Vali Harput: Bursaspor-beşiktaş Arasındaki Husumet İçimde Ukte Olarak Kaldı

Vali Harput: Bursaspor-beşiktaş Arasındaki Husumet İçimde Ukte Olarak Kaldı

Yeni Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Ben hep doğrulardan yanayım, aleyhime de olsa doğrulardan yanayım.

Yeni Valiler Kararnamesi ile merkeze alınan Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Ben hep doğrulardan yanayım, aleyhime de olsa doğrulardan yanayım. Bursaspor'un Beşiktaş müsabakalarında rakip takımın taraftarının gelmemesi noktasında ki talebine hep karşı çıktım. Benim içimde sadece ukte olarak Bursaspor kaldı, o yanlışı düzelttiremedim o kaldı." şeklinde konuştu.

Son Valiler Kararnamesi ile merkez valiliğine atanan Bursa Valisi Şahabettin Harput, düzenlediği basın toplantısında Bursa'daki çalışmalarını değerlendirdi. Vali Şahabettin Harput, "Bu gün bu bir veda basın toplantısıdır, her şeşin bir sonu vardır, hayatın da bir sonu vardır. Bizim de buradaki görevimiz sona ermek üzeredir. 25 Aralık 2007 benim Bursa'da göreve başladığım tarih. Yaklaşık 6 yıla yaklaştı, uzun bir dönem. Osmanlı tarihinde pek çok padişah bu kadar uzun görev yapmadı. Zaman zaman giderim Osmangazi’nin türbesine Yıldırım’ın veya Murat Hedavendigar’ın türbesine diyorum ki; ey ulu hünkar senin koltuğuna ben oturuyorum. Tabi bu bir yerde belli bir gerçeği de yansıtıyor. Ama işin esprisi o insanın sorumluluğunu duyması açısından önemli bir sözdür." dedi.

Meslek hayatının 47., memuriyet hayatının ise 43. yılında olduğunu anlatan Harput, "Meslek hayatımda edindiğim bazı ilkeler oldu hep. Bular; devlet çare için vardır, devlet hizmet için vardır, devlet millet için vardır. Devlet mazeret beyan etmez. Bunlar olmazsa olmaz. Bir vatandaş gelip te sorunu var, sıkıntısı var. ‘Yok kardeşim ne yapalım’ diyemezsin ve o vatandaşı umutsuz bir şekilde kapının kenarına bırakamazsın. O vatandaş nereye hangi kapıya gitsin. Çok zaman olmuştur, kol kırılır yen içinde kalır, vatandaş karşısında bazen çaresiz kalmışızdır ama bunu vatandaşa yansıtmamışızdır." ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı yerlerin zor ve metaneli yerler olduğunu anlatan Vali Şahabettin Harput, "Bir de benim kapım her zaman açıktır. Yani vali beyin kapısı açık anlayışı benim işimi daha da artırır, benim vatandaşla meşguliyetim benimde zamanımız büyük çocukluğunu aldı ama bundan hiç bir zaman şikayetçi olmadım. İdareciliğimiz süresince devletin adaletini, tarafsızlığını, güçlünün yanında zayıfın karşısında değil. İnsanların valiye, devlete gelirken, yanına bir hatırlı kişiyi bir siyasetçiyi alarak beki onun sayesinde vali bey bizi dinler, bizim işimizi haleder mantığını yıkmaya çalıştık. Tabi bunu yıkmak kolay değil ama bunu hayata geçirmeye çalıştım." diye konuştu.

