Zeybekci: Türkiye İhracatta Teknolojik Ürün Miktarını Artırmak Zorunda

Zeybekci: Türkiye İhracatta Teknolojik Ürün Miktarını Artırmak Zorunda

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin ihracatta gelinen noktasının hızlı bir şekilde artırılması ve 2023 hedeflerine ulaşması için daha çok çalışılması gerektiğini söyledi. Bakan Zeybekci, Türkiye’nin ihracatta teknolojik ürün...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin ihracatta gelinen noktasının hızlı bir şekilde artırılması ve 2023 hedeflerine ulaşması için daha çok çalışılması gerektiğini söyledi. Bakan Zeybekci, Türkiye’nin ihracatta teknolojik ürün miktarını artırmak zorunda olduğunu ifade etti.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (AKİB) 2013 Yılı Kayseri İhracatının Yıldızları Ödül Töreni düzenlendi. Törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılış konuşmasını AKİB Başkanı Ersoy Ulubaş yaptı. Ulubaş, ihracatta önemli mesafeler kat edildiğini belirterek, bu ihracatın artışında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün iş dünyasına verdiği desteğin önemli olduğuna işaret etti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin sanayi bölgesini gezerek sanayicinin yaşadığı problemleri yakından öğrendiğini anlatan Ulubaş, çözümü noktasında kendisinin söz verdiğini ve bu konuda sorunların aşılmasıyla sanayi şehri olan Kayseri’nin ihracatçı şehir olacağını ifade etti. İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Kayseri ihracat rakamlarının beklenenin çok altında olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Kayseri’nin ihracatı için gidilecek daha çok yer var. İhracatta öne çıkan ihracat kahramanlarımızı ödüllendirerek bir nebze gönül almayı düşünüyoruz. Türkiye önemli günlere tanıklık ediyor. Biz de ilk olarak Türkiye’de seçilmiş bir cumhurbaşkanı var ve yeni görevinde cumhurbaşkanımıza hayırlı olması temennisinde bulunuyoruz. Bizim 500 milyar dolar hedefimiz var. Yeni hükümetimiz kuruluyor. Ahmet Davutoğlu başbakanımız olmak üzere ve yeni bakanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” Kayseri Valisi Orhan Düzgün de yaptığı konuşmada, sanayi ve ticaret kentinde güzel bir organize yaptığı için AKİB’e teşekkür etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise konuşmasında Türkiye'nin geliştiğini, büyüdüğünü kaydederek şunları söyledi: “Obez bir büyüme yok. Her şeyi ile büyüyor, gelişiyor. Enerji sektörü ile ilgili yatırım yapmak isteyen firmalar, lisansa ve lisansa tabi olmayan bütün sektörlerin kendi ihtiyaçlarını karşılama amaçlı yapacakları enerji yatırımları çok önemlidir. Bu yönde güneş ya da rüzgardan enerji üretimine yönelik şehirde yapılan yatırımların arttığını görmek bizi mutlu ediyor. En fazla enerji çekildiği günlerden birini yaşadık. Buna rağmen arz talepten yüzde 12 fazla idi. Gezi, 17 ve 25 Aralık tarihlerine rağmen büyümeye devam ediyoruz. Enerji sektörü artan refah seviyesini karşılamak için Türkiye’nin ortalamasından daha fazla büyüyor.”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Kayseri’nin kadim ve tarihi bir şehir olduğunu ve ecdadın her yerinde bir eseri ve tanıklığının yapıldığı bir kent olduğunu dile getirdi.

35 yıl önce Türk ticaret hacminin 4,5 milyar dolar olduğunu aktaran Bakan Zeybekci, bugün 470 milyar dolara yaklaştığını belirterek, “500 milyar dolarlık ihracata ulaşmak istiyorsak, ihracatımızı bugün kilosunu 1,57 dolardan 3 doların üstüne çıkması gerekir. Bizimle aynı durumda olan ülkelerin bugün ihracattaki teknolojisi yüzde 12 seviyesinde. Milli gelirimizin artmasına rağmen araştırma ve geliştirmeye ayırdığımız pay yüzde 1 bile olmadı. Kore’de ise bu durum yüzde 3 seviyesinde oldu. Eğer gelecekte ihracatta söz sahibi olmamız gerekiyorsa, araştırmaya, geliştirmeye ve eğitime büyük paylar ayırmamız gerekiyor. Başka ülkeler yürüyerek gidiyorsa bizim koşarak gitmemiz gerekiyor. Biz Türkiye’nin geleceğini parlak ve aydınlık görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Nihat Zeybekci, 10 Eylül’de büyümenin ikinci çeyrek rakamlarının açıklanacağını belirterek, ikinci çeyrekte ihracatın büyümeye katkısının yüzde 2,8 yada 2,9 olacağını aktardı. Bakan Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bizim de bazı hataları ve yanlış adımları yapmamamız gerekiyor. Bazı arkadaşlarımızı ve dostlarımız desteklememiz gerekir. Faiz meselesine gelelim. Faiz bu yükseklikte olduğu sürece yatırım, üretim olmaz. İnsanlar istihdam ve hammadde stoku yapmak istemez. Üretimin üzerindeki faiz maliyetlerinden dolayı stok yapmak istemezler. Bizi iki şekilde yanıltıyorlar. Bazı eksik bilgi veriyorlar. Enflasyon yüzde 9,4. Faizler aha fazla düşmemeli diyorlar. Yanlış söylüyorlar. Enflasyon dendiği zaman bu enflasyon nereye aittir. Bugün itibarıyla 365 gün geriye aittir. Ağustos ayı itibarıyla söylenen rakam 2013 yılı Temmuz ayına kadar ait olandır. Tüketicinin kullandığı faiz oranları yüzde 13-14 civarında mı? Faiz oranları denildiğinde ise bu oran geleceğe aittir. Enflasyonla faizi karşılayacaksak, beklenti enflasyonla bizim faizi karşılaştırmamız gerekiyor. Bizim bir yıl sonra enflasyon beklentisi yüzde 6. Reel anlamında yüzde 6-7 fazla faiz ödeniyorsa bazı alanlarda performans beklenmesi doğru değildir. Enflasyonla mücadele bizim için önemlidir. Doğru mücadele etmeliyiz. Enflasyonla faiz ekonomide bir sonuçtur.”

Tören, Kayseri’den ihracat yapan bütün firmalara plaket verilmesiyle devam etti. Kayseri’den en fazla ihracatı gerçekleştiren ilk 5 firmaya da ayrıca ödül verildi. En fazla ihracat yapan ilk 5 firmadan Boydak Holding’e bağlı Boyteks birinci, yine Boydak Holding’e bağlı Hes Kablo ikinci oldu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.