Yüksek rekolte beklentisi

Yüksek rekolte beklentisi

Faruk Çöklü, buğday üreticisinin yüksek rekolte beklentisine girdiğini belirterek, çiftçinin zor durumda kalmaması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın şimdiden hazırlık yapması gerektiğini kaydetti.

Selçuklu ilçesi Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü yaptığı açıklamada, İç Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda etkili olan kuraklık nedeniyle buğday hasadında istenilen rekolteye ulaşılamadığını ifade etti. 
Bu yıl ise kış mevsiminde yağışların iyi düzeyde seyrettiğini belirten Çöklü, ''Yağışlar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Son yağışlarla birlikte buğday üreticisinin yüksek rekolte beklentisi de iyice arttı'' diye konuştu. 
Hububat tarımında kış mevsimi yağışlarının önemli olduğunu ifade eden Çöklü, şunları kaydetti: 
''Son yağışlar çiftçiyi sevindirirken, şubat ayının çok sıcak geçmesi ise biraz endişelendirdi. Yüksek sıcaklık nedeniyle buharlaşmanın fazla olması yağışların etkisini de bir ölçüde azalttı. Toprağın suya ihtiyacı daha da arttı. Bu nedenle son yağışlar çiftçiyi daha çok sevindirdi. Kış mevsimindeki yağışlar kadar bahar aylarındaki yağışlar da hububat için hayati önem arz ediyor.'' 
Çöklü, nisan ayında da yağışlar istenilen düzeyde olursa, son birkaç yılın en iyi hasadını yapmayı beklediklerini ve 2009'un çok iyi olacağını ümit ettiklerini söyledi. 
Çiftçilerin şimdiden yüksek rekolte beklentisine girdiğini bu nedenle de Tarım ve Köyişleri Bakanlığının bir an önce hazırlık yapması gerektiğini ifade eden Çöklü, ''Yüksek rekolte karşısında çiftçilerin mağdur olmaması için TMO'nun piyasa girmesi gerekir. TMO, hazırlıklara şimdiden başlamalı. TMO'da modernizasyon yapılması ve kapasitenin artırılması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.