30 bin metrekarelik yer altı şehrinde temizlik

30 bin metrekarelik yer altı şehrinde temizlik

Peri Bacalarının kapladığı alan itibariyle en büyük yer altı şehirlerinden biri olan Çukurören yer altı şehrinin turizme açılması için 600 bin TL ödeneğe ihtiyaç olduğu bildirildi.

 
Aksaray'ın Gülağaç ilçesine bağlı Gülpınar Belde Başkanı Nizamettin Uğur yaptığı açıklamada, alanı itibariyle Peri Bacaları'nın en büyük yer altı şehirlerinden biri olan Çukuören yer altı şehrini, turizme kazandırmak için temizlik çalışmalarının 2006 yılında Aksaray Müzesi başkanlığında başladığını söyledi. 
Aksaray Valiliği ve Gülağaç Kaymakamlığının katkılarıyla yapılan çalışmaların meyvesini verdiğini belirten Uğur, ''Çukurören'deki temizlik çalışmalarında bugüne kadar 100 bin TL civarında bir harcama yapıldı. 3 yıl içinde yapılan temizlik çalışmalarının sonucunda yer altı şehrinin önemli bir kısmı temizlendi'' dedi. 
Çukurören yer altı şehrinin geniş bir alana yayıldığını ve turizm değerinin yüksek olduğunu belirten Uğur, şunları kaydetti: 
''Yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanı kaplayan yer altı şehrinin önemli bir kısmını açtık. 8 katlı yerleşimde açılmayı bekleyen daha birçok alan var. Çukurören, burada yaşayan insanların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen kompleks bir yapıya sahip. Kazı ve temizliği biten kısımlardaki bezirhane, şırahane, hayvan barınakları, toplantı salonu, kilise, depo, su kuyuları, dehlizler, tüneller, kilitli taşlar, kaçış ve sığınmaya çok müsait koridorlar gezilebilir. Yer altı şehrinin turizme açılmasının ardından buraya gelen bir turist, 2-3 saat içerde kalabilir. Yazları dışarıdaki sıcak havaya karşılık içerde inanılmaz serinletici bir hava var.''

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.