Yetim Maaşı İçin Anlaşmalı Boşanan 177 Kişiye Suç Duyurusu

Yetim Maaşı İçin Anlaşmalı Boşanan 177 Kişiye Suç Duyurusu

Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) devletten para alabilmek için hileli boşandığını tespit ettiği 177 çift hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) devletten para alabilmek için hileli boşandığını tespit ettiği 177 çift hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

SGK İl Müdürlüğü eşinden boşandıktan sonra babasının sosyal güveliği üzerinden yetim aylığı talebinde bulunan toplam 429 çifti şüphe ve ihbar üzerine denetime aldı. Yapılan denetimlerde 177 kişinin boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı tespit edilerek aylıkları kesildi. SGK İl Müdürlüğü, haksız yere kurumdan aylık gelir alan 177 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu(TCK) hükümlerine göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulundu.

SGK İl Müdürü Mehmet Uğur Kaya, hileli boşananların babasının sosyal güvencesine göre 200'den başlayarak 700 liraya kadar maaş alabildiğini söyledi. Kaya, haksız ve yersiz olarak maddi menfaat sağlamak amacıyla eşleriyle birlikte yaşadıkları halde evlilik bağını anlaşmalı bir şekilde bitirenlerin aylık bağlanma dosyalarının detaylı bir şekilde gözden geçirdiklerini belirtti. Kaya, "Kurumumuzdan yersiz olarak aldıkları aylıklar ile haksız yere sağladıkları sağlık giderlerinin yasal faiziyle birlikte tamamı geri alınmaktadır. Ayrıca, savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır." dedi.

Ölen büyüklerinden veya eşlerinden kalan emekli maaşlarını almak için anlaşmalı boşanma yaptıkları iddia edilen 429 çifti incelemeye aldıklarını ifade eden Kaya, şu ana kadar 309 çift üzerinde araştırma yapabildiklerini belirtti. Kaya, "Geriye kalan 120 çift üzerinde en kısa zamanda incelemelerimiz başlayacak. Bu araştırmalar sonucunda 177 çiftin maaş alabilmek için anlaşmalı boşanmalarına rağmen birlikte yaşadıkları tespit edildi. Usulsüzlükle maaş alan çiftlerin maaşları kesildi, aldıkları paralar ve yasal faizleri tahsil edilme yoluna gidildi." diye konuştu.

Kaya, anne ve babaları vefat eden kız çocuklarına evlenince kadar kurum tarafından yetim aylığı bağlandığını dile getirdi. Evlendikten sonra yetim aylığının kesildiğini ifade eden Kaya, şunları söyledi: “Ancak evlilikleri yürümezse müracaatları halinde tekrar kendilerine bağlıyoruz. Gerek kurum gerekse ‘Alo 170’ hattına gelen yaklaşık 309 ihbarı değerlendirdik. Yıllardan devletten haksız yere maaş alanları tespit ettik. Bu anlaşmalı boşanmalar sonucunda devletimiz maddi açıdan soyulmakta ve zarara uğratılmaktadır. Hiç kimsenin devletimizi zarara uğratma gibi bir lükse sahip değildir."

Kaya, gelen ihbarların genellikle haksız yere maaş alanların yakınları tarafından yapıldığını kaydetti.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.