Yargıçlar Ve Savcılar, Hsyk Seçiminde Adalet İçin Ysk'ya Başvurdu

Yargıçlar Ve Savcılar, Hsyk Seçiminde Adalet İçin Ysk'ya Başvurdu

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ile Yargıçlar Sendikası, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçiminin serbestlik ve eşitliği bozmayacak bir ortam içinde yürütülmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Ayrıca YARSAV...

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ile Yargıçlar Sendikası, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçiminin serbestlik ve eşitliği bozmayacak bir ortam içinde yürütülmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Ayrıca YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın belirlediği adaylar da HSYK seçimi için resmi başvurularını yaptı.

12 Ekim’de yapılacak olan HSYK seçimi için adaylık başvuruları yapılmaya başlandı. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın belirlediği adaylar YSK'ya resmi başvurularını yaptı. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası YSK’ya ayrıca seçimlerin serbestlik ve eşitliğini bozmayacak bir ortam içinde yürütülmesi için başvuru yaptı.

Başvuralar sonrası grup adına konuşmaları YARSAV Başkanı Mustafa Arslan ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu yaptı. YARSAV ve Yargıçlar Sendikası olarak seçim sürecini resmi olarak başlattıklarını belirten Arslan, “Adaylarımız toplu olarak başvurularını yaptılar. Bu süreçte anket çalışmaları yaptık, temayül yoklamaları yaptık, bölgesel toplantılar yaptık, süreci mümkün olduğunca adil, dürüst ve şeffaf bir şekilde yürütmeye çalıştık. Her aşamasını kamuoyunun göz önünde yürüttük. Maalesef bizin dışımızda gelişen olaylarla yürümenin ciddi müdahaleleri oldu. Hala daha devam ediyor. Çok ciddi bir şekilde HSYK seçim sürecine müdahale olmuş durumda. Dolayısıyla aday başvuruları ile birlikte bizim şikâyetlerimiz oldu, bundan sonra suç duyurularımız da olacak.” dedi.

"ADALET GALİP ÇIKACAK"

Adaylarının her türlü öz eleştiriye açık olduklarını belirten Eminağaoğlu, “Ancak somut hiçbir şey ortaya koymadan yapılan saldırıları da seçimlerin serbestliği ve eşitliği içerisinde yürütülmesine aykırı olarak değerlendiriyoruz. Bu çerçevede kamu kaynakları, kamu gücü de seçimlerin serbestlik ve eşitlik içinde yürütülmesine aykırı bir biçimde kullanıldığı için bu konuda gerek YARSAV gerek Yargıçlar Sendikası olarak YSK’ya seçimlerin serbestlik ve eşitliğini bozmayacak bir ortam içinde yürütülmesi için başvurumuz yapılmıştır. Ayrıca YSK aldığı kararda 150 kişinin bir sandıkta oy kullanmasını karar altında bağladı için 8, 10, 20 oy kullanılacak sandıklar var ve burada kim, kime oy kullandığı çok açık bir biçimde ortaya çıkacağı için bu sayının değiştirilmesi veya Bölge İdare Mahkemeleri’nin olduğu yere sandıkların taşınarak, orada sandıkların gizli oy kuralının ihlal edilmemesi bu çerçevede seçim kuruluna başvuru yaptık. Seçimler yeter ki serbest koşullarda, yeter ki eşit koşullarda yapılsın bu seçimlerden galip çıkacak hukukun üstünlüğü galip çıkacak adalet dolaysıyla galip çıkan bizler olacağız, ülke olacak Türkiye olacak, hukukun üstünlüğü olacak.” ifadelerini kullandı.

Eminağaoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Çeşitli yerler mülkü makamlar, çeşitli yerler başsavcılıklar farklı organizasyonlar adı altında bir takım kamu kaynaklarını 'Yargıda Birlik Platformu' olarak bilenen grubun yararlanmasına açmakta. Bu bizlerin desteklediği adaylarla onlar arasında çok açık bir eşitsizlik yaratmakta. Aynı şeyler bizlerin desteklediği adaylar için söz konusu değil. Tam aksine adaylarıma her yerde her türlü engeller çıkartılmakta.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.