Boykot, başarılı oldu

Boykot, başarılı oldu

Filistine yönelik gerçekleştirdiği soykırım ile dünya insanına pes dedirten İsraile karşı uygulanan en anlamlı ve ses getiren tepki ise İsrail mallarını boykot oldu.

Gelirinin büyük bir kısmını İsrail ordusuna bağışlayan ve dünyaca ün yapmış çoğu ürün, özellikle son günlerde İsrail’in kural, kaide dinlemeden gerçekleştirdiği saldırılar ile birçok Filistinli çocuk, kadın ve yaşlı masum vatandaşı katledilmesi sonucu, vatandaşların boykotuna uğradı. Katliama seyirci kalmak istemeyen vatandaşlar, Gazze’de katliam yapan İsrail Yahudilerinin en iyi anladığı dil olan ‘boykot’u kullanarak, yaptırım uygulamaya çalışıyor. Filistin’e gerçekleştirdiği saldırıların yanı sıra uyguladığı ambargo ile hayatı çekilmez kılan İsrail, yerle bir ettiği yaşam alanlarına ve kullanılacak eşya bırakmamasına rağmen, dünya ülkelerinden Filistin’e gönderilen yardım malzemelerinin sınırdan geçişine de izin vermeyerek, tepkilerin artışına sebep olmuştu. Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Mustafa Dinç, boykotun amacına bir nebze de olsa ulaştığını ifade ederek, bunun ispatının ise, Yahudi lobisinin başbakana boykota dair gönderdikleri mektup olduğunu ifade etti. Tüketiciler Birliği olarak kendilerinin de boykot edilen malların üreticileri oldukları firmalara, saldırıların durdurulmaması sonucunda, boykotu artırarak devam edeceklerinin yazılı olduğu mektup gönderdiklerini hatırlatan Dinç, “Daha önce de Irak’ı işgal eden ABD’ye, Ermeni tasarısı olaylarında Fransa’ya ve karikatür krizi ile Danimarka’ya karşı uyguladığımız ‘boykot’ ile başarıya ulaşılmıştı. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı son saldırılarda da vatandaşa bu silahı kullanma görevinin düştüğünü hatırlatmıştık. ‘Kurşunlar bizden değil’ diyerek başlattığımız ve ürün markalarını Tüketiciler Birliği internet sitemizde açıkladığımız kampanyayla boykotu yurt genelinde uygulamaya koyduk” diye konuştu.

“TİCARİ İLİŞKİLER DURMA NOKTASINA GELDİ”
Uygulanan boykotun başarılı olduğunu ve bu nedenle İsrail ile ticaretin durma noktasına geldiğini de kaydeden Dinç, “Türkiye ile İsrail arasında Gazze saldırıları sonrasında başlayan gerginlik ticari ilişkilere de yansıdı. Başta turizm olmak üzere birçok sektörde ticari ilişkiler durma noktasına gelirken, tarım sektörünün İsrail’den aldığı tohum ve zirai ilaçlar ticareti de bundan nasibini aldı. Çeşitli seyahat acenteleri Türkiye için daha önceden satılmış tatil paketlerinin yüzde 70 oranında geri iade edildiğini rapor etmişti. Yine tarım sektörü yetkilileri de Gazze’ye saldırıların son bulması ve oradaki insanların yaralarının sarılması durumuna kadar bunu devam ettireceklerini söylemişti. İsrailli meyve ve sebze üreticileri özellikle son zamanlarda yurt dışına gönderdikleri ürünlerde gecikmeler ve azalma olduğu şikayetiyle hükümetlerine bu konuda önlem alması amacıyla başvuruda bulunmuştu. Bütün bunların sonucunda 5 büyük Yahudi lobi kuruluşu Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a bir mektup göndermiş, bazı Yahudi dernekleri ise İsrail’in Gazze’yi işgalinden sonra Türkiye’de Yahudi aleyhtarlığının giderek arttığı konusundaki kaygılarını dile getirmişti. Bunlar, boykotun başarılı olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Dinç, boykotun ateşkes ile sonlandırılmaması gerektiğini, bunun ancak savaşın ve zulmün gerçekten son bulması ile sona erdirilebileceğini sözlerine ekledi.
UĞUR ELMAS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum