Yardım dernekleri Filistin için çalışıyor

Yardım dernekleri Filistin için çalışıyor

Konya merkezli ve ülke genelinde faaliyet gösteren yardım dernekleri, Filistin için yoğun olarak çalışıyor.

IHH İNSANI YARDIM VAKFI KONYA TEMSİLCİLİĞİ
IHH İnsani Yardım Vakfı Konya Temsilcisi Hidayet Yılmaz, şu ana kadar Filistin’e 650 milyar TL para ile 2 kamyon ilaç ve acil gıda gönderildiğini belirterek, “Refah kapısı günde yarım saat açılıyor. İki arkadaşımız orada bekliyor. Kapı açılınca, hem yaralılar çıkıyor hem de gıdalar gönderiliyor. Hala kapıda yardımlar bekliyor. Bugün ilk yardım uçağı gidecek. Oradaki derneklerle işbirliği içerisinde çalışıyoruz” diye konuştu. Konya’dan 10 tır un ve bakliyatı gemilerle göndereceklerini ifade eden Hidayet Yılmaz, ayrıca Konya’da tatbikata katılan İsrail uçaklarıyla ilgili imza kampanyası başlatacaklarını söyledi.
Konya’da vatandaşların yardım konusundaki duyarlılığının kendilerini duygulandırdığını aktaran Hidayet Yılmaz, şöyle devam etti: “Bakıyorsunuz; elinde iki poşet getirip Filistin’e göndermemizi istiyor. Ekonomik krizin insanları zor durumda bıraktığı bu dönemde yardım için seferber olunması çok anlamlı. Dün bir genç geldi, çaycılık yapan bu genç cebindeki 10 TL’yi çıkartıp yardım için almamızı istedi. Ancak başka parası olmayan bu genç sonra parasının yarısını yardım olarak verdi.”
CANSUYU DERNEĞİ KONYA TEMSİLCİLİĞİ
Türkiye ve yurt dışında ihtiyaç sahiplerine ulaşan Cansuyu, 4 aydır Filistin’e yönelik düzenli yardımlarda bulunuyor ancak Filistin’deki son gelişmeleri dikkate alarak bölge için acil yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında özellikle tıbbi malzeme alınarak bölgeye gönderiliyor.
Filistin’in her geçen gün daha da kötüye gittiğini ifade eden Cansuyu Derneği Konya Temsilcisi Ahmet Gönç, duyarlı olan herkese Filistin için acele etmeye çağırdı. Cansuyu Derneği olarak Filistin’e sürekli yardım ettiklerini ifade eden Ahmet Gönç, İsrail saldırılarından sonra özellikle tıbbi malzemeye büyük ihtiyaç duyulduğunu ve bunun sağlanması için çalıştıklarını söyledi. Ahmet Gönç, Cansuyu Derneği’nden bir ekibin bölgede olduğunu, gönderilen nakdi yardımlarla Mısır’dan tıbbi malzeme alarak Filistin’e götürdüklerini aktardı. Yardımda bulunacak vatandaşların nakdi yardımda bulunması çağrısını yapan Ahmet Gönç, Filistin’e yardımları ulaştırmanın çok zor olduğunu, onun için Mısır ve Ürdün’den tedarik edilerek bölgeye ulaştırıldığını dile getirdi.
KİMSE YOK MU DERNEĞİ KONYA ŞUBESİ
Kimse Yok Mu Derneği yetkilileri, savaş mağduru Filistin halkının, fedakâr Anadolu insanı tarafından verilecek acil desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyerek, "Filistin'de suçsuz savaş mağdurları var. Şu anda o topraklarda yaşananlara, vicdan sahibi hiçbir insan duyarsız kalamaz. Kimse Yok Mu Derneği olarak fedakâr, vefalı Türk halkının yardımlarını acilen mağdur kardeşlerimize ulaştıracağız. Anadolu insanını bu acılı insanların acılarını paylaşmaya davet ediyoruz" dedi.
Kimse Yok Mu Derneği Konya Şubesi Müdürü Hasan Aşçı, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dernek olarak Filistin’deki savaş mağduru kardeşlerimiz için yardımlarınızı beklemekteyiz. Tüm GSM operatörlerinden 1 SMS ile 5 TL’lik bağışta bulunmak mümkündür. Banka hesaplarımıza yatırılan bağışlar merkezimizden yetkililer aracılığı ile bizzat Filistinli kardeşlerimize ulaştırılmaktadır. Şu an itibariyle nakit bağışlar kabul etmekteyiz. Konyalı hayırseverlerimizin her konuda olduğu gibi yanı başımızda devam eden bu insanlık dramına da el uzatacaklarını ve Filistinli kardeşlerinin acılarına merhem olacaklarını düşünüyoruz.”
DOST ELİ DERNEĞİ
Konya merkezli olarak faaliyetlerine başlayan ve dünyanın yardım bekleyen birçok ülkesine yardım götüren Dost Eli Derneği, Filistin’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayarak yardım kampanyası başlattı. Dernek yönetimi, yardım kampanyasının çalışmalarına başladıklarını ve toplanan yardımları en kısa zamanda Filistin’de ihtiyaç duyan kişilere götüreceklerini söyledi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.