Yüzme mi öğrenecekler?

Yüzme mi öğrenecekler?

3 yıl önce temeli atılan Saraçoğlu Erler Mahallesi İlköğretim Okulu inşaat alanı ilgisizlik yüzünden gölete dönerken, aileler soruyor: Çocuklarımız burada eğitim mi görecek, yüzme mi öğrenecek?

400 ÇOCUK OKULU BEKLİYOR
2006 yılı başlarında yapılması planlanan Saraçoğlu Erler Mahallesi İlköğretim Okulu’nun kazı çalışması aynı yıl tamamlandı. Kazı çalışmasının hemen ardından yapımına başlanacağı söylenen ilköğretim okulunun inşaat alanı ne yazık ki o günden bu güne kadar kaderine terk edildi. Mahalle sakinleri bölgede oturan 400 öğrencinin bu okulu beklediğine dikkat çekerek, göle dönen okul inşaat alanının çocukları için tehlike oluşturduğunu söyledi.
8 KİLOMETRE YÜRÜYORLAR
Erler Mahallesi’nde başka okul olmadığı için bölgede ikamet eden 400 öğrencinin 8 kilometre uzaklıktaki Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu’na gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden mahalle sakinleri, “Çocuklarımız okullarına gitmek için bin türlü zorluk yaşıyor. Özelikle kışın yolların tenha olması yüzünden sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan çocuklarımızı servise vermek istiyoruz ancak ona da maddi gücümüz yetmiyor” dedi.

Bu, çaresizliğin fotoğrafı

Bölgeye en yakın ilköğretim okulu 8 kilometre uzakta. Servis ücreti 50 TL, para yok. Aileler ve çocuklar çaresiz. Burası dünya kenti Konya’nın unutulan bölgelerinden Erler Mahallesi.

2006 yılı başlarında yapılması planlanan Saraçoğlu Erler Mahallesi İlköğretim Okulu’nun kazı çalışması aynı yıl tamamlandı. Ancak aradan geçen üç yıl içerisinde hiçbir yetkili tarafından incelenmeyen ve akıbeti sorulmayan ilköğretim okulunun inşaat alanı üç yıl boyunca sahipsiz bırakıldı. Bölgede eğitim görmek zorunda olan yaklaşık 400 çocuğun sabırla beklediği ilköğretim okulu bitirilmesi bir yana, yağan yağmur ve kar suları nedeniyle neredeyse büyük bir göl görünümüne dönüştü. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip olan Erler Mahallesi’ndeki okulun tamamlanması yılan hikâyesine dönerken, minik öğrenciler eğitim görmek için 8 kilometre uzaklıktaki Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu’na gitmekten kurtulamadı.
Mahalle sakinleri bölgede oturan 400 öğrencinin durumunun göz ardı edilmesine bir anlam veremediklerini ifade ederek, “Okulun bir an evvel bitirilmesi için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama bizimle muhatap olacak hiçbir yetkiliye ulaşamadık. 2006 yılında mahallede yapılması düşünülen okulun kazılan temeli o günden sonra kaderine terk edildi. Okulun bir an önce tamamlanıp eğitime açılması için mahalleden 600 imza toplayıp ilgili birimlere verdik. Ancak bir sonuç alamadık. Topladığımız imzalarla belediyeye gittik, ‘TOKİ yapacak’ dediler. İl özel idaresine gittik, ‘Ödenek yok’ dediler. Herkes suçu birbirine atarak kurtuldu. Oldu olacak gölete biraz da balık atın da tam olsun. Biz bir kez daha söylemek istiyoruz yetkililere, ödenek ayırırsa mahalleli olarak işçi gibi çalışıp okulumuzu eğitime açmaya hazırız”
Saraçoğlu Erler Mahallesi sakinlerinden Mehmet Salih İşlek,  çocuklarının her gün kilometrelerce yol kat ettiğini dile getirirken,  “Okul olmadığı için çocuklarımız 8 kilometre yürüyerek en yakındaki Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu’na eğitim görmeye gidiyor. Çocuklar, derse yetişebilmek içinde her gün bir saat önce yola çıkıyor. Özellikle kışın sabah erken saatlerde yola çıkmak zorunda kalan minikler ana cadde üzerinde trafik kazası riski bir yana başıboş köpeklerin bile saldırısına uğruyor. Benim beş çocuğum var, üçü ilköğretim çağında. Kendim inşaat işçisiyim ve düzenli bir gelir kaynağım yok. Çocukları servisle okula göndermeye kalksam, her ay 145 TL servis ücreti ödemek zorunda kalacağım. Düzenli bir işim olmadığı ve maddi durumum iyi olmadığı için çocuklarımızda yürüyerek okula gitmek zorunda kalıyor. Her yıl okul yolunda birkaç çocuğumuz trafik kazasına kurban gidiyor. Yetkililer bu duruma artık dur desin” diyerek tepkisini dile getirdi.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum