Vatandaşın eve dönme çabası

Vatandaşın eve dönme çabası

Dokuz günlük bayram tatilinin sona ermesiyle birlikte tren ve otobüs garlarında yoğunluk başladı. Bir çok vatandaş yoğunluk nedeniyle bilet bulmakta zorlanıyor.

Kurban Bayramı nedeniyle ilan edilen dokuz günlük resmi tatilin sonuna gelindi. Tatilin uzun olması nedeniyle memleketinden uzakta olan bir çok kişi bayram tatilini memleketinde, ailesi ve akrabalarıyla geçirmek istemişti. Şimdi ise geri dönüş çilesi başladı. Tatilin sonuna gelinmesiyle birlikte vatandaşlar tren garı ve otobüs terminallerinde yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

TALEBİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYORUZ
Tatilin sonuna gelinmesiyle birlikte talebin büyük ölçüde arttığını ifade eden otobüs şirketleri, ek seferler koymuş olmalarına rağmen talebi karşılamakta güçlük çektiklerini belirtti. Bayram tatilinin bitmesinin yanı sıra öğrencilerin ve askere gidecek olan gençlerin de garlarda yoğunluk yaşanmasına neden olduğunu kaydeden otobüs firmaları, biletini birkaç gün önceden ayırtanların rahat olduklarını, diğer vatandaşların ise çoğu zaman bilet bulamadıklarını bildirdi. Askere gidecek ve teslim olması gereken gençlerin ise otobüs şirketlerinde yer bulamayınca özel araçlarla yolculuk yaptıkları ifade edildi. Özellikle batı bölgelerinden gelip doğu illerine gidecek olan otobüslerin Konya’ya geldiğinde tamamen dolu olduğunu ve bu nedenle bir çok otobüsün çoğu zaman Konya’dan hiç yolcu alamadığını söyleyen firma yetkilileri, “Bayram dolayısıyla yoğunluğun yaşanacağı belliydi. Kendimizi bayrama hazırladık. Ek seferler koyduk. Ama yoğunluk o kadar çok ki, talebi karşılayamıyoruz. Talebi karşılayabilmek ve olası bir izdihama engel olmak için yolculuk yapacak olan vatandaşların isimlerini alıp sıraya koyuyoruz. Bazı vatandaşlar çeşitli bahaneler göstererek öncelik istiyor. Ama etik olmadığı için bunu kabul etmiyoruz. Birkaç gün içerisinde yoğunluk bitecek ve her şey normale dönecek” diye konuştu.
TREN GARLARI DA YOĞUN
Yoğunluk sadece otogarda değil, tren garlarında da etkili oldu. Yolculuğunda treni tercih eden vatandaşlar, tren garlarında da yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Hatta öyle ki, tren de vatandaşın ihtiyacına karşılık veremedi. Yetkililer, talebi karşılamak için trenlere ilave vagonlar koyduklarını ancak, bunun da yeterli gelmediğini belirtti. Kütahya-Afyon-Konya arası tren seferlerinin hızlı tren çalışması nedeniyle geçici bir süre iptal edildiğini belirten yetkililer, İstanbul-Konya arasında sadece Meram Ekspresi’nin çalıştığını, günde bir kez sefer yapan bu trenin de talebi karşılayamadığını belirtti. Tren yolu yapım çalışmalarının bayram tatiline rast gelmesi nedeniyle yoğunluğun arttığını belirten gar yetkilileri “450 kişi kapasitesi olan trenler hem otobüslerden daha ucuz, hem de daha çok kişiye hitap ediyor. Ancak yol yenileme çalışmaları ile seferlerin hepsi çalışmıyor. Yol yapım çalışmalarının tamamlanması ile birlikte daha sağlıklı yolculuk yapılabilecek” dedi.
Trenlerdeki ulaşım sorununu çözmek için demiryolu ağının geliştirilmesi ve bakım çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Demiryolu ağının geliştirilmesi için gerekirse seferberlik ilan edilmeli. Medya, devlet, vakıflar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar birlikte çalışarak, Avrupa standartlarında demiryolu ulaşım sisteminin kurulmasını sağlamalı” diye tavsiyelerde bulundu.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.