BURSA’DA STATİKOYA SAPLANMA EĞİLİMİ VARDI

Göreve geldiğinde Bursa’nın sanayide stabilleşmeye gittiğini tespit etiğini anlatan Harput, şöyle devam etti: “Tabi Bursa’da gördüğüm bir stabilleşme vardı Bursa’da statükoya saptanma eğilimi vardı Bursa'da. Oysa Anadolu hep Bursa’yı kendine model alıyordu. Anadolu’nun kendine model aldığı Bursa baktık ki varacağı yere varmış sanayide belli bir yere kilitlenmiş, ama öyle değil. Arkadan gelenlerin bizi geçme gibi ciddi hamleleri var. Bizimde ciddi hamlelere ihtiyacımız vardı. Hem kendi ağırlıklı olduğumuz baş durumda olduğumuz sanayide çok daha büyük sıçramalara, hem de başka sektörleri yeniden Bursa’nın gündemine alacaktık. Bu nedenle sanayinin yanında tarımı gündeme aldık. Kütür ve turizm en önemli gündem oldu. Büyük bir yankı buldu, yansıması oldu. Artık Bursa, göçle beraber yaşanmaz ve çekilmez hale gelen sorunlarının, en çok dikkatimi çeken ise istihdam sorunu, sokak çocukları sorunu, engeliler sorunu, çevre sorun, imar sorunu, trafik sorunu, eğitim, sağlık altyapı sorunu. Bunlar sorunları olan alanlardı. Bunlarda çok ciddi mesafeler kat ettik. Ben şahsen mutluyum ve gururluyum. Türkiye’de üç defa üst üste engellilerle ilgili çalışmalarda ödül alan il olduk; Cumhurbaşkanlığından." dedi.

EĞİTİME KONUSUNDA 300 TRİLYONLUK DESTEK

Kendi görev süresinde eğitime hayırseverlerden büyük katkı sağlandığını bildiren Vali Harput, şunları söyledi: "Eğitim konusunda özellikle hayırseverler benim dönemimde 300 trilyon’a yakına üniversite ve orta öğretimde hayırseverler katkı yaptı Bu bir rekordur, Allah hepsinden razı olsun."

Vali Şahabettin Harput, sanayide de katma değeri olan ürünlere geçilmesi yönünde gündeme yeni alanları getirdiklerini belirterek, turizm konusunda ise dünyada 1 trilyon dolarlık pastadan yeterince payı alabilmenin ise hem hak, hem de görev olduğunu söyledi.

Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki husumeti bitirememenin kendi izinde bir ukte olarak kalacağını anlatan Vali Şahabettin Harput, "Bursaspor, geldiğimiz sene küme düşmek üzere idi. Bir kampanya Faruk Bakanımızla beraber, bir kampanya 7,5 trilyon, ikinci yıl Türkiye tarihinin en başarılı takımı oldu son üç yıl üst üste, birinci üçüncü dördüncü. Bursaspor denince basına da bir sitemde bulunuyorum. Ben hep doğrulardan yanayım, aleyhime de olsa doğrulardan yanayım. Evladım suç işlese eline kelepçeyi vurur atarım cezaevine. Olması gereken budur. Bursaspor'un Beşiktaş müsabakalarında rakip takımın taraftarının gelmemesi noktasında ki talebine hep karşı çıktım. Suçlar ve cezalar şahsidir dedim. Suç işleyen zaten cezasını buluyor. Ama suçsuz masum bir taraftarı kendi takımının maçını izlemeye götürmenin, önünü kesmenin, yasaklamanın hangi mantıkla izah edersiniz. Efendim istemiyorlar, rakip takım. Kim istemiyor. O zaman rakip takım ‘biz Başbakanı da istemiyorum derse’ peki mi diyeceğiz yani. Efendim olay olursa, olay olmaz devlet tedbirini alır. Kanunsuzluk yapanında devlet yakasına yapışır ve götürürc adalete teslim eder." şeklinde konuştu.

İki üç gün önce Spor Bakanın da kendisi gibi artık rakip takım taraftarının statlara girmesinin kaldırılması gerektiğini anlatan Vali Harput, "Bu bir ayıptır Türkiye adına. Ben bu ayıbı Bursa’da kaldırmak istedim. Bursa’ya bir bayrak alsın eline Bursa bayrağını; ‘demek ki oluyormuş. Bursa hoşgörünün, dostluğun, anlayışın muhteşem bir örneğini vermiştir. Dedirtmek istedim, başaramadım. Bir avuç grup bir türlü tatmin olmuyor. Onlara da acıyorum, inciniyorum ve üzülüyorum çünkü onların yanlışında bizimde vebalimiz var. Bir insan bile bile yanlış yapmaz. Yaptığını doğru zannederek yanlış yapar." şeklinde konuştu.

