Yolunuz açık olsun

Yolunuz açık olsun

Dayanışma Vakfı tarafından tertip edilen ve Cumartesi sabahı İstanbuldan yola çıkan bin 800 araçlık Filistin için ben de varım konvoyu, dün sabah Konyadan uğurlandı

HER ŞEHİRDE KATILIM VAR

İsrail’i protesto etmek amacıyla Dayanışma Vakfı tarafından tertip edilen ve ‘Filistin için ben de varım’ sloganıyla cumartesi sabahı bin 800 araçla yola çıkan konvoy önceki akşam Konya’ya ulaştı. Konvoydaki araçların bazıları yollarına devam ederken bazı gönüllüler ise Konya’da konakladı. Konya’da kalan yüzlerce ‘Dayanışma Vakfı’ gönüllüsü dün saban erken saatlerde Mevlana Kültür Merkezi önünde yeniden bir araya geldi.
İSRAİL’E MESAJ VERECEK
Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Hüsnü Kılıç, Konya’da yaptığı açıklamada, “Tüm baskılara rağmen ateşkese yanaşmayan ve katliamlarına devam eden İsrail e  ‘Sen  Musa’nın çocuğu olamazsın’ mesajını, Tevrat ta emredilen ‘Katletmeyeceksin’ sözüyle birlikte ileteceğiz. Bu katliam karşısında sessiz kalmak insanlık suçudur. Bunun için herkesi konvoyumuza katılarak seslerini yükseltmeye ve İsrail’i protesto etmeye davet ediyoruz” dedi.
DUYARLILIĞIMIZ SÜRECEK
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi’de, konvoyu Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederken, “Filistin için ben de varım’ sloganıyla Suriye - İsrail sınırındaki Golan Tepelerine kadar giderek tepkilerini orada dile getirecek olan Konvoy’a her konuda destek olmaya hazırız. Dünyanın neresinde olursa olsun, Siyonist katillere karşı mazlumların yanında yer alan herkesle beraberiz” diye konuştu.

Filistin için ‘varız’


İsrail’i protesto etmek amacıyla İstanbul’dan yola çıkan ‘Filistin için ben de varım’ konvoyu, Konya’dan gerçekleşen katılımların ardından dün sabah uğurlandı

