Ak Parti Konya Teşkilatı'ndan Eker ve Yıldız'a ziyaret

Ak Parti Konya Teşkilatı'ndan Eker ve Yıldız'a ziyaret

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızı makamlarında ziyaret etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı makamlarında ziyaret etti. 
 
İl Teşkilatı tarafından başlatılan Ankara programı kapsamındaki ziyaretlere AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüseyin Üzülmez, Mustafa Baloğlu ve İlhan Yerlikaya ile AK Parti İl Başkan Yardımcıları Beyazidi Bestami İnan, Mustafa Yazlık, Musa Arat ve Mustafa Dündar katıldı. 
 
Tarım Bakanı Eker’e ziyaret 
 
İl Teşkilatı olarak yürüttükleri çalışmalar ve faaliyetler hakkında Bakan Eker’i bilgilendiren AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, hükümetin ve bakanlığın Konya’ya yaptığı yatırım ve hizmetlerden dolayı başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bakanlara, milletvekillerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
 

Konya’nın tarım ve hayvancılık alanında son yıllarda büyük bir gelişme yaşadığını aktaran Başkan Sorgun; “Hükümetimiz ve sizlerin büyük gayretleriyle tarım ve hayvancılığa büyük destekler veriliyor.

Bu sayede Konyamızda gerek tarımsal üretim, gerek hayvancılık ve tarımsal sanayide büyük ilerlemeler var. Bildiğiniz gibi Konya çok yağış almayan bir şehrimiz. Dolayısıyla su ihtiyacımız bir hayli fazla. Ancak hayata geçirilen projeler, özellikle de KOP sayesinde Konya Ovası’nın suya olan hasreti giderilecektir. Ancak bizce KOP Bölgesi için hayati önem taşıyan arazi toplulaştırma çalışmalarına hız verilmelidir. Yine Konya Kapalı Havzası’nda ürün desteklerinin arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda elinizden geleni yaptığınıza inanıyoruz. Bizler de 15 günde bir Ankara’ya gelerek kıymetli bakanlarımızı ve ilgili genel müdürlerimizi ziyaret ederek Konyamızın hem teşekkürlerini hem de taleplerini yazılı ve sözlü olarak iletiyoruz” dedi. 

 
“Allah KOP’u tamamlamayı bize nasip etsin” 
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ise, 2023 tarımsal ihracat hedefinin 40 milyar dolar olduğunu, bu hedefte Konya’yı çok önemsediklerinin altını çizdi. Bakan Eker, şunları söyledi:
 
“Yürüttüğümüz çalışmalar, hayata geçen proje ve hizmetler sayesinde geçen yıl 106 milyon tarla ürünü elde edildi, 35 milyon ton hububat, 1,1 milyon ton baklagil, 23,5 milyon ton endüstriyel bitki, 4,1 milyon ton da yağlı tohum üretildi. Son 9 yılda tarımsal ihracatımız 4 milyardan 15 milyar dolara yükseldi. Ancak bizim 2023 tarımsal hedefimiz 40 milyar dolardır. Bu hedefte Konya’yı çok önemsiyoruz. Çünkü Konya’ya hizmeti bir görev olarak kabul ediyoruz. 2011’de Konyalı üreticimize 425 milyon TL destek vermişiz. Bunun meyvelerini de alıyoruz. Türkiye’de tohum üretiminin yüzde 36’sı Konya’dan. Gelecekte bu rakamın daha da yukarılara çıkacağına inanıyoruz. En önemlisi de Allah, KOP’un bitirilmesini hükümetimize nasip etsin. Zira Konya için rüya projemiz, ovadaki tarım arazilerinin sulamaya kavuşturulmasıdır. Bu sayede geniş bir havza, suya kavuşacak, hem ürün çeşitliliği ve artışı olacak hem de verim artacak. Bazı yerlerde iki, hatta iki yılda üç ürün hasadı bile mümkün olacak. Tarımsal gıda ve sanayi, Konya’nın en önemli sektörleri arasında bulunuyor. Bu alanda Konya’nın tarihsel bir geçmişi de var.” 
 
