Ailesini de kendisi gibi sessizlikten kurtardı

Ailesini de kendisi gibi sessizlikten kurtardı

Konya'da işitme cihazı sayesinde duymaya başlayan 7 yaşındaki Halil Önal, gittiği kursta konuşmayı öğrenince işitme ve konuşma engelli annesine de bazı kelimeleri öğretmeye başladı.

Konya'da işitme cihazı sayesinde duymaya başlayan 7 yaşındaki Halil Önal, gittiği kursta konuşmayı öğrenince işitme ve konuşma engelli annesine de bazı kelimeleri öğretmeye başladı.
    
İşitme ve konuşma engelli Havvaana ve Öner Önal çifti, 8 yıl önce hayatını birleştirdi. Ailenin bir yıl sonra oğulları Halil dünyaya geldi.
    
Doğuştan işitme ve konuşma engelli olan Halil'in, işitme cihazıyla duyması sağlandı. Ancak evde konuşan kimse olmadığından kelimeleri bilmediği için konuşmayı bir türlü öğrenemeyen Halil, 4 yıl önce bir işitme engelliler özel eğitim merkezine gönderildi.
    
Burada konuşmayı öğrenen Halil, dudağını okuyarak kendisini anlayan anne ve babasına gittiği kursta öğrendiklerini her gün anlattı.
   
Küçük çocuğun verdiği destek sayesinde Havvaana ve Öner Önal çifti, bazı kelimeleri söylemeyi başardı.
    
Halil, bu sayede evde sıkılmaktan da kurtuldu.
    
-Anne baba da bazı kelimeleri konuşuyor-
    
Halil Önal, konuşmayı öğrendikten sonra anne ve babasının da bazı kelimeleri konuşmaya başladığında çok mutlu olduğunu söyledi.

Kursun sahibi ve aileye verdiği destekle tanınan Ali Arnas'ın aracılığıyla AA muhabirinin sorularını işaret diliyle yanıtlayan Havvaana Önal da oğlu 1 yaşına gelene kadar yakınlarından destek aldıklarını dile getirdi.

Daha sonra oğlunu kendisinin büyüttüğünü aktaran Önal, Halil'in de işitme ve konuşma engelli olduğunu öğrendiklerinde çok üzüldüklerini ifade etti.

İşitme cihazıyla duyan Halil'in, aldığı destek sayesinde konuşmayı öğrenince kendilerine destek olduğunu vurgulayan Önal, artık kendilerinin de bazı kelimeleri söylemeye başladığını kaydetti.

Önal, oğlunun; çevreleriyle iletişim kurmalarında kendilerinin dili, kulağı olduğunu anlattı.
    
     -Ailesine konuşmayı öğretiyor
   
Halil Önal'ın öğretmeni Döndü Durgut ise çocuğun konuşmayı öğrendikten sonra anne ve babasına büyük katkısının olduğuna dikkati çekti.

Durgut, kendileri de konuşma ve işitme engelli anne ve babanın artık kelimeleri söylemeye başladığını belirterek, ''Çocuk evde sürekli konuşmak isteyince anne baba da mecburen bir şeyler öğrenmek zorunda kaldı. Halil her gün burada öğrendiklerini ailesine anlatmış. Aile de dudak okuyarak çocuklarının söylediklerini dikkatle dinleyip uygulamaya çalışmış. Halil, anne ve babasının sessiz dünyasının umudu oldu'' diye konuştu.
    


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.