Asansör bakımı ihmal edilmemeli

Asansör bakımı ihmal edilmemeli

“Asansör Kontrol Bilgilendirme” toplantısında konuşan Ahmet Kılınç, asansör bakımının mutlaka yaptırılması gerektiğini belirterek asansör kazalarında kurtulma şansının oldukça düşük olduğunu söyledi

Konya Asansör Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği, TÜYAP Uluslararası Fuar’ı Selçuklu Salon’unda “Asansör Kontrol Bilgilendirme” toplantısı düzenledi. Site ve apartman yöneticilerinin katıldığı toplantıya Konya Asansörcüler Derneği Başkanı Oktay Cem Okutan, A Tipi Muayene Kuruluşu KONTEST Mühendislik Sahibi Ahmet Kılınç, Selçuklu Belediyesi Asansör Koordinatörü Abdullah Oral ve Meram Belediyesi Asansör Koordinatörü Fatih Tekpınar katıldı.  Toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Asansörcüler Derneği Başkanı Oktay Cem Okutan, asansörlerin aylık ve yılık kontrollerine dair bilgilendirmek amacıyla toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Vatandaşların asansör tamiri ve kontrolü ile alakalı yanlış bilgilendirildiklerini kaydeden Okutan, “Bu yüzden halkımız sıkıntılar yaşıyor. Dernek olarak bunun önüne geçmek ve bilgilendirmek amacıyla böyle bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantımıza katılan bütün katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

ASANSÖR KAZASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
A Tipi Muayene Kuruluşu KONTEST Mühendislik Sahibi Ahmet Kılınç ise slayt eşliğinde asansör bakım işletme yönetmeliği hakkında bilgi verdi. Asansörlerin uçaktan sonra günümüzde hayati önem taşıyan ikinci araç olduğunu söyledi. Asansör içerisinde bir kaza meydana geldiğinde kurtulma şansının yok denilecek kadar az olduğunu belirtti. Yönetmelik ve standartlar çerçevesinde asansörleri en iyi şekilde muayene ederek eksiklikler hakkında bilgi verdiklerini kaydeden Kılınç, tespitlerin yapıldıktan sonra güvenli araçlarla onarımın yapılması gerektiğini belirtti. Kılınç, “Kullanıma başlayan asansör insanların sağlığını tehdit etmeyecek şekilde güvenli adımların atılması gerekmektedir. 1 Ocak 2012 yılına kadar finans sorumlusu bir madde yönetmelikte yoktu. Bu sorumlu asansörün güvenl bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az 1 defa düzenli olarak bakımının yapılması gerekiyor” dedi.

MUAYENE YAPILMASI ZORUNLU
Belediyelerin binaya gelip, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra tescil belgesinin verildiğini işaret eden Kılınç, “1 yıl sonra asansörün genel muayenesinin yapılması gerekiyor. Asansörün bakımı da muayene kuruluşlarına yapılmaktadır. Muayenelerin ücretleri de apartman sakinleri tarafından ödeniyor. Yönetmelik, bu şekilde belirtmektedir. Bunu da finans sorumlusu yapılmaktadır. Asansör teslim edildikten sonra bu muayenelerin yapılması gerekiyor. Bizim bunları gerçekleştirebilmemiz için apartman yönetici, kontrol çalışanın orada  olması gerekiyor. Muayene gerçekleştirdikten sonra asansörde bir sorun oluştuğunda tekrar gerekli aksaklıklar giderilmektedir. Muayene yapılmasına müsade edilmezse de firma yetkilileri bunu gerekli yerlere bilgirmektedir. Çünkü; asansör gibi hayati önem taşıyan vasıtanın bakımı mutlaka yapılmalıdır. Asansörün muayene yapılmasdan çalıştırılması büyük risktir ve bunun sorumlusu apartman yöneticisidir” diye konuştu.

MEHMET AKİF SÜTÇÜ merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.