Bilişim sektörü TL’ye geçmek istiyor

Bilişim sektörü TL’ye geçmek istiyor

Konya Bilişim Derneği (KOBİD), bilişim sektörünün sorunları ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü Sektörvizyon 2009 toplantısını dün gerçekleştirdi.

Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED), Bilişim Sektörü Derneği’nin (TÜBİDER) de katılımıyla gerçekleştirilen programda bilişim sektörünün en büyük sorunun döviz kurlarındaki dalgalanmaya bağlı olarak ticarette yaşanan sorunlar olduğu dile getirildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan KOBİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önal, sektörün en büyük sorunlarını dört ana başlıkta topladıklarını ifade ederek, “Sektörümüzün çözüm bekleyen en büyük sıkıntısı dövizden acilen Türk Lirası’na geçilmesi konusudur. Bunun yanında garanti şartları, mesleki standartlar, eğitimler ve sertifikasyonlar, mağazalardaki rekabet sorunu gibi başlıklar da sektörel anlamda yaşadığımız en büyük sorunlar” dedi. Sorunların dillendirilmesinin hiçbir şey ifade etmediğini ve bilinen bu sorunların acilen çözülmesi için çalışma başlatılması gerektiğini kaydeden Mehmet Önal, ticari hayatta birçok firmanın dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle zaman zaman zarara uğradığını vurguladı. Dolara bağlı olarak dışardan ürün aldıklarını ve bunun iç piyasada Türk lirası ile sattıklarını bildiren Mehmet Önal, “İç piyasada dolar ile satışlar çeşitli sorunlar oluşturuyor. Bunun başlıca nedeni doların sürekli yükselip düşmesi. Bunu çözebilmek için tüm alışverişlerde Türk Lirası’na geçiş yapmak gerekiyor. Bunu da en kısa sürede başarabileceğimize inanıyorum. Dışarıdan dolarla aldığımız ürünleri de sabitlersek dövizdeki dalgalanmalardan ne biz, ne de bizim ürün verdiğimiz iş yerleri etkilenmeyecek” diye konuştu.
Sektörün sorunlarının irdelendiği toplantıda dünyada yaşanan ekonomik krizin önümüzdeki günlerde yeni fırsatlar oluşturabileceği vurgulanarak, sektörde yeni atılımlar ve yeni açılımların gerçekleşebileceğine dikkat çekildi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.