Yeni teknolojik para sayma makineleri sahte paraya

Yeni teknolojik para sayma makineleri sahte paraya

Ocak 2009'dan itibaren YTL'den Türk lirasına (TL) geçecek Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör hazırlıklarını hızlandırdı.

Yeni teknolojik para sayma makinelerinin sahte para konusunda da duyarlı olduğu ifade ediliyor. Paradan 6 sıfırın atılmasının ardından YTL ile tanışan ve 2005 yılının başından bu yana kullanan Türkiye, 1 Ocak 2009'dan itibaren TL'ye tekrar dönecek. 1 Ocak’a sayılı günler kalırken kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör firmaları, geçiş hazırlıklarını hızlandırdı. Bankalar genel merkezleri ve bölge müdürlüklerinde düzenlediği seminerlerle ülke genelindeki şubelerinde çalışanlara YTL'den TL'ye geçiş konusunda eğitimler veriyor. Kuruluşların muhasebe ve tahakkuk servisleri, ellerinde bulunan parayla ilgili makineleri güncelleştirmek için aldıkları firmalara gönderiyor. Sayma makineleri ve sahte para tespiti konusundaki firmalardan, yeni çıkacak banknotlarda daha fazla güvenlik unsurunun kullanılması nedeniyle, makinelere yeni ayarların girilmesi isteniyor. Firmalara gönderilen makinelere ''ilave sensör montajı, yeni para yükleme, yeni sahte para yükleme, sahte yakalama oranı yükseltme gibi işlemlerin yapılacağı'' belirtiliyor. Kuruluşlar, güncellenmenin ivedilikle yapılıp gönderilmesini talep ediyor.

Konya Muhasebeciler Odası Başkanı Ahmet İçyer, YTL'den TL'ye geçişte önce bankaların hazırlandığını, ardından kamu kurumları ile özel sektörün katıldığını söyledi.
Yeni teknolojik para sayma makinelerinin sahte para konusunda da duyarlı olduğunu ifade eden İçyer, ''Yeni banknotlar çıkacağı için cihazların güncellenmesi gerekiyor. Yeni TL'lerde güvenlik unsurları çok fazla olduğu için bu çalışma gerekli. Ayrıca, oluşturulacak mali tablolar konusunda bugünden düzenlemelere gidilmeye başlandı'' dedi.
YTL'ye geçişte paradan 6 sıfırın atılmasının işlerini kolaylaştırdığını vurgulayan İçyer, şunları kaydetti: ''Mali tabloların oluşturulmasında işlerimiz kolaylaştı. Muhasebeciler telaffuzu bile zor olan bol sıfırlı hesaplardan kurtuldu. Geçişte 6 sıfır atılınca birçok kişi zorluk çekti. Virgül hesabı yapılmaya başlandı. Kuruş işin içine girince bazıları hesap yapmakta zorlandı. Ama şimdi herkes alıştı. 6 sıfır sorunu kalmadı. YTL'den TL'ye geçişte sıfır atılmayacak, virgül hesabı yapılmayacak. Bu yüzden bir zorluk yaşanacağını sanmıyorum. Ama küçük de olsa bazı karmaşıklıklar yaşanabilir.''
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.