AK Parti, Büyükşehir Yasası’nı anlatıyor

AK Parti, Büyükşehir Yasası’nı anlatıyor

AK Parti Konya İl Başkanlığı hem teşkilatlar arasında hem de daha geniş çevrelerce Büyükşehir Belediyeleri Yasası’nın daha iyi anlaşılabilmesi için ilçelerde toplantılar düzenlemeye başladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya İl Teşkilatı, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan Büyükşehir Belediyeleri Yasası’nı anlatacak. Bu kapsamda düzenlenen toplantıların ilki Çumra’da gerçekleştirildi. AK Parti Çumra İlçe Teşkilatı tarafından koordine edilen toplantıya AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Yerel Yönetimlerden Sorumlu AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göksu, İl Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Gök, Mehmet Önal, Hayati Arık ve Kamil Şentürk, AK Parti Çumra İlçe Başkanı Dr. Mehmet Oğuz, ilçe ve belde teşkilatları, mahalle ve köy temsilcileri, köy muhtarları ile çok sayıda partili katıldı.
HIZMETLER DAHA HIZLI VE KALİTELİ OLACAK
Program, AK Parti Çumra İlçe Başkanı Dr. Mehmet Oğuz’un açılış konuşmasıyla başladı. Yeni düzenleme ile Türkiye’nin ve Çumra’nın daha fazla yatırım alacağının altını çizen İlçe Başkanı Oğuz, daha sonra sözü AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış’a bıraktı. Konuşmasının başında toplantıyı organize eden İl Başkanlığı’na teşekkür eden Mustafa Akış, ilk toplantının Çumra’da düzenlenmesi dolayısıyla Çumra İlçe Teşkilatı’nı da kutladı. Söz konusu yasayla 16 olan büyükşehir belediye sayısının 29’a çıktığını hatırlatan Akış şunları söyledi; “Öncelikle şunu söyleyeyim, ülkemize daha kızlı ve kaliteli bir hizmet sunabilmek için bu yola girildi. Bununla birlikte hâlihazırda ilin belediye hudutları dışında kalan bölgelerinde yaşayan vatandaşımızın ihtiyaçlarının daha kurumsal ve daha güçlü yapılara sahip ve halka hesap verme zarureti bulunan belediyeler tarafından giderilmesinin önü açılmaktadır.”
KIMSE SUYU BULANDIRAMAYACAK
Mustafa Akış’ın ardından konuşan Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de toplantının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. İl Özel İdaresi olarak kuruldukları günden bugüne kadar Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Durmak Yok Yola Devam” düsturuyla gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Ali Selvi; “İl Özel İdaresi kurulduğu günden bu yana canla başla çalıştık. Bugün rahatlıkla söyleyebiliriz ki 31 ilçemiz, 168 beldemiz ve 584 köyümüzden hizmet götürmediğimiz bir yer bırakmadık. Tabii önemli bir döneme girdik. Düzenlemeyi yanlış yerlere çekmek isteyenler var. İşi provoke edip suyu bulandırmaya çalışan var. Ancak kimse bu amacına ulaşamayacak. 2004’ten itibaren yerelleşme başladı. Birçok hükümetin dillendirip hayata geçiremediği Yerel Yönetimler Reformu’nu hükümetimiz çıkardı. O zaman da muhalefet partileri; ‘ülke bölünecek’, ‘üniter yapı bozulacak’ diye tepki gösterdi. Ancak bu yasa sayesinde şehirlerimiz, belde ve köylerimiz önemli hizmetler ve büyük yatırımlar aldı.” dedi.
KAZANIMLARDA GERIYE DÖNÜŞ YOK
Düzenleme ile İl Özel İdareleri’nin bugüne kadar yaptığı hizmetlerin daha kaliteli ve çok daha hızlı bir şekle dönüşeceğini aktaran İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi; “Biz bugüne kadar belde ve köylerimize gereken yatırımı yaptık. Beldelerimiz de köylerimiz de artık şehir olmayı hak etti. Beldelerimiz daha güzel yollara, kanalizasyon sistemlerine, kaldırımlara kavuşacak. İl Özel İdareleri’nin görevini bundan böyle büyükşehir belediye meclisi yürütecek. Yani geriye dönüş diye bir şey olamaz. Gerçekten gelecek Türkiyesi ve Konyası için çok umutluyum. Ben, düzenlemeyi hazırlayan ve TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesini sağlayan tüm milletvekillerimize ve hükümetimize teşekkür ediyorum”  ifadelerini kullandı.  İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi’nin ardından Yerel Yönetimlerden Sorumlu AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Göksu da yeni düzenlemeyi konu alan bir sunum yaptı. Daha sonra toplantı, soru cevap bölümüyle devam etti.
HABER MERKEZİ


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.