Viktorya Gölünün Nil’e Açılan Noktası Ziyaretçilerin İlgi Odağı Oluyor (Özel)

Viktorya Gölünün Nil’e Açılan Noktası Ziyaretçilerin İlgi Odağı Oluyor (Özel)

Uganda’da Jinja şehrindeki Viktorya gölünün Nil’e açılan noktası ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Uganda’da Jinja şehrindeki Viktorya gölünün Nil’e açılan noktası ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Başkent Kampala’dan 80 kilometre uzakta bulunan Jinja şehrindeki bu nokta ülkenin en önemli turistik merkezlerinden birisi. Ziyaretçilerin eksik olmadığı bölge, Nil’i besleyen suların başlangıç noktası olarak kabul ediliyor.

Başta Mısır olmak üzere Airika ülkeleri için hayat kaynağı olan Nil, başlangıç noktasıyla da bereket saçıyor. Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) görüntüdiği bu yer, yüzlerce insan için ekmek kapısı görevi görüyor. Kimileri nehir sularının gölden çıktığı noktada açtığı hediyelik eşya dükkanından, kimileri ziyaretçileri kayıkla taşıyarak geçimini sağlıyor.

Turistler önce 2007’de Nil'in resmen başlangıç noktası olarak dikilen taşı ziyaret ediyor. Görevli rehberler, gelen ziyaretçilere Uganda’dan başlayan Nil'in Güney Sudan, Sudan ve Mısır’dan geçerek Akdeniz’e döküldüğünü anlatıyor. Afrika’ya hayat veren Nil’in Viktorya gölünden çıkan suyu, yaklaşık 6 bin 400 kilometre yok kat ederek 30 günde Akdeniz’e varıyor. Nil’i besleyen başlıca kaynaklardan olan Viktorya gölü, dünyanın ikinci en büyük tatlı gölü konumunda.

Gölün nehirle buluştuğu noktada gözle görünür bir hareketlik gözleniyor. Turistler, kiralalık motorlu kayıklarla nehrin çıkış yeri kabul edilen noktayı gezme imkanı buluyor. Yolda etrafı mesken edinen değişik kuş türü karşılıyor bizi. Başlangıç noktasına yaklaşıldığında ise adeta ‘Nil’in kaynağı burada’ dedirten su hareketliliği gözleniyor. Su alttan adeta kaynıyor. Nehrin başlangıç noktasındaki kaynaklardan çıkan su, daha durgun bir görünümde olan göl suyuna alttan yukarı vururcasına bir hareketlilik kazandırıyor. Gölde suyun başlangıç noktasına ise İngilizce Nil’in başlangıç noktasını gösteren tabela yer alıyor. Dünyanın en uzun nehri Nil’in başlangıç noktası burası kabul ediliyor.

Viktorya gölünden yola çıkan Nil suyu yaklaşık 30 günlük bir yolculuktan sonra yaklaşıl 6 bin 400 kilometre yol kat ederek Akdeniz’in sularıyla buluşuyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.