118 kişi hayat buldu

118 kişi hayat buldu

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci 5 yılda Konya'da 39 hastanın beyin ölümünden sonra organlarını bağışladığını ve bu organlar ile 118 hastanın da tekrar hayata kavuştuğunu söyledi

2007 yılından bu yana Konya'da 148 hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Hastanede beyin ölümü gerçekleşen bu hastalardan sadece 39'u organlarının başka hastalara nakil yapılmasına izin verdi. 39 kişiden alınan bu organlar Konya'da 118 kişinin tekrar hayata tutunmasına vesile oldu. Konya'da yapılan organ bağışının az olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, 2007 yılı itibari ile organ nakline ilginin olduğunu söyledi. Küçükkendirci, “2007 yılına kadar Konya'da beyin ölümü gerçekleşmiş insanımızdan organ nakli yapılmıyordu. Biz bununla ilgili çalışma başlattık. Hastanelerimizde Organ Nakil Koordinatörlükleri oluşturduk. Bu koordinatörlükler yoğun bakım servislerimizde beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarımızın yakınları ile görüşerek, onların organlarının mutlaka organ bekleyen insanlara ulaştırılması yönünde çabaları gerçekleştirdik” dedi.

118 KİŞİ ORGAN NAKLİ İLE HAYATA TUTUNDU

Yapılan nakiller ile 118 hastanın hayata tutunduğunu dile getiren Küçükkendirci, “O zamandan bu güne kadar 148 beyin ölümü gerçekleşti. Bunlardan 39'u organ bağışını kabul etti. Bu da yüzde 30'lara tekabul ediyor. 39 organ bağışından 118 kişi hayat buldu. Bu da 118 ailenin mutlu olması demektir. Organ bağışı Konya'da beklenenin biraz altında. Vatandaşların bu konuda hassasiyetlerinin artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Organ bağışı konusunda bazı yanlışların giderilemediğini söyleyen Küçükkendirci, “Organ nakli konusunda sorulara tam cevap veremiyoruz galiba o yüzden organ bağışı az gerçekleşiyor. Bir kişi organını bağışladığı zaman hemen hekimler kapıda beklemiyor. Organını bağışlayan kişinin ölümünden sonra mutlaka ailesinin onayı gerekiyor. Organ bağışı kişinin bu konuya olumlu baktığının bir ifadesi. Aileleri de bilinçlendirip, organ bağışı yapan kişilerin ailelerini mutlak suretle haberdar ediyoruz. Organlarını bağışlayana bir kişinin organlarını alabilmek için ölümünün hastanede gerçekleşmesi gerekiyor. Ani ölümler, trafik kazaları, evde ölümler organ bağışı için uygun değil. Cihaza bağlı olarak organlar oksijen kapasitesini yitirmediği taktirde organların bir başka insana faydası dokunabilir” ifadelerini kullandı. Beyin ölümünün gerçekleştiğinden doktorların tam manası ile emin olması gerektiğini söyleyen Küçükkendirci, “Hastanede gerçekleşen beyin ölümüne nörolog, beyin cerrahı, anestezi uzmanı ve kardiyolog olmak üzere 4 kişilik bir ekip karar veriyor. Bu ekipten bir tanesi bile şerh koyduğu zaman beyin ölümü gerçekleşmemiş sayılıyor ve organları alınamıyor. Bu konuda ciddi bir çalışma var” dedi.

NAKİLDE ÖNCELİK AYNI İLDE OLANLARDA

Organ nakillerinde ölen kişi ile nakil yapılacak kişinin aynı ilde olmasına dikkat edildiğini belirten Küçükkendirci, “Ulusal bekleme listesinde Konyalı hemşerilerimiz de listeye giriyor. Konya'da herhangi bir organ bağışı olacağı zaman ilk önce o ildeki sıralı olan kişiler değerlendiriliyor. Yani ulusal bekleme listesinin sonunda bile olsa ilk önce ildeki hastanın organlarının uyup uymadığı konusunda  titiz davranılıyor. Çünkü organ başka ile gidineceye kadar hücre konusunda ciddi kayıplar meydana geliyor. Bu yüzden Konya'da bir organ bağışı yapılacağı zaman ulusal bekleme listesinde bulunan Konyalı vatandaşlarımıza öncelik tanınıyor” dedi. Küçükkendirci, Konya'da en çok böbrek ve karaciğer nakillerinin yapıldığını şu anda organ nakli bekleyen hastalardan da birçoğunun böbrek ve karaciğer nakili olmayı beklediklerini dile getirdi. Organ  naklinin dini yönden de güzel davranış olduğunu belirten Küçükkendirci, “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Konya İl Müftülüğümüz bu konuda hassasiyetlerini gösteriyor. Organ bağışının dinen bir sakıncası olmadığını söylüyorlar. Ölürken bile bir başkasına faydası dokunarak ölmek mutlak suretle Allah yolunda kabul edilen bir olay olacaktır. Ölümümüz bile hayra vesile olsun sloganı ile yola çıktık. Bu bağlamda başta sanayi bölgesinde toplu çalışan işçiler, kamu çalışanları, milli eğitimdeki öğretmelerimiz ile din görevlilerimiz olmak üzere toplu çalışan arkadaşlarımızın organ bağışı yapmalarını önemsiyoruz. Bunlar toplumun önde gelen kişileri. Önderlerin bu topluma yol göstermeleri ve bu konuda hassasiyetlerini bir kez daha göstermelerini istiyoruz” diye konuştu. Nakil yüzünden bir kişinin de hayatanı kaybettiğini söyleyen Küçükkendici, hayatını kaybeden hastanın uyumsuzluktan dolayı değil, enfeksiyon kaptığından dolayı hayatını kaybettiğini ve bu olayın kendilerini de üzdüğünü sözlerine ekledi.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.