174 Alo Gıda Hattı hayata geçti

174 Alo Gıda Hattı hayata geçti

Aksaray Tarım İl Müdürü Recep Öztorun, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının güvenli gıda ve sağlıklı yaşam konusunda yaptığı çalışmalar sonunda 174 Alo Gıda Hattı'nı hayata geçirdiğini bildirdi.

 
Öztorun, yaptığı yazılı açıklamada, gıda güvenliğinin tarladan sofraya bir zincir olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, bunun temel şartlarından birisinin, insanların evinde veya lokantada yediği yemeğin güvenli olmasının temin edilmesi olduğunu bildirdi. 
Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 2009 yılının ''Gıda Yılı'' olarak ilan edildiğini kaydeden Öztorun, 14 Şubat 2009 tarihinde yapılan geniş kapsamlı ve geniş katılımlı bir toplantı ile ''Güvenli Gıda Sağlıklı Yaşam'' kampanyası kapsamında 174 Alo Gıda Hattı'nın uygulamaya başladığını bildirdi. 
Tüketicilerin herhangi bir satış noktasında bir sorunla karşılaştığında Alo 174'ü arayarak bu konuyla ilgili şikayetini bildirebileceklerini ifade eden Öztorun, ''Tüketiciler gıda denetçisi gibi hareket edebilecek. Karşılaşılan sorun Web tabanlı bir sistemde anında tespit edilerek, çözüm için harekete geçilecektir. Sorun çözüldüğünde şikayetçiye geri dönülerek cevap verilecektir'' dedi. 
Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Kampanyası ile tüm tüketicilerin gıda denetçisi gibi hareket edeceklerini belirten, Öztorun şunları kaydetti: 
''Tüketicilerin aldıkları gıdanın üretim izni olup olmadığı, üretim ve son kullanma tarihlerinin ürün etiketine yazılıp yazılmadığı, taşıma ve muhafaza şartlarına uyulup uyulmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Gıda Kontrol ve denetimi ne kadar tabana yayılır ve tüketiciler ne kadar bilinçli olursa, güvenilir gıda üretimi ve tüketimi o ölçüde sağlıklı olacaktır. Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Kampanyası ile toplumda güvenilir gıda bilincinin oluşturulması, tüketicinin denetim mekanizmasında daha etkin hale gelmesi, halk sağlığının korunması, haksız rekabetin ve kayıt dışı gıda üretimin engellenmesi amaçlanmıştır.''

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.