Vali Tepe, Sütçülere Seslendi: Yavaş Yavaş Deniz Bitiyor

Vali Tepe, Sütçülere Seslendi: Yavaş Yavaş Deniz Bitiyor

Kars Valisi Eyüp Tepe, ister üretici boyutundan, isterse işletmeciler boyutundan bakılsın sütçülük alanında biraz da mevzuatın zorlamasıyla yavaş yavaş denizin bittiğini söyledi.

Kars Valisi Eyüp Tepe, ister üretici boyutundan, isterse işletmeciler boyutundan bakılsın sütçülük alanında biraz da mevzuatın zorlamasıyla yavaş yavaş denizin bittiğini söyledi. Vali Tepe, bu manada duruma el koyduklarını ve bugüne kadar 'böyle gelmiş bundan sonra da böyle gider' mantığını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Kars Valisi Eyüp Tepe, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün süt üreticileriyle yaptığı toplantıya katıldı. Tepe, burada yaptığı konuşmada, sütü işleyen sanayicilere seslenerek kaliteli süt ürünleri istedi ve Kars’ın istihdam anlamında halen daha ciddi sorunları olduğuna dikkat çekti. Bu çerçevede, istihdamın sağlanmasında emeği olan herkese minnettar olduklarını vurgulayan Vali Tepe, bu minnettarlığı en çok hak edenin ise süt işletmeleri olduğunu dile getirerek, “Çünkü Kars istihdamının en önemli bölümü ve bana göre yükünü taşıyan hayvancılık sektörüdür. Bu manada süt işletmecileriyle hasbihal edip, tek taraflı bir monoloğun olmayacağını sizlerle değerlendirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

"AKTİF KATILIMLI TOPLANTILAR YAPILMALIDIR"

Gelinen süreçte şimdiye kadar kürsüdekilerin konuşup işletmecilerin dinlemesiyle bugüne kadara gelindiğini ifade eden Vali Tepe, “Bunun fayda getirmediği ortadadır. Bu çerçevede, monologlardan çok sağlıklı bir sonuç çıkmıyor. Dolayısı ile aktif katılımlı diyalog içerisinde toplantılar yapılmalıdır. Sizler de bu manada görüşlerinizi, süt işletmeciliğinin geleceği ve sorunları konusunda düşüncelerinizi bizlere aktarmalısınız bizler bunu önemsiyoruz. Burada söylenecekleri değerlendirmemiz ve ona göre yol haritası çıkarmalıyız.”dedi.

"MEVZUATTA SIKINTILAR VAR"

İster üretici boyutundan bakılsın isterse işletmeciler boyutundan bakılsın, bu alanda biraz da mevzuatın zorlamasıyla yavaş yavaş denizin bittiği üzerinde duran Vali Tepe, konuşmasında, “Bizler de burada bugüne kadar öyle gelmiş bundan sonra da böyle gider diyemiyoruz. Mevzuatta sıkıntılar var. Bizler de bu sıkıntıları sizler sayesinde öğreniyoruz. Ama siz yakıcı tencereyi tutansınız. Dolayısıyla ellerinizin yanmasıyla bu sıkıntıyı en çok sizler hissediyorsunuz.” diye ifade etti.

"KALİTELİ SÜT ÜRETİLMELİ"

Bu bağlamda, bu sıkıntıların masaya yatırılmasının, standartlara uygun süt üretimi yapmak gerektiğinin altını çizen Vali Tepe, “Tabi ki bu süreç sadece sizinle bitmiyor. Taa en baştan başlayan süreçle tüketiciye ulaşımına kadar sütün gözden geçirilmesi gerekiyor. Sonuç itibariyle sağlıklı ürünler elde etmek lazım. Şu anki ürünlerin sağlık yönünden sıkıntıları vardır yoktur ona girmiyorum. Muhakkak bizim kendi ürünümüzle alakalı diyeceklerimiz var. Biz istiyoruz ki daha mükemmel olsun ve en iyi standartları yakalayalım arzumuz budur. Bu manada bizler mevzuatın zorlamasıyla da olsa ki bu bizim geleneğimiz. Biz bir şey zorlamadan harekete geçmiyoruz. Bizim milletimiz böyle bir takım şartlar belli noktalara gelmeden hareket edemiyoruz. Bizim geleceğimiz de böyle, hep böyleyiz. Dolayısıyla biz aynı gemide olduğumuzu bilerek, üreticisiyle imalat sektörüyle ve kamusuyla birlikte bu işi masaya yatırıp çözmek durumundayız.” şeklinde konuştu.


CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.