Bozuk gıdaya geçit yok

Bozuk gıdaya geçit yok

Tüketiciler artık gıda konusunda daha hassas. Bozuk gıdalar konusunda Alo Gıda Hattı’na yapılan başvuruların sayısı her geçen gün artıyor. Sağlıksız üretim yapan 10 firma da teşhir edildi

Artık tüketiciler kalitesiz ürünlerden kaçınmakla kalmıyor, sağlıksız üretim yapan kurumları ihbar etme yoluna da gidiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2009’da gıdayla ilgili şikayetleri almak için kurduğu Alo 174 Gıda Hattı'na gelen şikayetler, bu durumu gözler önüne seriyor. Hatta gelen telefonlar, yetkililerin işini de kolaylaştırıyor. Bu şikayet hattı sayesinde vatandaş 'fahri müfettiş' görevi üstleniyor. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Ramazan Sobayoğlu, Konya'da Alo Gıda Hattı'na 2013 yılında 2 bin 30, yılbaşından itibaren ise 730 başvurunun yapıldığını açıkladı. 2 bin 30 başvurunun çoğunun sonuçlandırıldığını ifade eden Sobayoğlu, “İl genelinde 120 denetçimiz var. İşletmeleri en az yılda bir defa denetlemek durumundayız. Vatandaş işimizi kolaylaştırıyor. Başvurularda ön eleme de yapılıyor” dedi. Konya’da sağlıksız üretim yapan 10 firmanın teşhir edildiğini söyleyen Sobayoğlu, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yapılan kontroller sonucunda kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmaları da teşhir ediyor. 2012 yılından itibaren Konya'da 7'si süt, 3'ü et firması olmak üzere 10 şirket teşhir edildi” diye konuştu.

EN ÇOK ŞİKAYET SATIŞ YERLERİNE

Yapılan başvuruların sektörel dağılımına da değinen Sobayoğlu, “En çok satış yerleri şikayet ediliyor. Satış yerlerinin ardından en çok toplu tüketim noktaları ve üretim yerleriyle ilgili şikayet geliyor. Fırıncılarla ilgili yapılan şikayetler çok fazla. Şikayetleri değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı. Sobayoğlu, “Alo Gıda Hattı, tüketicinin gıda ile ilgili her türlü ihbar ve şikayette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur. Bu süreçte tamamen gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak Bakanlığımızca yapılan çalışmalara vatandaşlarımızın da iştirak etmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda; vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler bu konularda Bakanlığımızca düzenlenmiş eğitimleri alan operatörler tarafından kaydedilmektedir. Tarafımıza iletilen şikâyetlerin sonuçlandırılma süresi bağlı bulunduğunuz ilin yoğunluğuna ve şikayetinizin risk durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu süre Türkiye genelinde ortalama 15 gündür” sözlerini kullandı.

VATANDAŞTAN İLGİNÇ TALEPLER GELİYOR

Gıda Hattı’nı bazı vatandaşların da bilgi almak için kullandığını söyleyen Sobayoğlu, “Alo Gıda Hattı’na başvuru yapan vatandaşların şikayet ve taleplerini aldıkları 4 hanelik kodla sadece kendileri görebiliyor. TC kimlik numarası ve başvuru numarasıyla ya Alo 174’ü tekrar arayarak ya da www.alo174.gov.tr internet adresi üzerinden şikayet ve talebinin sonucu görülebiliyor. Gelen ihbarlar en geç 15 gün içerisinde cevaplandırılıyor. Şikayete konu olan ürünlerden numune alınması ve analiz yapılmasının gerekmesi halinde ise 15 gün içerisinde bir ön bilgi verilerek süreç içerisinde yapılan işlemlerle ilgili bilgi güncellemesi yapılıyor” diye konuştu. Vatandaşlardaki bilinçlenmeyle birlikte Bakanlığa birbirinden ilginç ihbarlar ulaştığına da değinen Sobayoğlu, ciddi şikayetlerin yanı sıra kimi vatandaşların da adres sormak için ve ya bir kurum hakkında bilgi almak için aradığını, kimisinin de 'Ne ekeyim' diye aradığını açıkladı. Başvuruların çoğunun gençler tarafından yapıldığını ifade eden Sobayoğlu, “Ürünlerin üstünde firma adı, üretim yeri ve tarihi, son kullanma tarihi ve ne içerdiğine dikkat edilmeli” uyarısında bulundu.

KERİM ATICI merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.