Cenaze evinde kendine gösterilen tepkiye kimsenin ses çıkarmamasından üzüldüğünü belirten Harput, şu sitemde bulundu: “Bursaspor'un taziyesine, cenazesine gittik. Bir evin ev sahibi, hane sahibi vefat etmiş. İbrahim Yazıcı vefat etmiş gidiyoruz taziyeye bir kaç kelime edelim diyoruz ama protesto ediliyoruz. Evine gelen misafir taziyede protesto ediliyor ve basından çıt çıkmıyor, Allahın kulları. Ne yapıyorsunuz, vicdan öldü mü, hakikat öldü mü? Ne zaman bu kalemler konuşacak? Eğer hür basın hür yargı hür örgütlenme demokrasinin güvencesidir. Burada sitem ettim bekledim ama çıkmadı. Medya topyekun deseydi ki ‘vali haklı değil, ilke doğru deseydi’ ben sesimi çıkarmazdım. Bu ilke doğru demeliydi. Ben sizin hepinizin ağabeyisiyim, yaşım 65. önyargılarım olmadı. Değişik siyasi uçlara taşımak isteyenler oldu, belli kesimlerin karşısında diyenler oldu. Ben hiç kimsenin ne yanında nede karşısındayım. Herkese saygım vardır. İnsan olan herkese, sizleri de seviyorum. Ben sitem yaptım diye vali bey giderayak sakın ha."

"BURSA’DAN HUZURLU KALPLE AYRILIYORUM"

Huzurlu kalple Bursa’dan ayrıldığını anlatan Harput, "Bursa adını Türkiye’nin dünyanın pek çok yerinde atık tescil edilen bir şehir haline getirdik. Ben huzuru kalple ayrılıyorum Bursa’dan, Yapmam gerekeni yaptığımı düşünüyorum. Elbette yakınlarıma zaman ayıramadım, aileme, eşime çocuklarıma zaman ayıramadım ihmal ettim ama onlardan da helallik diledim. Dedim ki; ‘benim yaptığım her işin hissedarısınız’. Bu gün beklenen gün geldi ve artık veda zamanı." dedi.

SALI GÜNÜ TEMELLİ AYRILIK

Salı günü Bursa’ya temelli veda edeceğini belirten Vali Şahabettin Harput, kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi.

"Bayram arifesinde merkeze alınmak sizi nasıl etkiledi?" sorusuna ise Harput, şu cevabı verdi: "Tabi ben emekliliğimi bekliyordum. Bütün planlarımda daha önce değişik öneriler geldi bana. Beni iki yıl önce İstanbul'a önerdiler, ben Bursa'da bitirmek istiyorum. Çünkü Bursa’yı seviyorum ve Bursa’da verimliyim. Ancak seçimin gündeme gelmesi bizim tayinimizin temel gerekçesidir. Sayın Başbakanımız, ‘önemli bir seçim. Genel seçim öncesinde çok önemli. Bursa’da şehri en az bir yıl öncesinden gelip valisinin tanımasını ve şehre hakim olmasını özellikle arzu etmiş. Kamuoyu merkez olayını hep olumsuz yorumlar. Onun için bana şunu da önerdiler; dediler sen böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamkak için arzu edersen emekli ol, merkeze alınmış olmamak için. Ben dedim emekli olmayacağım, ben emeklilik hesabımı Şubat’a göre yaptım. Ben şimdi şu an üç gündür devletin makam aracına binmiyorum. Ben nereye nasıl gidip gelecektim, tabi ben bundan alınganlık göstermem, takdir sizindir dedim. Meseleyi bu şekilde konuşarak hallettik."

Kendisinin merkeze alınmasında siyasi bir önyargının olmadığının altını çizen Vali Şahabettin Harput, "Bayram arifesi tesadüf, Ben seçime 45 gün kala emekli oluyorum. Yaş haddinden dolayı görev sürem uzatılamıyor. Benle konuşuldu, merkeze alamayayım acaba emekli olur mu? diye düşünüldü herhalde bu nedenle benimle ilgili karar gecikti galiba." şeklinde konuştu.

“Bursa ile ilgili yapmak isteyipte yapamadığınız neler var" şeklinde ki soruya ise, "Bursa'yı çok seviyorum. Bursa için bir de şiir yazdım. Bursa'yı özleyip Bursa'ya her fırsatta geleceğim inşallah. Siyaseti düşünmedim yine düşünmüyorum. Ben siyaseti Türkiye milletvekilliği olursa dedim, böyle bir ilin dar siyaseti değil, geneli ilke siyaseti bağlamında gündem olursa ben o zaman varım. Bunun dışında yokum açıkça söylüyorum. Bursa için aslında yapmak için her konuya el atıldı. Benim içimde sadece ukte olarak Bursaspor kaldı o yanlışı düzelttiremedim o kaldı." şeklinde konuştu.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.