Yurdun geneli beşik gibi sallanıyor

Yurdun geneli beşik gibi sallanıyor

Yurdun değişik bölgeleri dün geceden bu yana arka arkaya sallanıyor..

Yurdun değişik bölgeleri dün geceden bu yana arka arkaya sallanıyor...Bazı ilçeler artçı sarsıntıları hala hissetmeye devam ederken, dün gece yaşanan güneş tutulması ise vatandaşa yaşanan 'depremlerin sebebi güneş tutulması mı' dedirtiyor.

VAN'DA DEPREM

Van'da 3,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 11.59'da merkez üssü Sağlamtaş köyü olan 3,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Depremin, 5 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirildi.

KAHRAMANMARAŞ BEŞİK GİBİ SALLANDI

Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi'nde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremden sonra 7 artçı sarsıntı daha meydana geldi.

ANTALYA SALLANDI

Antalya ile Muğla'nın Fethiye ilçesi açıklarında 4.4 büyüklüğünde deprem yaşandı.

PEKİ GÜNEŞ TUTULMASI, DEPREMLERİ TETİKLER Mİ?

Yapılan araştırmalar sonucunda güneş tutulmaları sırasında “deprem ile manyetik alan arasındaki ilişki olduğu hakkında yapılan spekülasyonların yersiz olduğu” bildirildi.

Yapılan çalışmaların güneş tutulmasının, yer kabuğunda tektonik hareketlere neden olabilecek düzeyde etki yaratacak güçte olmadığını gösterdiği belirtilen çalışmada, şöyle denildi:

“Güneş tutulmasından daha çok güneşte meydana gelen patlamalar yer manyetik alınını etkilemektedir. Güneş patlamaları devamlı olmaktadır ve bu patlamalara bağlı olarak da yeryüzünde sürekli depremlerin olması gerekir. Bu nedenle güneş tutulmasının depremleri tetiklediğine dair hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

5'ten büyük depremlerin kayıtlarına bakıldığı zaman, yıkıcı kabul edilebilecek 6 ve üzeri büyüklükteki depremlerin sayısı yılda 4 bin 415'dir. Yılda 8 ve daha büyük 1 adet deprem olmaktadır. 3 günde bir 6-7 büyüklüğünde ve günde 3-4 kez 5-6 büyüklüğünde deprem olmaktadır. Yılda en az 2, en fazla 5 güneş tutulması, 12 yeniay evresi ve yıkıcı değerlerde ortalama 134 deprem oluşmaktadır. Güneş tutulmalarının hemen öncesi ve sonrasında olan depremlerin sayısı tüm depremlerin yüzde 1'i civarındadır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.