Adanmış imam lazım

Adanmış imam lazım

6.Ulusal Din Görevlileri Sempozyumu Mevlana Kültür Merkezi’nde başladı. Sempozyumun açılışında konuşan İl Müftüsü Ali Akpınar, “Camileri yapıyoruz fakat yaşatabiliyor muyuz? Bize atanmış değil adanmış imamlar lazım” dedi

6.Ulusal Din Görevlileri Sempozyumu başladı.”Cami ve Cemaatin İnşa ve İhyası” başlığı ile 25-26 Nisan tarihlerinde Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek sempozyumun açılış bölümünde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Müftüsü Prof.Dr.Ali Akpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ramazan Altıntaş, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Selçuklu Müftüsü Ali Okutan, Karatay Müftüsü H.Hüseyin Arslantürk, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M.Sami Küçüktığlı, Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği (YECDER) Başkanı Gökhan Yılmaz ve çok sayıda din görevlisi ile imam katıldı.

‘MAALESEF YAŞLI KESİME HİTAP EDİYORUZ’

Programın açılışında konuşan MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, “Milletimiz camileri yaptırmak için çaba sarf ediyor ama biz halkın, cemaatin ihyası için gerekli çalışmayı yapabiliyor muyuz, bunu sorgulamamız lazım” dedi. Vatandaşları cami denildiği zaman tüm imkanlarını sarf ettiğinin altını çizen Yılmaz şöyle konuştu: “İmamlarımızın cami cemaatinin ihyası için yapabileceği çok şey bulunuyor. Birinci öncelikle bir din görevlisi kendini geliştirmelidir ve yenilemelidir. İkinci olarak imam-hatiplerimiz çevresindeki insan kitlesinden faydalanmalıdır, bu kitleyi harekete geçirmelidir. Üçüncü olarak ortak akıl çalışması yapılmalı, din görevlilerimiz bir araya gelerek istişarelerde bulunmalıdır. Dördüncü madde ise imamlarımız mutlaka sosyoloji, psikoloji ve pedagoji kitapları okumalıdır. İmalarımız eğer bu kitapları okumuyorsa yine nesle hitap edemezler. Camilerde maalesef yaşlı kesime hitap ediyoruz. Çocukların cıvıl cıvıl olmadığı bir mescit olmaz. Camilere çocuk kitaplığı kurulmalı oyun alanları ve çeşitli faaliyetler yapılmalıdır.”

‘CAMİLER ŞEHRİN FATİHİDİR’

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Camilerin şehrin yapısını, insanlarını ve geleceğini etkilediğini belirterek, “Bir cami şehrin fatihi olabilir. Edirne aslında Selimiye’dir. Şehir o mabet etrafında toplanmış ve ona göre dizayn olmuştur. Belediyelerin görevine yol yapmak, su, kanalizasyon hizmeti yapmak şeklinde bakılmamalıdır. Olması gereken şehrin imarının yanında insanların mutluluğunu da sağlamaktır. Fiziksel mekanların yanında insanların mutluluğu için de çalışma yapmalıyız” dedi. Bir imamın gayretleri ile camilerde çok güzel çalışmaların yapılabileceğine şahit olduklarını ifade eden Akyürek, konuşmasına şöyle devam etti: “Ramazan’da mahallelerimizde iftar programları yaptık. Bir mahallemizde yaşadığımız olay imamların önemini gösterdi. Yapı olarak çok da ili olmasa da bir caminin imamı gayretleriyle ne kadar faydalı işler yapabileceğini bize gösterdi. Çocuklar, hanımlar ve gençler için ayrı ayrı oluşturulan gruplarla halk camiyi hareketlendiriyor. Faydalı işler yapılıyor. Bu bir imamın gayretleriyle oluşmuş. Biz şimdi camilerin bahçe duvarlarını kaldırmaya çalışıyoruz. Camilere kimin girmesini istemiyoruz da duvarlarla örüyoruz? Hacıveyiszade Camii ve Müftülük önündeki engelleri kaldırdık. Şimdi de bizden cami bahçe düzenlemesi isteyenlere önce duvarları bir kaldırın diyoruz.”    

CAMİYE GİREN GELİŞİM YAŞAMALI

İl Müftüsü Ali Akpınar da yaptığı konuşmada insanın bir arada yaşamak zorunda olan sosyal bir varlık olduğunu ifade ederek, “Yeryüzünün ilk mabedi Hz.Adem tarafından inşa edilmiştir. Adem var ise mabet var. İslam cemaati kişisel menfaat ve çıkarlar için bir araya gelmez, Allah rızası için ve tek bir amaç için bir araya gelir. Bu birleşme cami merkezlidir. Cami bizim mimarimizde gök kubbe şeklindedir. Herkesi şemsiye gibi içerisine alır. Manevi bir terapi merkezidir. Camilerin altına giren herkes gelişim ve dönüşüm yaşamalıdır. Pek çok cami yapma ve yaşatma dernekler kuruluyor. Camileri yapıyoruz fakat yaşatabiliyor muyuz? Bize atanmış değil adanmış imamlar lazım.” şeklinde konuştu. YECDER Başkanı Gökhan Yılmaz da yaptığı konuşmada yaz Kur’an kurslarına önem verdiklerini belirterek pet çok vatandaşın hayatını bu kurslarda elde ettiği bilgilerle ikame ettirdiği ifade etti. Konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Sempozyumun dünkü oturumunda “Din görevlilerinin ihyası, Cami merkezli çocuk eğitimi, Cami ve kadın, Din hizmetlerinde sorunlar ve çözümler gibi konularda sunumlar yapıldı. Sempozyum bugün de devam edecek.

HÂLİD ŞEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.