Üstün zekaya üstün önem şart!

Üstün zekaya üstün önem şart!

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)'ın Cuma sohbetlerinin konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızrak oldu

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)'ın Cuma sohbetlerinin konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızrak oldu. Programda konuşan Mızrak, “Ülkelerin gizli hazinesi üstün yetenekli çocuklar ve kalkınmadaki rolleri” üzerinde durdu. Mızrak: “Ülke nüfusunun yüzde 2-3 arasında olan üstün zekâlı çocukları bulup yetiştirerek katma değeri yüksek ürünler üreterek hedefimiz olan en gelişmiş 10 ülke arasına girebiliriz” dedi.

ATANMIŞLAR VE SEÇİLMİŞLER ARASI AYRIM

Prof. Dr. Zekeriya Mızrak konuşmasının başında dünyanın en stratejik bölgesinde bulunduğumuzu, doğu ile batı arasında geçiş ülkesi olduğumuzu, enerjinin yüzde 70’inin bölgemizde çıkarıldığını ve batının enerji ihtiyacını en kolay olarak Türkiye’den temin edebileceğini belirtti. İstanbul’dan Münih ve Mekke’ye üç saatlik bir uçuş mesafesinde olduğumuzu ifade eden Mızrak, şunları kaydetti: “Geniş bir coğrafyaya hakim durumdayız. Bu ülke geçmişte kendi haline bırakılmadığı gibi bundan sonrada kendi haline bırakılmayacaktır. Darbelerin insanların rehavete erdiği cuma günleri yapıldığını, tarihsel süreçte Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıları '1984 yılında başlayan PKK terörü, 28 Şubat sürecinde post modern darbeyle Başbakan Erbakan’ın iktidardan uzaklaştırılması, TBMM araştırmalarına göre 300 milyar dolar ülke zarara uğratıldı. Yüzde 40-60 arasında faizle alınan para devlete yüzde 100-140 arası satılarak kazanılan para kendi şirketlerine aktarılarak bankaların içi boşaltıldı. 53 milyar dolar iç edildi. E-muhtıra, Gezi olayları, 17-25 Aralık, 15 Temmuz hain darbe olayları atanmışlarla seçilmişler arasında bir ayrışmaya sebep oldu.”

KAYBEDEN HEP BİZ OLDUK!

60 yıl içerisinde ülkede birçok kırılma yaşandığını, dünyanın hiçbir ülkesinin bu duruma dayanamayacağını belirten Mızrak, “Türkiye her zaman hedef tahtasına konulmuştur. Türkiye’nin potansiyeli olduğu için hedefe alınmaktadır. Hedef alınan ülkenin çocukları iyi yetiştirilirse problem yoktur. “Yıllarca ülkenin Alevî-Sünnî, Türk-Kürt, Sağcı-Solcu, Laik-Anti laik çatışmalarıyla ayrıştırılmaya çalışıldığını, insanın doğduğu yeri ve ailesini seçme hakkının olmadığını, etnik kimliğe göre üstünlüğün olamayacağını, üstünlüğün ancak takva ile mümkün olduğunu söyledi. Kendilerinin ifadesiyle “şartlar olgunlaşınca” 12 Eylül Darbesi’nin yapıldığını, insanların birbirine düşürülerek kaybedenin hep biz olduğumuza vurgu yapan Mızrak , “Eğitime, sağlığa ayıracağımız parayı savunmaya harcadık. Bu durumu görmemiz gerekir, bizim dezavantajlardan kurtulmamızın tek yolu genç nüfusumuzu yetiştirmektir. Medyan yaşımız 30 yaştır. Bu genç nüfusumuzu bilim ve teknikle tanıştırırsak bir hedef gayesinde birleştirdiğimizde en gelişmiş ülkelerden biri oluruz”dedi.

EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ GENÇ NÜFUSUMUZ

Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)’ye göre ülkeleri sıralayan Mızrak, yılda 20 trilyon dolarla ABD’nin olduğunu, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere’nin sıralandığını, 2023’te 2 trilyon dolar üretip GSMH’de ilk on ülke arasına girme hedefimizin bulunduğunu ancak bu mevcut eğitim sistemiyle buna ulaşmamızın mümkün olmadığını belirterek “Nitelikli inşalarla bu hedefe ulaşabiliriz. Şu anda yıllık 800 milyar dolar GSMH’miz var. Allah’ın her ülkeye bahşettiği bu üstün zekalı çocuklar birer hazinedir.”

HABER MERKEZİ

 

Foto altı:

Zekeriya Mızrak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.