Beyşehir mutfağı kitap haline getirildi

Beyşehir mutfağı kitap haline getirildi

Beyşehir'in yöresel lezzet ve damak tatları kitap haline getirildi. Beyşehir Belediyesi’nin yeni kültür hizmeti olan “Yemek dünyasında yeni bir tat Beyşehir Mutfağı” isimli kitap yayınlandı.

Çalışmayı Beyşehir Halk Eğitim Merkezi (HEM) ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü başlattı. Çalışma kapsamında, yöreye özgü zengin mutfak kültürünün kayıt altına alınması hedefleniyor. Bununla birlikte bunun yerel ve ulusal ölçekte gastronomi dünyası ile bu kitaba kaynaklık eden zengin yöresel yemek çeşitlerinin ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere tanıtılması amacıyla konunun uzmanı usta öğreticiler tarafından derlenip hazırlanan yöresel lezzetlere ilişkin yapılış tariflerinin ve görsellerinin yer aldığı bilgiler Beyşehir Belediyesi tarafından 130 sayfalık bir eser haline dönüştürüldü.

Baskısı tamamlanarak yayınlanan ve okurlarıyla buluşmasının ardından büyük beğeni toplayan kitapla ilgili açıklamada bulunan Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçenin tarih, kültür ve eşsiz doğal güzelliklerinin iç içe yaşandığı bir ilçe olduğunu vurgulayarak, “Bu özelliklerini günümüze kadar devam ettirebilmiş dünyanın sayılı şehirlerinden birisidir. 9 bin yıllık geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Beyşehir, köklü geçmişinden miras kalan tarihi yapılarının, harika doğal güzelliklerinin, gelenek ve göreneklerinin yanı sıra, zengin mutfak kültürüyle ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Özgünlük ve çeşitlilik bakımından geniş bir yelpazeye sahip Beyşehir mutfağı, farklı yemek kültürleri, kullanılan malzemeler ve pişirme usulleri ile Anadolu mutfağının zengin örneklerinden birisidir. Beyşehir’in bu değerli hazinesinin yaşatılabilmesi amacıyla hazırlanan bu kitap, Beyşehir’in değerlerine sahip çıkabilmek, onları tesbit edebilmek ve geçmişle geleceği buluşturabilmek adına başlattığımız Beyşehir Belediyesi Kültür Yayınları çalışmamıza ‘Yemek dünyasında yeni bir tat Beyşehir Mutfağı’ isimli kitabını dahil etmekten dolayı çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kitabın içeriğinde balıklar, ana yemekler, hamur işleri, çorbalar, tatlılar ve diğerleri bölümlerinde Beyşehir mutfağına ait toplam 110 farklı lezzetin tarifi yer alıyor. Kitabın son bölümünde ise Beyşehir Belediyesi’nin çalışmalarına yer veriliyor.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.