YÖK taslağına "sivil toplum" bakışı

YÖK taslağına "sivil toplum" bakışı

Yeni YÖK taslağına şimdiye kadar 10 sivil toplum kuruluşu, yabancı dil şartının kaldırılmasından vakıf üniversitelerinin durumu kadar pek çok konuda öneri sundu

Uluslararası Üniversiteler Konseyi, üniversite rektörlerinden oluşturulacak rektörler kurulunun sayısının çokluğu nedeniyle verimli olamayacağı, bu rektörler arasından seçilecek 7 kişilik bir temsilciler kurulu ile yapılacak toplantıların daha verimli olacağına dikkati çekti.

Taslakla ilgili görüş bildiren Batı Karadeniz Akademisyenler Derneği de YÖK’ün sadece yüksek öğretimle ilgili genel politika belirleme, kaynak tahsisi, veri tabanları yönetimi, denetim ve koordinasyon gibi sorumlulukları olması ve bunun dışındaki tüm alanın üniversitelere bırakılması gerektiğini vurguladı.

Dernek önerisinde, rektörün en fazla iki dönem görev yapabilmesi, dekanlar ve diğer müdürlerin bakanlar gibi olması, senatonun da yasama organı fonksiyonunu ifa etmesi gerektiği belirtildi.

TOBB Meclisi, vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemelere vurgu yaparken, Uluslararası Üniversiteler Konseyi, rektörler kurulu yerine temsilciler kurulu yapısı önerdi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.