Zambak, 26 İlde 2 Bin Bayisiyle Buluşacak

Zambak, 26 İlde 2 Bin Bayisiyle Buluşacak

Eğitim sektörünün öncü firmalarından Zambak Yayın Grubu, 26 ilde 2 bin bayi çalışanının katılacağı Bayi Buluşmaları ile ‘Okula Dönüş’ sezonuna hazırlanıyor.

Eğitim sektörünün öncü firmalarından Zambak Yayın Grubu, 26 ilde 2 bin bayi çalışanının katılacağı Bayi Buluşmaları ile ‘Okula Dönüş’ sezonuna hazırlanıyor. 2013-2014 Eğitim-Öğretim sezonu öncesinde Zambak Yayın Grubu Genel Müdürü Bayram Murat konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bayi buluşmaları ile özellikle eğitim ve kültür alanında hizmet veren bayilerimizle bilgi paylaşımları yaparak ‘Okula Dönüş’ sezonuna hazırlıklı olmalarını amaçlıyoruz. Buluşmalarımızda sektör trendleri, projeler, yenilikler ve ürün bilgileri gibi konuları kapsamaktadır." ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı da olan Bayram Murat, yayıncılık sektörünün özellikle bu dönemde baskı ve sevkiyat konusunda yoğun bir mesai içerisinde olduğunu söyledi. Murat, "9 Eylül’de anasınıfı ve 1. sınıf öğrencilerinin, 16 Eylül’de de 17 milyona yakın öğrencinin ders başı yapacak olması sektörü hareketlendirdi. Bu hareketlilik özelikle istihdama da yansıdı. Haziran’da başlayan baskı ve sevkiyat ile sektörde sezonluk istihdamı da arttı. Haziran-Eylül aylarını kapsayan 4 aylık sezonluk alımlar ile 10 bine yakın istihdam sağlandı." bilgisini verdi.

"DÜNYA YAYINCILARI, TÜRKİYE’DE GİRİŞİM İÇİN GELİYORLAR"

Özellikle Fatih Projesi ile dünya yayıncılarının Türkiye’ye göz kırptığına dikkat çeken Bayram Murat dünya kitap sektörünün 2012'de 111,6 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını ifade ederek, "2009'da 700 milyon dolar olan Türkiye yayıncılık pazarı geçen yıl 2,5 milyar dolara yükseldi. Türkiye'de geçen yıl 43 bin konu başlığında 298 milyon adet kitap basıldı. Yayıncılık sektörü bu haliyle 3 bin yayıncı, 10 bin kitapçı ile 200 bin kişiye istihdam sağlaması açısından ayrıca önem arz ediyor." değerlendirmesini yaptı.

"YÜKSELEN TREND E-KİTAP İÇİN DEVLET DESTEĞİ ŞART"

Fatih Projesi ile gündeme gelen elektronik kitabın da sektörü heyecanlandırdığını belirten Murat, devletin proje kapsamında okul kitapları için içerik ürettiğini kaydetti. Bu konuda sektörün desteklenmesi halinde e-kitap pazarının çok kısa sürede gelişme göstereceğini aktaran Murat, destek beklediklerini söyledi. ABD'de yüzde 13, İngiltere'de yüzde 6, Fransa'da yüzde 1,8 olan e-kitap pazarının Türkiye'de henüz binde 7 civarında olduğuna değinen Murat, "Türkiye'de bin 200 civarında elektronik kitap başlığı alınmıştı. Şu an 2bin 400, 2 bin 500 civarında. 2013'te bu rakam 5 bin civarında olacağını tahmin ediyoruz. Eğer devletimiz sektörü destekleyerek kapıyı açarsa kısa bir süre içerisinde 5 milyar dolara ulaşan bir pazarı yakalamak mümkün." diye konuştu.

CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.