Başörtüsü her yerde örtülmeli

Başörtüsü her yerde örtülmeli

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu üyeleri, başörtüsünün İmam Hatip liseleri ile seçmeli Kur'an dersinde serbest olmasının güzel olduğunu, ancak bunun tüm okullara ve derslere yayılması gerektiğini ifade etti

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu üyeleri 'başörtüsüne özgürlük'sloganı ile çıktıkları yolda 273'üncü kez bir araya geldi. Platform bu hafta Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in okullarda başörtüsüne özgürlüğü istemediğini eleştirdi. Platform adına konuşan Ersoy Kağnıcıoğlu, başörtüsünün İmam Hatip Liseleri'nde serbest bırakılıp diğer lise ve ortaokullarda yasak olmasının yanlış olduğunu dile getirdi. Kağnıcıoğlu, “Kıptinin yiğidi kahramanlıklarını anlatırken hırsızlığından bahsedermiş. Biz Bakan Dinçer'i anlıyoruz. Fakat bu anladığımız şeyi ona yaptıran sebebi anlamıyoruz. Madem isteseydin yapabilirdin neden istemedin? Bu zamana kadar da istemediğiniz için mi yapmadınız? Merak ediyoruz bundan sonra da istemeyecek misiniz? İstemeniz için ne olması gerekiyor? Siz gerçekten İmam Hatip liselerini rahip ve rahibe yetiştiren okullar gibi mi görüyorsunuz. Bir dini sınıf var da din sadece bunlar için indirildi ve sadece bu dini yaşamalı diye mi inanıyorsunuz? Başörtüsünü İmam Hatip liselerinde serbest bırakıp diğerlerinde yasaklayarak, hangi kapıyı açtığınızın farkında mısınız?İslam'ın diğer emirlerini de böyle mi algılıyorsunuz? Sarığı, cübbeyi imamlara serbest bırakıp sokaklarda yasaklayanlardan ne farkınız kalıyor?” dedi.

BAŞÖRTÜSÜ SADECE KUR'AN OKUNURKEN ÖRTÜLMEZ

Başörtüsünün sadece Kur'an okunurken takılması anlayışının yanlış olduğunu ifade eden Kağnıcıoğlu, “Yönetmelik diğer ortaokullarda ve liselerde seçmeli Kur'an dersi alan öğrencilerin bu ders esnasında sınırlı olmak kaydıyla başörtüsü örtmelerine izin vermektedir. Bu teoloji de İslam dinine ait değildir. Kur'an da başı açık Kur'an okumayı yasaklayan hiçbir hüküm yoktur. Bir kadın başı açıkta yalnızken veya mahremlerinin yanında istediği zaman Kur'an okuyabilir de, dinleyebilir de. İslam dini açısından hal böyleyken, hangi akla ya da teolojiye hizmetle bu uygulamaya gidiliyor. Bu maddeden çıkacak sonuç, başörtüsü ibadeti yalnızca Kur'an okurken yapılır, bunun dışında gereksizdir sonucu değil midir? Bu tespitimize verecekleri tek cevap 'Kur'an okumanın bir adabı vardır. Biz bunu yerine getirmek için Kur'an dersinde başörtüsü örtebilirsiniz dedik' olacaktır. Biz de deriz ki, Kur'andaki başörtüsü emri Kur'an dersinde başörtüsü örtebilirsiniz dedik olacaktır” diye konuştu.

İSLAM DİNİ HERKES İÇİNDİR!

Zulmün her zaman karşısında duracaklarını dile getiren Kağnıcıoğlu, “Yapılan bu uygulama ile Müslüman halkın çocuklarının sadece İmam Hatip liselerine gördermeleri mi arzulanmaktadır. Hal böyle ise, çocuklarını İmam Hatiplere göndermeyenlerin durumu ne olacak. Bu ailelerin üzerinden dini mükellefiyetleri düşer mi. Baskıcı Kemalist zorbalarla, dikta yönetimlerinin uygulamalarına, kendilerini muhafazakar diye tanımlayanlar da yapmaya devam etseler de karşı duracağız. Bizim için birilerinin kendilerini nasıl tanımladıkları değil, neyi nasıl, niçin yaptıkları önemlidir. Zulmü başlatanların ya da devam ettirenlerin adları farlı olsa da zalimlik sıfatları değişmez” ifadelerini kullandı.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.