Arazi toplulaştırmada hedef: 1 milyon hektar

Arazi toplulaştırmada hedef: 1 milyon hektar

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye'nin 8,5 milyon hektar sulanabilir arazisi olduğunu, bugüne kadar söz konusu arazinin 1 milyon hektarının toplulaştırıldığını belirtti

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, toplulaştırma çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.
Toplulaştırma konusundaki proje çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Mirmahmutoğulları, proje çerçevesinde toplulaştırmanın hizmet alımı yoluyla, 24 saat esasına göre yapılmasının planlandığını söyledi.
Bu alanda yetişmiş elemanlardan hizmet alınacağını anlatan Mirmahmutoğulları, şöyle devam etti:
''Köy hizmetleri kapandı, yetişmiş elemanlar açıkta. Tapu kadastro bu yıl Türkiye'de tamamlanıyor. Tapu kadastroda çalışan personel de yine toplulaştırma birikimine, tecrübesine sahip. Köy hizmetlerinde çalışmış olanlar, emekli olanlar, emekli olacak olanlar, tapu kadastroda şu anda hizmet vermekte olanlar... Bunlar şirketleşecek. Sulanan ve sulama imkanı götürülecek alanlar öncelikli, daha sonra kuru alanlar olmak üzere, DSİ'nin çalışmasına paralel olarak çalışma yürütülecek. (Şu alanlar toplulaştırılıyor) denilecek ve ihaleye çıkılacak.
Yılda 1 milyon hektar alanı toplulaştırmaya açacağız. Proje hala çalışma safhasında. Kaynak ihtiyacı var. Projeyi bakana sunduk. Daha sonra Bakanlar Kuruluna, daha doğrusu siyasi iradeye sunacağız.''
Proje uygulamaya geçtiği takdirde her yıl 1 milyon hektar alanın toplulaştırılacağını kaydeden Mirmahmutoğulları, ''Türkiye'nin toplam toplulaştırılabilecek alanı 14 milyon hektar. Her ne kadar tarıma elverişli alan 26,8 milyon hektar diyorsak da her alan toplulaştırılamıyor'' dedi.
Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) 21,5 milyon adet parselin kayıtlı olduğunu ifade eden Mirmahmutoğulları, 21,5 milyon parselin varlığının da toplulaştırmanın Türkiye'nin birinci önceliği olduğunu gösterdiğini söyledi.
''SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE REKABET EDEBİLİRLİĞİN ŞARTI ÖLÇEK BÜYÜKLÜĞÜ''
Konya'da iki ilçede toplulaştırma yaptıklarını, 3,5 dekarlık parselin 30,2 dekara yükseldiğini, yaklaşık 30 dolayındaki parsel sayısının 3'e 4'e düştüğünü anlatan Mirmahmutoğulları, araziye makineleri, teknolojiyi götürebilmek için olmazsa olmaz şartın ''toplulaştırma'' olduğunu vurguladı.
Toprak analizi faaliyetinin efektif olması için de toplulaştırma yapılması gerektiğini yineleyen Mirmahmutoğulları, ''Sürdürülebilirlik ve rekabet edebilirliğin şartı ölçek büyüklüğü. Siz eğer ölçek büyüklüğünü oluşturamazsınız, rekabet şansınız olmaz. 3,1 milyon çiftçiniz olur ama hepsi de sürünür'' dedi.
Türkiye'nin 14 milyon hektar toplulaştırılabilir alanı bulunduğunu, bu alanın 1 milyon hektarının toplulaştırıldığını ve halen 13 milyon hektar alanın bulunduğunu bildiren Mirmahmutoğulları, ''Toplulaştırılan 1 milyon hektar arazi sulanabilir alandı. Türkiye'nin 8,5 milyon hektar sulanan arazisi var diyoruz. Öncelikle odaklanacağımız nokta, bu alanlar. Yılda 1 milyon hektar arazinin toplulaştırılmasını hedefliyoruz. 8,5 milyon hektar sulu arazinin 1 milyon hektarı toplulaştırıldı. Geriye kaldı 7,5 milyon hektar. Bu arazinin de 7,5-8 yılda toplulaştırılmasını hedefliyoruz'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.