‘Başarı için örgütlenme şart’

‘Başarı için örgütlenme şart’

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekili İsmail Daşdelen, günümüz insanının uzay, iletişim çağında yaşıyor olmasına rağmen, başarılı olabilmesi için örgütlenmeye ihtiyacının olduğunu söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin, ortak ve faal ortak artırmaya yönelik başlattığı 'Çiftçiyle Yüz Yüze' adlı kampanya, Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Programa Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekili İsmail Daşdelen, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, Konya İl Tarım Müdürü İbrahim Doster, Tarım Kredileri Kooperatifi Konya Bölge Müdürü Abdurrahman Naciyorgancıgil, çok sayıda sektör çalışanı ve davetli çiftçi katıldı. Burada konuşan İsmail Daşdelen, insan ilişkileri iyi olmayanın iş ilişkisinin de iyi olmayacağını söyledi. Daşdelen, kooperatiflerin örgütlenmede ve insan ilişkilerini yükseltmede önemli görevler üstlendiğini ifade etti. Çevre faktörlerinin tarım sektörüne etkilerine değinen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay, "Küresel ısınmanın tarımla ciddi bir ilişkisi var. Buna bağlı olarak tarım ürünleri, petrol ve gübre fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Bütün bunlar tarım sektörünü doğrudan ilgilendiren unsurlardır. Ülkemizde de özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde görülen kuraklık, çiftçilerimizi zor durumda bırakmıştır. Yine bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan küresel ekonomik kriz de tarım sektörüne bir darbe vurmuştur. Krizden en çok etkilenen sektör olan bankalar, kooperatifimizden borçlarını ödemesini istemiştir. Kooperatifimiz böyle bir ortamda doğru zamanda doğru işi yaparak, bünyesindeki Güven Sigorta'yı satarak, bankalara olan hemen hemen bütün borçlarını ödedi. Gönül isterdi ki ortaklarımıza yardımcı olmak adına daha çok kaynağımız olsun" ifadelerini kullandı.

"ZOR KOŞULLARDA YAŞAM MÜCADELESİ VEREN ÇİFTÇİYİ GELİŞTİRMEK VE KALKINDIRMAK İSTİYORUZ"
Kooperatif olarak amaçlarının çitçiyi geliştirip kalkındırmak olduğunu da aktaran Akay, "Ülkemizde çiftçi, geçimini en zor sağlayan ancak, buna rağmen milli ekonomiden en az pay alan kesimi oluşturuyor. Biz de çiftçilerimize hak ettiklerini vermek, onların gelişip kalkınmalarına katkı sağlamak için çalışıyoruz. Her köylü çiftçi, her çiftçi de köylü olarak biliniyor, ama bu devir kapandı. Çünkü çiftçilik ciddi çalışma gerektiren başlı başına bir meslektir" diye konuştu. Tarım Kredi Kooperatifi Konya Bölge Müdürü Abdurrahman Naciyorgancıgil de kooperatiflerinin çiftçilere çeşitli destekler sağladığının altını çizerek, "Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye'deki 145 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ışığında yaklaşık bir buçuk milyon çiftçi ortağının her türlü tarımsal girdi ve kredi ihtiyacını karşılayan, tarım sigortaları ve gübre konusundaki sektör lideri olan dev bir kuruluştur. Ortaklarının ihtiyacı olan gübre, karma hayvan yemi, motorin, zirai mücadele ilaçları, sertifikalı tohum ile tarımsal araç ve gereçleri temin etmek için çok sayıda fabrikaya ortak olmuş ya da kendisi fabrikalar kurmuştur. Çiftçimiz var oldukça, biz de kooperatif olarak bu tür çalışmalarımıza devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.
UĞUR ELMAS 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.