İsrail’i protesto etmek amacıyla Dayanışma Vakfı tarafından tertip edilen ve ‘Filistin için ben de varım’ sloganıyla cumartesi sabahı bin 800 araçla yola çıkan konvoy yoluna devam ediyor. Her gittiği şehirde yüksek katılımların olduğu konvoy, önceki akşam saat 22.30 sıralarında Konya’ya geldi. Konvoydaki araçların büyük bölümü yollarına devam ederken yaklaşık 100 araçlık konvoy geceyi Konya’da geçirdi. Konya Sivil toplum Kuruluşlarının karşıladığı ve çeşitli misafirhanelerde konuk edilen Dayanışma Vakfı Gönüllüleri, dün sabah erken saatlerde Mevlana Kültür Merkezi önünde yeniden bir araya geldi.
Dayanışma Vakfı Başkanı Hüsnü Kılıç, Konya’dan hareket etmeden önce yaptığı açıklamada Konya’nın gösterdiği misafirperverliğe teşekkür ederek, bu eyleme her şehirden katılımın olmasının ve destek verilmesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Kılıç, “10 Ocak Cumartesi günü sabah saat 9.00’da İstanbul’dan yola çıkan konvoyumuz Koceli, Adapazarı, Bolu, Düzce, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis güzergâhından Suriye’ye ulaşacak. Suriye’den de Halep, Hama, Humus üzerinden Golan Tepeleri’nde son bulacak. Bizler yaşanan soykırım ve Siyonist katliama karşı Türk insanının, aynı inancı paylaşan insanların duyarlılığını ifade etmek istedik. Oradaki kardeşlerimizle dayanışma eylemini ortaya koymak, bizim de aynı şekilde zulme karşı direniş verdiğimizi göstermek için yapılmış bir eylemdir. Bu Siyonist katliamın durdurulması yönünde dünya güvenlik, diplomasi örgütlerine mesajımız var. Derhal İslam Barış Gücü’nün oluşturularak o bölgede konuşlandırılmasını, hatta Türkiye’den gidecek barış gücünün o bölgede görevlendirilmesini istiyoruz. Türkiye’nin çok şey yaptığını görüyoruz ve bunu takdirle karşılıyoruz. Ancak bunun yetmediğini, oradaki yaralıların tasfiye edilmesi gerektiğini, bölgeye müdahale edilmesi gerektiğini de düşünüyoruz” dedi.
Hüsnü Kılıç, bütün dünyanın gözleri önünde büyük bir pervasızlıkla devam eden bir katliam ve soykırım karşısında sessiz ve seyirci kalmanın bir insanlık ayıbı olduğunu da dile getirerek, “Bu şekilde düşünenleri konvoyumuza katılarak seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. Herkes kendi araçlarıyla istediği noktadan katılıp, istediği yerde ayrılabilecek. Suriye sınırına vardıktan ve gerekli izinler alındıktan sonra yolumuza devam edeceğiz. Suriyeli katılımcılarla birlikte Halep, Hama ve Humus yoluyla İsrail sınırındaki Golan Tepelerine ulaşacağız ve burada İsrail saldırılarını protesto edeceğiz. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın vicdanını sızlatan bir vahşeti dile getirmek için, toplanan konvoyumuz ve binlerce vatandaş hep birlikte ‘Filistin’de çocuklar ölüyor, Filistin’de insanlık katlediliyor. Sen  Musa’nın çocuğu olamazsın’ mesajını, Tevrat’ta emredilen ‘Katletmeyeceksin’ sözüyle birlikte İsrail’e ileteceğiz” diye konuştu.
Konvoyu karşılayan Konya Sivil Toplum Kuruluşları Başkanı Latif Selvi de kendilerini Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “İsrail’in Gazze’yi işgal etmesine hem siyasi hem de halk olarak en sert tepkiyi Türkiye gösterdi. ‘Dayanışma Vakfı’nın öncülüğünde gerçekleşen ve İstanbul’dan başlayan konvoy, İsrail sınırları içinde yer alan Golan Tepeleri’ne kadar ulaşacak. Tüm baskılara rağmen ateşkese yanaşmayan ve çoluk çocuk demeden katliamlarına devam eden İsrail’e tepki için bir araya gelen yüzlerce araç konvoyu ve Dayanışma Vakfı Gönüllüleri İsrail’in işgal ederek sınırlarına kattığı Golan Tepeleri’nde seslerini duyuracak. Biz eğer istersek İsrail’in üzerine sel olur akarız. Biz mazlumun yanındayız. Biz, Gazze’deki mazlum kardeşlerimizin yanında olduğumuzu dünyaya ilan etmek için toplandık. Bu bizim kökenimizde var. Dayanışma Vakfı da bunun en güzel örneğini sergiledi. Bizler de Sivil Toplum Kuruluşları olarak konvoyun yanında yer alacağız. Konya’dan da çok sayıda araç konvoya dahil olarak tepkilerine dile getirmek için yola çıktı. Umarız İsrail yıllardır uyguladığı zulme artık son verir. Aksi halde sesimiz duyulana ve Filistin’de İsrail zulmü bitene kadar eylemlerimiz devam edecek” diye konuştu. Konuşmaların ardından İstanbul’dan gelen ve Konya’dan katılan yüzlerce araçlık konvoy, ‘Gazzeli kardeşim yalnız değilsin’, ‘Vur vur Hamas, yıkılsın İsrail’ sloganları atarak şehir turu yaptıktan sonra Konya’dan ayrıldı. Gittiği her yerde ilgi ile karşılanan ve yüzlerce katılımın olduğu konvoydaki araç sayısının Suriye sınırına kadar gerçekleşecek katılımlarla 5 bini bulması bekleniyor.
ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.