“KOP Bölgesinde toplulaştırmayı çok önemsiyoruz”
 
“KOP Bölgesi’nde arazi toplulaştırma çalışmalarına büyük önem veriyoruz” diyen Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, KOP Bölgesi’nde 564 bin hektar toplulaştırma alanının olduğunu, bunun 120 bin hektarının tamamlandığını kaydetti. Bakan Eker konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
 
“Türkiye’de tarım giderek modernleşiyor,  ancak miras yoluyla arazilerin bölünmesini istemiyoruz. Dolayısıyla arazi toplulaştırma çalışmalarına büyük önem veriyoruz ve bu bağlamda KOP’un önemli bir diğer ayağı da arazi toplulaştırmasıdır. Bu yöndeki çalışmalarımız hızla ilerliyor. Ancak su tarlalarımızın başına geldiğinde toplulaştırmanın da tamamlanmış olması gerekiyor. Yine bakanlık olarak Konya Havzası’nda az su tüketen ürünlerin desteklenmesinin gözden geçirilmesi yönünde bir talimat verdim. Çünkü ürüne göre su değil suya göre ürün politikasını desteklememiz ve belirlenecek ürün çeşitliliğine destek olmamız gerekiyor. Bizden önceki hükümetler IMF’den destek alırlardı ancak tarım desteklerini kaldırmaları şartıyla. O dönemde ürüne değil tarlaya destek verilirdi. Yani bizden önceki hükümetlerde tarla parası adı altında tarla tapusuna destekler veriliyordu. Bunun hiçbir yansıması olmuyor ve verilen para üretimi kesinlikle arttırmıyordu. Tabii ki bunun amacı Türkiye’yi uluslar arası piyasada tarımsal üretimde rakip yapmamaktı. Dünya Bankası ve IMF’nin amacı da buydu. Biz göreve geldiğimizde bu kanunu değiştirdik. Tarımsal desteğin üretimle ilişkili olması, bunun mahsul çeşitliliğine yansıması ve dünya piyasasıyla rekabet etmemiz gerektiğini söyledik. Şu anda tarımsal destekleri doğrudan ürüne, gübreye, mazota, sertifikalık tohuma ve toprak analizine veriyoruz.  Bu anlamda Konya’ya geçen yıl 425 milyon TL destek verildi.”
 
Önümüzdeki dönemde termal su ile ısınan organize sera bölgeleri oluşturulacağını açıklayan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bu alanda Konya’ya öncelik verileceğinin de müjdesini verdi. Eker “Konya organize sera bölgelerinin oluşturulmasında önceliğimiz arasında olacak. Ancak seracılıkta ısıtma maliyetini düşürmeden dünya ile rekabet etme şansımız yok. Bu noktada çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Önümüzdeki dönemlerde Konya’yı güzel günler bekliyor.”
 
AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, ziyaretin sonunda Bakan Eker’e bakanlığı ilgilendiren Konya’nın yatırım ve proje bilgileri ile taleplerin yer aldığı bir klasör sundu ve günün anısına da Eker’e MevlanaTürbesi işlemeli bir tablo hediye etti. 
 
Enerji Bakanı Taner Yıldız’a ziyaret
 
AK Parti Konya Heyeti’nin Ankara'daki ikinci adresi ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı oldu. 
 
“Konya enerji üssü olacak”
 
Ziyarette konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Konya’nın enerji üretimi ve yatırımları konusunda önemli bir noktada olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl açıklanan güneş enerji santrallerinin kurulmasında Konya’ya öncelik vereceklerinin altını çizen Bakan Yıldız “Konya Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edildi ve Karapınar’da 60 milyon metrekarelik alana güneş panelleri kurulacak. Bölgede kurulacak tesislerde, güneş enerjisinden elektrik üretilecek. Şu anda birçok firma Karapınar’a güneş enerjisi santrali kurmak için sırada bekliyor. Bizlerde bu konudaki çalışmalarımızı son sürat devam ettiriyoruz. Yine Karapınar’da bulunan kömür de hem bölge için hem de ülkemiz için büyük bir kaynak. Şunu açıkça ifade edebiliriz; Konya, yakın bir gelecekte ülkemizin enerji üssü haline gelebilir” ifadelerini kullandı. 
 
Ziyaretin sonunda AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun Bakan Yıldız’a da Konya’nın enerji konularındaki taleplerinin olduğu bir dosya sundu. Songun, Bakan Yıldız'a Mevlana Türbesi’nin işlendiği bir de tablo hediye etti.
 
AK Parti Konya Heyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hami Yıldırım’ı da makamında ziyaret etti. 
 
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem’e ziyaret
 
AK Parti Konya Heyeti’nin gün içindeki bir diğer ziyareti Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’e oldu. AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve beraberindeki İl Başkan Yardımcıları, Orhan Erdem’i makamında ziyaret etti ve eğitim alanında Konya’nın yatırım ve projelerinin yer aldığı bir dosya sundu. AK Parti Konya Heyeti, Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile Konya’nın eğitim alanındaki proje ve talepleri hakkında bir süre konuştu. 
 

AK Parti Konya Heyetinin son ziyaretleri ise hac görevlerini yerine getiren AK Parti Konya Milletvekilleri Hüseyin Üzülmez ve Ayşe Türkmenoğlu’na oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.