Akkanat, içme suyu, yolların asfalt ve kilitli taş döşenmesi, PTT binası yapılması gibi konularda da destek oldu. Yine hemşehrimiz iş adamı Özcan Güneş, köye çok amaçlı salon, şehitlik anıtı, köy konağı yaptırarak büyük katkı sağladı. İstanbul'da yaşayan iş adamlarımız da çeşitli konularda köyümüze destek verdiler. Başta Ali Akkanat olmak üzere hepsine minnettarız.'' 
Hızlı internet ADSL bağlantısı getirdikleri köylerinde 400 ton kapasiteli su deposu da inşa edildiğini anlatan Okur, ''Hatta köyümüz için özel bir telefon rehberi bile bastırdık. İçinde sadece köydeki vatandaşların değil yurt içinde ve dışında yaşayan tüm hemşehrilerimizin telefon numaraları var. İsim karışıklığına meydan vermemek için lakaplar ve anne, baba adları da eklendi. Böylece Duraklılar istedikleri zaman dünyanın neresinde olursa olsunlar birbirlerine ulaşıyorlar'' dedi. 
Köyün aldığı bu yatırımlar ve hizmetlerle bölgede gıptayla bakılan bir yerleşim haline geldiğini dile getiren Okur, köyün her yerinde göze çarpan modern binalar ve villalar nedeniyle Durak'ın küçük bir kent görünümünde olduğunu, dışardan gelen insanların gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediğini ifade etti. 
Okur, son olarak köylerine açık ve kapalı futbol sahası yaptıracaklarını bunun için de çalışmalara başlandığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum