Yüzbinlerce gencin emeği heba edildi!

Yüzbinlerce gencin emeği heba edildi!

Türkiye'de gençlerin geleceğinin ve umutlarının yok edildiğini ifade eden Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “ Yüzbinlerce gencin emekleri heba edildi. Olan, sadece gençlerimize oluyor” dedi

Geçen pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şaibeli soru skandalı sonrası iptal edildi. Açıklamayı skandalın ardından ÖSYM Başkanlığı görevinden alınan Prof. Dr. Halis Aygün'ün yerine getirilen Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy yaptı.Geçen pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında adayların sosyal medyada paylaştığı belgelerden, sınav sorularından bir kısmının (en az 20-30 soru) Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla birebir aynı olduğu, hatta aynı sorularda yer alan cevap şıklarının yerleştirilmesinin dahi aynı olduğu ortaya çıkmıştı. KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla görevden alınan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün yerine atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumunun iptal ediğini açıkladı. Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit ise konu ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

ÖSYM'NİN ŞAİBESİZ BİR SINAVI YOK”

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Yıllardır tartışılmayan, şaibelerle gündeme gelmeyen tek bir sınav dahi düzenleyemeyen ÖSYM, sadece bu konuda yaratabildiği istikrarı sürdürmektedir” dedi. “Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme geldi” diyen Yiğit, “Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS'deki onlarca soru, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynı çıktı. Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman öğrencilerde infial yarattı. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER'e şikayette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etti. Henüz uzak olmayan bir geçmişte, sınav sorularının FETÖ mensuplarına sızdırıldığı, sızdıranların değil bu hırsızlığı ifşa edenlerin yargılandığı düşünüldüğünde, ne yazık ki bu vahim iddiaların imkansız olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE SINAVINI KALDIRMAYA DOĞRU GİDİYORLAR

Sosyal medyadaki baskıların üzerine ÖSYM Başkanının görevden alındığını, oturumların ise iptal edildiğini dile getiren Yiğit, daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ne oldu? Olan yine gençlerimize oldu. Yüzbinlerce gencin emekleri heba edildi. Bir avuç liyakatsiz, kayırmacı, partizanca tutum içerisinde olan kişiler, gençlerin geleceklerini ve umutlarını yok etti. KPSS skandalı, ÖSYM başkanının hiç görülmemiş şekilde görevden alınması, üniversite sınavında barajın kaldırılması ve benzeri birçok gelişme, AK Parti hükümetinin Z kuşağını tavlama operasyonundan başka bir şey değil. Adım adım üniversite sınavının kaldırılmasına doğru gidilecek.”

BEDRETTİN YALÇIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum