Vay Tramvay...!

Dalgalı kur, yanlış ekonomi politikaları ve bozulan ekonomik dengelerin hayatlarımızı çekilmez hale getirdiği bir dönemde, direk olarak cebimizden çıkmadığı için çokta ilgilenmediğimiz ama genel olarak hepimizin cebinden çıkan, toplumu aşağıya çeken kamu ödemeleri ve zararları var.

Konya’yı durup dururken borçlu belediyeler sıralamasına taşıyan ‘Tramvay İhalesi’nde gelinen nokta oldukça üzücü

*

Konya Tramvay İhalesi hatırlarsanız 2013 yılında toplam 104 milyon 700 bin Avroya Çek Cumhuriyetinden Skoda firmasına kaldı. Daha sonra alınan otobüslerle ve yapılan ek anlaşmalar ile bu rakam 188 Milyon avroya yuvarlandı… Sözleşmenin yapıldığı 4 Mart 2013 tarihinde Avro 2.34. Türk lirasıydı.

439 milyon 920 bin liralık borç yükü oluşturuyordu…

Bu zaman zarfı içinde Konya Büyükşehir Belediyesi bu borcun 78 milyon avroluk bölümünü şimdiye kadar ödedi. Ama borcu neredeyse üçe katlandı...

*

Şu anda Skoda’ya Konya Büyükşehir’in güncel borcu 110 Milyon Avro civarında…

Sabitlenmiş bir kur yok yani taksit tarihinde kur kaç liraysa ödeme ona göre yapılıyor…

Şu an Avro 15 Türk Lirası.

110 Milyon Avronun bugünkü borç yükü Konya Büyükşehir Belediyesine 1 milyar 650 milyon Türk Lirası…

Eski paraya çevirmeyin okuyamazsınız… Bu dayanılabilir değil maalesef…

*

Bu ufuksuz, plansız, programsız yatırımın hesabını kime soracağız.

O dönem Konya’nın dışardan tramvay alacağını duyan Bursa Büyükşehir Belediyesi kendi şehrinin organize sanayisinde ürettiği “İpek Böceği” adını taktığı tramvayı Türk lirasından hem de çok uygun fiyatlara önermesine rağmen biz işi Skoda’ya verdik. (!)

*

Bu borç sarmalından mutlaka kurtulmamız lazım ödedikçe artan(!) bu borç Konya’nın kaynaklarını kurutuyor... Ulaşımı içinden çıkılmaz hale getiriyor…

*

Arkada bunu ödeme ile ilgili büyük bir kavga ve mücadele sürerken perdenin önünde vatandaşa çok yansımamış gözüküyor… Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar bir yana coğrafi olarak büyüklüğümüzden kaynaklanan ulaşım hizmetlerinin masrafı bizde kat kat fazla… Bunun yanında 3 yıldır sivil bilete (2.050.TL) 5 yıldır da öğrenci biletine (1.050.TL) zam yapılmamış…

İnşallah ta yapılmaz ama durum tahayyüllerin ve tahammüllerin üstünde…

------

5”

Bugün kitap tavsiyesinde bulunacağız. Vakit ayırıp şu beş kitabı okumaya çalışın;

 

Şeker Portakalı

Suç ve Ceza

Uçurtma Avcısı

Kürk Mantolu Madonna

Hayvan Çiftliği

 

------

DERVİŞE SORMUŞLAR;

 

Zehir nedir?”

 

- “İhtiyaçtan fazlası her şey zehirdir.

Fazla güç, fazla dinlenmek, fazla yiyecek, fazla ihtiras, fazla korku, fazla sakinlik, öfke, fazla neşe, nefret hatta iyi niyet. Yaşamın özü ve şifası dengede kalabilmektir.”

 

----

 

FIKRAYLA


İhtiyar Hacıemmim televizyonunu tamire götürmüş.

Tamirci "Televizyonun nesi var?" beyefendi diye sormuş.

O da "Bilmiyorum vallahi, akşam televizyon izlerken dantel tığı ile kulağımı karıştırıyordum. Kulağımı karıştırırken kulağım birden feci şekilde ağrımaya başladı. Fakat benim asıl üzüldüğüm şu ki televizyonun sesi de aynı anda gitti." demiş.

*

Kendimizde bulunan arızaları ve anlayış kıtlığını sürekli muhataplarımızın kusuruymuş gibi yaşadığımız sürece ne elimizden dantel tığı eksik olacak ne de anlaşılabilir, güvenilir insan olabileceğiz…

Kulağını kurcalama Hacıemmim ağzından çıkıverene mukayyet ol yeter.

 

FOTOĞRAFLA

adsiz-002.jpg

 

Çumra Belediyemiz Türkiye’de ilk kez kaldırımda yürüyebilen çam ağaçları üretmeyi başarmışlar. Tebrik ederiz.

Eee artık yayaların da yürüyebileceği bir yol yaparsınız artık.

 

 

HADİSLE

 

“Sizden birinizin urganını alıp sırtında bir bağ odun getirip satması ve böylece Allah’ın onun itibarını koruması, bir şey verip vermeyecekleri belli olmayan kimselerden dilenmesinden daha hayırlıdır.” 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar