Bereket çiftçiyi sevindirdi

Bereket çiftçiyi sevindirdi

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında beklenilen seviyede yağmayan yağmur dolayısı ile zorlu bir dönem yaşayan çiftçiler son günlerde yağan yağmur ile sevinmeye başladı

Geçtiğimizin yılın aynı günlerinde düşmeyen yağışlar, çiftçinin ürününün tarlasında çimlenmesini geciktirmişti. Bu da çiftçiler için bir ekonomik maliyet oluşturmuş, rahmet düşmeyince tarlalar sulanmak zorunda kalınmıştı. Bu sulama sayesinde ürünler çimlendirilmeye çalışıdı. Son günlerde yağan ve birkaç gün daha yağması beklene yağmurlar ise bu sene çiftçinin yüzünün gülmesine vesile oldu. Çiftçi bu yağmur ile beklediğini buldu.

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner,  son iki günde yağan yağmurun çiftçiyi sevindirdiğini söyledi. Ataiyibiner, “Ekim ayı itibari ile tahıl üretimi gerçekleşti. O zamandan bu yana devamlı olarak yağışın olmaması tarlaya ekilen ürüne yağışı hissettirdi. Son iki, üç gündür başlayan yağışlar çiftçinin zaman olarak beklediği yağışlardı. Yağışlar ile birlikte ekilen ürünler çimlenmeye başladı. Ekilen tahılların yanında hayvanların yiyeceği, hayvansal yiyecek olarak değerlendirilen meradaki otlar da bu yağışlar ile birlikte çimlendi ve hayvanlar açısından da bu yağışlar ile birlikte bir sıkıntı yaşanmayacak” dedi. Yağışların çiftçiyi ekonomik olarak da olumlu olarak etkilediğini dile getiren Ali Ataiyibiner, “Bu yağışlar, çiftçinin para harcamadan ürününü çimlendirmesini sağladı. Bu da çiftçiye ekonomik masraftan kurtardı. Bu yağışlar ile birlikte yeraltı ve yerüstü suları da belli oranda yükseldi. Bu da suda sıkıntı yaşanmayacağını gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda bu zamanlarda yağışlar bu şekilde düzenli olarak yağmadığı için çiftçi tarlada ekili olan ürününü çimlendirmek için yer altı sularını kullandı. Bu da çiftçiye büyük oranda mali yük olarak yansımıştı. Bu sene ise bayramda ve bu günlerde yağan yağmurlar çiftçiyi oluşacak olan bu maddi yükten de kurtardı” diye konuştu.

ÇİFTÇİ BU SENE UMDUĞUNU BULDU

Geçen yılki ekim zamanı ile bu seneki ekim zamanını da kıyaslayan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, “Geçtiğimiz yıl bu günlerde başta Konya Ovası olmak üzere birçok yerde soğuk ve don vardı. Mevsimlik yağışlar meydana gelmedi. Önceki yıllarda da olmak kaydı ile özellikle geçtiğimiz yıl yağışların zamanında toprağa düşmemesi, çiftçinin kara kara düşünmesine neden olmuştu. Ama şimdi yağışların gelmesi ile birlikte çiftçimiz beklediğini bulduğu için yüzü güldü” ifadelerini kullandı. Çiftçinin yağmurdan sonra kar beklediğini söyleyen Ataiyibiner, “Zamanında yağan yağışlar toprakta ekili olan ürünleri çimlendirdi. Çiftçimiz şu anda artık karı bekliyor. Mevsimsel olarak bizim bölgemizde bu ay sonu ile kış mevsiminin başlaması ve kar yağışlarının meydana gelmesi bekleniyor. Eğer kar da zamanında yağarsa çiftçi bu sene ektiği ürününden  geçtiğimiz yıllara göre daha güzel verim alacak” dedi. Ali Ataiyibiner, Konya çiftçisinin tarladaki ürünü açısından bir sıkıntı olmadığını, havaların da aşırı derecede ısınmayıp da normal seyrinde devam ettiği zaman ürünlerin geçtiğimiz yıllara göre daha verimli olacağını sözlerine ekledi.

GEÇEN YILA GÖRE ÇOK DAHA FAZLA YAĞDI

Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın da yağışların hafta sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Aydın, şehir merkezinde ve ilçelerde son günlerde yağan yağmurlar ile birlikte metrekareye düşen yıllık yağış ortalamasının geçildiğini belirterek, “Cuma günü sabah itibari ile yapılan ölçümler sonucunda şehir merkezinde kasım ayı itibari ile metrekareye 22,6 kilogram yağış düştü. İlçelerimizden Yunak'ta metrekaraye 20,6 kilogram, Seydişehir'de 29 kilogram, Kulu'da 29,8 kilogram, Hadim'de 35,4 kilogram, Ereğli'de 23,4 kilogram yağış düştü. Geçtiğimiz yıl Konya şehir merkezinde Kasım ayı toplamında metrekareye 8,6 kilogram yağış düştü. Bu da ayın 9'u itibari ile geçen yılki Kasım ayı toplamında metrekareye düşen yağışın 3 katını gördüğümüzü göseteriyor. Bu durum Kulu ilçemizde 4 kata, Beyşehir ilçemizde ise 8 kata yakın durumda. Kasım ayının bitmesine 20 günün kaldığını düşünürsek metrekareye düşen yağış ortalamasında uzun yıllar ortalamasını geçeceğimizi söyleyebiliriz” dedi. Erol Aydın, önümüzdeki günlerde yağışların devam edeceğini söyleyerek “Özellikle hafta sonunda yağışlar ara ara devam edecek. Önümüzdeki hafta salı gününden itibaren de yağışların bölgemizi terk etmesi bekleniyor” diyerek vatandaşların hafta sonunda yağmura karşı dikkatli olmalarını, yanlarında şemsiye bulundurmalarını tavsiye etti. Hava durumu hakkında da bilgi veren Meteoroloji Bölge Müdürü Erol Aydın, “Cumartesi günü en yüksek sıcaklık 10 en düşük sıcaklığın 7 derece, pazar günü en yüksek 9 en düşük 5 derece, pazartesi en yüksek 13 en düşük 6 derece, salı günü en yüksek 13 en düşük 7 derece, çarşamba günü ise en yüksek 15 en düşük 6 derece olmasını bekliyoruz. Bu duruma göre hafta sonunda sıcaklığın düşerek havanın yağışlı olmasını ancak hafta başı itibari ile sıcaklıkların artmasını ve yağışların bölgemizi terk etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.