Avustralya'da 500 bin Müslüman var

Avustralya'da 500 bin Müslüman var

“Türkiye’de Bir Aile Yanında Konaklama (Homa-Stay) Programı”nın projelendirildiği Avustralyalı mühdediler İl Müftülüğü’ne çalışma ziyaretinde bulundu. Monique P. Toohey, “Avustralya’da 500 bine yakın Müslüman yaşamaktadır” dedi

Ziyaretle ilgili açıklama yapan İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, Konya’nın kültürlerin biraraya geldiği şehir olduğunu söyledi. Konya’nın tarihi alt yapısının da zengin olduğunu ifade eden Akpınar, “Sizleri şehrimizde ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Bizim inancımızda İslam dini ilk insan Hz. Adem’den son peygamber Hz. Muhammed’e kadar gelen peygamberlerin dininin adıdır. Bunu hem Kur’an ve Peygamberimizin hadisleri söylemektedir. Hz. Muhammed’in getirdiği din yeni bir din değildir. Daha önce peygamberlerin getirdiği ve insanların değiştirdiği dini aslına döndürmüştür. Biz Kur’an-ı Kerim’i her okuyuşumuzdan sonra şu ayeti okuruz: ‘Bütün peygamberlere selam olsun’ buyurulmuştur” dedi.

İSLAM BÜTÜN SORULARA CEVAP VERİYOR
İslam’ın evrensel bir din olduğunu kaydeden Akpınar, İslam’ı tüm dünyaya aktarmayı bir görev olarak bildiklerini ifade etti. İslam’a girilmesi konusunda herhangi bir zorlamanın olmadığını söyleyen Akpınar, İslam’ı doğru bir şekilde tanıtmanın ise dinin emirleri arasında yer aldığını belirtti. İslam’a yeni girmiş kişilerle karşılaştığında, ‘Sorun sorgulayın ve sebeplerini araştırın’ şeklinde görüş belirttiğini aktaran Akpınar şunları söyledi: “O soruların bütün cevapları Kur’an’da peygamberimizin hayatında doğru cevabı vardır. Onun için bizim dinimiz, ‘Yaradının adıyla oku’ emriyle başlar. Beşikten mezara kadar devam eder. Konya müftüsü olarak bunları hatırlatmak istedim. Müftülüğümüzde toplam 5 bin çalışan personelimiz var. Biz Konyalılara doğru din anlayışını öğretmeye çalışıyoruz. Müslüman olup olmadığı bizim için önemli değildir. Herkes bizim hedef kitlemizdir.”

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR
Avustralyalı heyetin sözcüsü Monique P. Toohey ise, Konya’da misafir edilmekten çok mutlu olduklarını belirterek, “Bu bizim için büyük bir fırsattır. Avustralya’da birçok Müslüman olmasına rağmen diğer toplumlardan izole edilmektedir. Avustralya’da 500 bine yakın Müslüman yaşamaktadır. Bu rakam az gibi gözüksede desteğe ihtiyacımızın olduğu açıktır. Avustralya’da Müslümanlar camiye girdiğinde dil problemi de yaşamaktadırlar. Bu gibi gezi programları ise ülkeler arasında Müslümanlığın gelişmesinde katkı sağlamaktadır. Türkiye gibi büyük Müslüman ülkelerin bu programlara destek vermesi, Müslüman sayısının az olduğu ülkelerde büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır. Avustralya’da birçok cami ve İslam’i okul bulunmasına rağmen, psikilojik ve sosyolojik eksikliklerimiz vardır. Biz bu sosyal organizasyonları desteklediğimizde, güzel tepkiler almaktayız. İnşallah bu programlar bu şekilde devam eder” ifadelerini kullandı.

MEHMET AKİF SÜTÇÜ merhabahaber.com
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.